A.Baravykas: „Avininkystė – perspektyvi ūkio šaka“

Birželio 16 d. Lietuvos avių augintojų asociacija kartu su UAB ,,Šeduvos avininkystė“ organizavo į specializuotą avininkystės parodą ,,Avis aprengs ir pamaitins 2018“, kuri vyko UAB ,,Šeduvos avininkystė“ teritorijoje (Arimaičių g. 1, Pavartyčių k., Radviliškio r.).

„Žemės ūkio rūmuose yra 48 organizacijos ir smagu, kad tarp organizacijų turime Lietuvos avių augintojų asociaciją (LAAA), kuri yra aktyvi ir sugeba suorganizuoti tokius prasmingus specializuotus ir šeimyniškai jaukius bei naudingus renginius. Šiandien, kai kaimas tuštėja, darbo vietų mažėja, o gyvulių laikymas tampa komplikuotas dėl labai daug priežasčių, avininkystė tampa alternatyvia ūkio šaka tiems žmonėms, kurie laikė kiaules, bet dėl šiandieninės afrikinio kiaulių maro problemos jų laikyti negali. Todėl avininkystės populiarinimas tikrai reikalingas. Bendradarbiaujant su Žemės ūkio ministerija šiandien matome, kad yra rūpinamasi programa, kuri skatintų auginti alternatyvias gyvūnų rūšis. Todėl šiandien garbė ir plojimai LAAA ir jos vadovui Žilvinui Augustinavičiui už parodos organizavimą ir avininkystės populiarinimą Lietuvoje“ – kalbėjo Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas.

Parodos svečius ir dalyvius sveikino Seimo nariai Algirdas Butkevičius, Aurimas Gaidžiūnas, Radviliškio r. savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Alfredas Juozapavičius, Šeduvos seniūnas Justas Pranys, LSMU VA Veterinarijos fakulteto dekanė prof. dr. Vita Riškevičienė.

UAB „Šeduvos avininkystė“ direktorius Rimantas Kairys pažymėdamas, kad avininkystė turi perspektyvą Lietuvoje ir ją būtina populiarinti, padėkojo ir apdovanojo avininkystės šakos pradininkus, puoselėtojus, LAAA aktyviausius narius: LSMU Gyvulininkkystės institutą ir dr. Rūtą Šveistienę, avių augintojus Jurį Milišiūną, Aurimą Bezarą, Juozapą Bertašką, Kęstutį Vitkų, Evaldą Laucevičių, Mindaugą Pečiulionį, Saulių Laurikietį, Raimondą Vaidir.

UAB „Šeduvos avininkystė“ direktorius Rimantas Kairys drauge su Seimo nariu Aurimu Gaidžiūnu apdovanojo LAAA pirmininką Žilviną Augustinavičių, UAB „Šeduvos avininkystė“ darbuotoją Kristiną Milišiūnienę, LAAA įkūrėją ir ilgametį UAB „Šeduvos avininkystė“ vadovą dr. Juozapą Mikutį bei UAB „Šeduvos avininkystė“ kolektyvą.

Avininkystė Lietuvoje 

Šiandien Lietuvoje laikomos 39 veislių avys (pasaulyje priskaičiuojama apie 600 veislių), kurių iš viso yra 185 327. Populiariausios yra Lietuvos juodgalvės, kurių yra per 52 tūkst. ir jos sudaro 28 proc., visų Lietuvoje laikomų avių. 22 proc. sudaro Romanovo veislės avys, 15 proc. – Lietuvos vietinės šiurkščiavilnės, 14 proc. – mišrūnai, 5 proc. – Sofolkai, 3 proc. – Vokietijos juodgalvės,  2 proc. – Vokietijos merinosai, 2 proc. – Berrichon du Cher, 9 proc. – kitos. Nors avių skaičius Lietuvoje pastaraisiais  metais ir auga, tačiau lyginant su tarpukario Lietuvos laikotarpiu, kai ūkininkai augino 1, 5 mln. avių, dar yra kur plėtoti šią ūkio šaką.

