Birželio 25 d. Lietuvos žemės ūkio rūmuose (ŽŪR) viešėjo garbinga delegacija iš Lenkijos žemės ūkio rūmų, vadovaujama prezidento Wiktor Szmulewicz. Susitikimo metu buvo aptarti aktualūs klausimai, susiję su žemės ūkio savivaldos stiprinimu, tarptautiniu bendradarbiavimu ir ūkininkų interesų atstovavimu Europos Sąjungoje.
Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus sveikino svečius ir pasidžiaugė ilgamečiu, konstruktyviu bendradarbiavimu su Lenkijos kolegomis. „Mūsų šalių rūmus sieja bendra vizija – stiprinti ūkininkų balsą Europoje. Tarptautiniu mastu išdiskutuoti ir kartu priimti sprendimai yra kur kas stipresni ir efektyvesni ginant bendrus kaimo gyventojų ir ūkininkų interesus“, – pabrėžė dr. A. Svitojus.
Lenkijos modelis: įstatymas, savivalda ir stabilus finansavimas
Lenkijos žemės ūkio rūmų prezidentas Wiktor Szmulewicz pristatė Lenkijos žemės ūkio savivaldos modelį. „Lenkijoje žemės ūkio rūmų įstatymas priimtas dar 1995 metais. Visose vaivadijose veikia žemės ūkio rūmai, kurie formuoja Nacionalinę žemės ūkio rūmų tarybą – visos šalies žemdirbių savivaldos atstovybę. Rūmų finansavimas grindžiamas privalomu 2 % žemės ūkio mokesčio įnašu, kurį surenka savivaldybės ir perveda atitinkamos vaivadijos rūmams. Šios sistemos dėka kasmet surenkama apie 30 mln. zlotų – tai leidžia efektyviai vykdyti žemės ūkio politikos formavimą, konsultavimą, teisėkūros siūlymus ir ūkininkų interesų atstovavimą tiek šalies, tiek tarptautiniu mastu.“
Pasak prezidento, vien 2023 m. Lenkijos rūmai pateikė apie 190 pasiūlymų teisės aktų projektams, kurie apėmė tiesioginių išmokų sistemą, aplinkosaugos reguliavimą, žemėtvarką ir kt.
Dėmesys naujam BŽŪP laikotarpiui ir ūkininkų teisių gynimo stiprinimui
Susitikimo metu akcentuota būtinybė vienyti jėgas ir koordinuoti pozicijas ruošiantis naujajam Bendrajai žemės ūkio politikos (BŽŪP) laikotarpiui. Abi pusės pritarė, kad tik per bendrą dialogą tarp šalių galima pasiekti didesnį ES institucijų dėmesį ūkininkų realybėms ir poreikiams.
Taip pat pristatytas naujas Lenkijoje svarstomas įstatymo projektas – ūkininkų teisių ombudsmeno institucija, kuri turėtų veikti pagal smulkių ir vidutinių verslų ombudsmeno modelį. „Tai būtų svarbus žingsnis stiprinant ūkininkų teisinę apsaugą – tiek sprendžiant ginčus, tiek užkertant kelią piktnaudžiavimui“, – teigė W. Szmulewicz.
Kolegas iš Lenkijos nustebino Lietuvos ŽŪR darbo apimtys ir funkcijų neturėjimas
Lenkijos delegacijos nariai buvo maloniai nustebinti Lietuvos žemės ūkio rūmų veiklos apimtimis, projektų gausa, aktyviu atstovavimu tarptautiniu mastu. Tačiau nemaloniai nustebino finansinė padėtis. Lenkijos valdybos narys Witold Grunwald pažymėjo: „Esu nustebintas, kad Lietuvoje veikianti institucija, turinti įstatymą, neturi valstybės deleguotų funkcijų. Jūs pateikiate daugiau nei 100 pasiūlymų valdžios institucijoms, vertinate šimtus teisės aktų, aktyviai dirbate tarptautiniu lygiu. Tokią situaciją reikia keisti – galite remtis kitų šalių rūmų patirtimi ir ieškoti sprendimų tiek nacionaliniu, tiek ES lygiu.“
Vizitas užtvirtino bendrystę
Susitikimas tapo puikia proga ne tik pristatyti aktualijas, bet ir sustiprinti šalių partnerystę. Svečiai buvo supažindinti su Lietuvos ŽŪR struktūra, naryste tarptautinėse organizacijose bei įgyvendinamais projektais. Abi pusės sutarė, kad bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Lenkijos žemės ūkio rūmų yra strategiškai svarbus – tiek žemdirbių atstovavimui Europoje, tiek patirties apsikeitimui, tiek kaimo plėtros stiprinimui.