Skirtingos reakcijos dėl BŽŪP ateities

EP balsavimas dėl Bendrosios žemės ūkio politikos ateities susilaukė skirtingų reakcijų iš lobistų ir nevyriausybinių organizacijų.

Savaitės pradžioje Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas balsavo dėl BŽŪP ateities. Parlamentarų siūlomi pakeitimai sulaukė nemažai nevyriausybinių organizacijų reakcijų.

„Copa-Cogeca“ pabrėžė, jog AGRI komiteto balsavimas dėl BŽŪP ateities suteikė kiek daugiau užtikrintumo Europos ūkininkams, tačiau taip pat išreiškė susirūpinimą dėl kai kurių priemonių. Organizacijos generalinis sekretorius Pekka Pesonen sakė, kad parlamentarai gina BŽŪP bendrumą, kuris yra būtinas BŽŪP ateičiai, užtikrina tikslingesnę paramą Europos ūkininkams, išlaikant tiesioginių išmokų lygį ir aiškiau nurodant aktyvių ūkininkų apibrėžimą. Tačiau Copa-Cogeca apgailestavo, kad buvo priimtas privalomas tiesioginių išmokų ribojimas, kas byloja, jog nebuvo atsižvelgta į ūkių struktūros skirtumus ES.

Europos jaunųjų ūkininkų taryba (CEJA) skundėsi, kad nepakankamai dėmesio skiriama kartų kaitai. CEJA prezidentas Jannes Maes kalbėjo apie ambicingesnių tikslų, susijusių su jaunaisiais ūkininkais trūkumą. Jis tikisi, kad naujos kadencijos EP nariai imsis veiksmų, kad užtikrintų konkrečias priemones, padedančias jauniesiems ūkininkams susitvarkyti su ateities iššūkiais.

Ekologinių ūkių organizacijos IFOAM Prezidentas Jan Plagge sakė, kad naujasis rezultatais grindžiamas įgyvendinimo modelis bus pasiekiamas tik tuo atveju, jei didelė biudžeto dalis bus skirta atlyginti ūkininkams, kurie imasi papildomų veiksmų dėl aplinkos ir klimato.

Tuo tarpu Briuselio ekspertų grupė „Farm Europe“ palankiai įvertino pirmuosius du balsavimus dėl BŽŪP reformos, kurie, neva, gerokai pagerino pradinį Komisijos pasiūlymą ir gyrė tolimesnę BŽŪP perspektyvą, kurioje siekiama tinkamos pusiausvyros tarp ekonominės ir aplinkosaugos veiklos rezultatų ir lankstumo bei bendrų taisyklių.

Tuo tarpu aplinkosaugininkai kaltina EP narius pasidavus žemės ūkio grupių spaudimui. „BirdLife Europe“ atstovė Harriet Bradley teigė, kad balsavimas parodė, kad Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetas daugiau nei bet kada paklusta intensyviam žemės ūkio lobistų spaudimui. „Birdlife“ ypač kritikavo vieną bendro rinkos organizavimo reglamento elementą – raginimą uždrausti naudoti tokius žodžius kaip jogurtas, kepsnys ir mėsainis vegetariškiems produktams. „Greenpeace“ skundėsi, kad EP nariai atmetė Aplinkos komiteto pasiūlymą dėl finansavimo sumažinimo industriniams ūkiams.

ES Regionų komitetas palankiai įvertino tai, kad strateginio plano reglamente EP nariai pabrėžė regionų vaidmenį. „Ši parama yra labai svarbi tuo metu, kai valstybės narės reikalauja, kad būtų perskirstyta BŽŪP“, – sakė RK pirmininkas Karl-Heinz Lambertz, kuris yra Komiteto Socialistų frakcijos narys.

ES regioninių ir vietinių atstovų asamblėja pasisakė už perėjimą prie tvaresnių gamybos metodų, didesnes išmokas ūkininkams už agrarinės aplinkosaugos priemonių taikymą, lėšų skyrimą ekosistemoms. BŽŪP reformos pranešėjas Guillaume Cros teigė, kad regionų atstovai norėjo, kad kiekybiškai įvertinti ir išmatuojami bendri Europos tikslai nacionaliniams strateginiams planams būtų įtraukti į reglamentą. Regionų komitetas teigiamai atsiliepė dėl Komiteto balsavimo už naujas rinkos reguliavimo priemones., G. Cros pabrėžė, kad didelė dalis ūkininkų savo produkciją parduoda nuostolingai dėl nesąžiningų žemės ūkio kainų, kas ateityje įtakos dar didesnį ūkininkų pasitraukimą iš žemės ūkio sektoriaus, ypač jaunų žmonių.  

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.