4000 organizacijų jau pareiškė poziciją – kviečiame prisijungti

Liko lygiai viena savaitė iki Europos Komisijos tikėtinų pranešimų apie būsimo ES biudžeto ir Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) ateitį. Kaip stiprus augančio susirūpinimo simbolis, peticiją jau pasirašė daugiau nei 4 tūkst. organizacijų iš visos Europos.

Copa-Cogeca pažymi, kad išryškėja vienas klausimas: ar Europos Komisija ir toliau ignoruos augantį nerimą ne tik iš ūkininkų bendruomenių, bet ir iš plačiosios kaimo visuomenės?

Mūsų mobilizacija toli gražu nesibaigia – iš tikrųjų ji tik stiprėja.
Copa-Cogeca dėkoja visiems, kurie pasirašė peticiją ir parodė savo palaikymą, o tuos, kurie dar nepasirašė, ragina pasirašyti peticiją, kurią rasite ČIA

****

Europos Komisija rengiasi pristatyti naują daugiametės finansinės perspektyvos (DFP) planą, kuris žada esminius pokyčius ES biudžeto struktūroje. Nors oficialus dokumentas dar nepaskelbtas, jau aiškėja, kad ketinama sujungti beveik 530 esamų programų į vieną bendrą 1,2 trilijono eurų fondą. Šis fondas taptų pagrindiniu ES finansavimo ramsčiu, prie kurio būtų pridėti dar du – vienas skirtas trečiųjų šalių paramai, kitas – konkurencingumo stiprinimui.

Ši radikali pertvarka kelia rimtą nerimą žemės ūkio sektoriui. Europos ūkininkus ir jų interesus atstovaujančios organizacijos, tarp jų ir didžiausia žemės ūkio bei kooperatyvų skėtinė organizacija Copa-Cogeca, pabrėžia, kad tokie pokyčiai gali reikšti reikšmingą Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) biudžeto mažinimą ir dviejų pagrindinių ramsčių – tiesioginių išmokų ir kaimo plėtros (struktūrinės) paramos – panaikinimą.

Grėsmė žemės ūkiui reali: BŽŪP gali mažėti iki 20 %

Nors Komisijos pasiūlymo turinys bus paviešintas tik iki liepos 16 d., jau dabar kalbama, kad BŽŪP biudžetas gali sumažėti net 15–20 %. Toks mažinimas būtų skaudus smūgis ūkininkams visoje Europoje, ypač tiems, kurie jau dabar susiduria su klimato, rinkos ir geopolitiniais iššūkiais.

Copa-Cogeca ir nacionalinės žemdirbių organizacijos kategoriškai priešinasi vieno fondo idėjai, kuri sunaikintų dabartinę BŽŪP dviejų ramsčių struktūrą. Jos reikalauja, kad žemės ūkis išliktų atskiru prioritetu Europos biudžete, turėtų aiškų, atskirą ir pakankamai didelį finansavimą, o ūkininkams būtų užtikrintas stabilumas bei tęstinumas.

Skip to content