Avininkyste Lietuvoje daugiausiai užsiima smulkūs ūkiai, todėl norint avis parduoti susiduriama su problemomis – maži ūkiai negali pasiūlyti didelių avių kiekių, be to, laikoma nemažai mišrūnų, kurios tinkamos mėsai, bet ne veisimui, todėl būtų perspektyvu avių augintojams kooperuotis.

Avininkyste galima verstis kalvotose ir nederlingose žemėse, todėl Lietuvoje daugiausiai avių auginama Alytaus rajone – virš 12 tūkst., ir Anykščių – virš 10 tūkst.

Paroda ir jos švietėjiška veikla

Parodos metu veikė Lietuvoje auginamų avių veislių ekspozicija, vyko tradicinių ir naujų amatų pristatymas – edukacijos, švietėjiški seminarai, žemės ūkio technikos bei avininkystės reikmenų ekspozicija ir mugė, avių kirpimo varžytuvės, užsiėmimai mažiesiems parodos dalyviams.

LAAA vadovas Žilvinas Augustinavičius seminaro metu dalinosi įspūdžiais iš Škotijos avių parodos „Schotcheep 2018“, vykusios gegužės mėnesį. „Parodą aplankė per 4 tūkst. lankytojų, 470 moksleivių, buvo įrengta daugiau kaip 200 prekybos stendų. Galima tik žavėtis, kaip kruopščiai avių augintojai rengiasi parodai: avis ne tik šukuoja, bet ir pakarpo, padažo, o ragus ištepa specialiu aliejumi, kad blizgėtų. Daug dėmesio parodoje skiriama ir avies gardo įrengimui, jo papuošimui, išskirtinumui. Svarbi Škotijoje ir veislininkystė. Štai 2017 m. Škotijos juodgalvių veislės avinas buvo parduotas net už 58 000 svarų sterlingų,“ – pasakojo Ž. Augustinavičius.

Nuotraukoje: Škotijos juodgalvių veislės avinas, 2017 m. aukcione parduotas už 58 tūkst. svarų sterlingų.

Pirmosios avys ir jų nauda sveikatai

Pirmosios avys buvo prijaukintos prieš 10–12 tūkst. metų. Lietuvos teritorijoje jos atsirado maždaug II tūkst. pr. Kr. Šie gyvūnai puikiai prisitaiko prie įvairiausių klimato ir mitybos sąlygų, ir tai lėmė platų jų paplitimą.

Europos Sąjungoje vienas gyventojas per metus vidutiniškai suvalgo 3,5 kg avienos, Lietuvoje – vos 300 gramų. ES valstybės savo avienos poreikį patenkina 85 proc., o likusį įsiveža iš kitų šalių. Tad avių auginimas Lietuvoje tikrai turi perspektyvą.

Aviena laikoma sveiku pasirinkimu: joje daug kalcio, fosforo ir geležies bei gerokai mažiau cholesterolio nei kiaulienoje ar jautienoje.  Ji labai tinkama vyresnio amžiaus žmonėms, o jauno gyvulio mėsa – ėriena, labai naudinga vaikams, nes joje yra daug fluoro, kuris apsaugo dantis nuo ėduonies. Avienos riebaluose mažai cholesterolio, todėl ji neužkemša kraujagyslių. Mūsų organizmas puikiai įsisaviną avieną, kadangi joje gausu žmogaus organizmui reikalingų vitaminų, tokių kaip: kalio, magnio, jodo, geležies, B grupės vitaminų. Specialistai teigia, kad aviena yra karotino, fosforo, geležies, vario, seleno ir cinko šaltinis, o nesotieji riebalai sudaro daugiau nei pusę ėrienoje esančių riebalų. O kuo natūralesnėmis sąlygomis auginamos avys, tuo mėsa būna mažiau kaloringa, ir tampa dar labiau maistinga.

Parodos akimirkos[Best_Wordpress_Gallery id=”299″ gal_title=”2018_06_16″]