AKM Kinijoje įtaka pasaulinei rinkai

Stambiausia kiaulienos gamintoja ir vartotoja Kinija patiria Afrikinio kiaulių maro smūgius. Ši rinka labai svarbi Europos Sąjungai (ES), nes Kinija yra pagrindinė kiaulienos iš ES importuotoja. Taigi šie pokyčiai svarbūs ir Lietuvos kiaulių augintojams.

Kalbiname LR ŽŪR vicepirmininką, Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorių Algį Baravyką, kuris balandžio 29 d. Briuselyje dalyvavo Europos Komisijos darbo grupės „Kiauliena“ kainų prognozavimo grupės posėdyje.

Jeigu EK darbo grupė svarstė padėtį kiaulienos rinkoje dėl AKM Kinijoje, tai turėjo svarbių priežasčių?

Priežastis tikrai svarbi, nes ES yra aktyvi kiaulienos eksporto pasaulinėje rinkoje dalyvė – 2018 m. ES iš viso eksportavo apie 3,8 mln. t kiaulienos.

Be to, Kinija yra didžiausia ES gaminamos kiaulienos eksporto rinka. ES kiaulienos eksportas nuo šių metų pradžios auga apie 5 proc. Ypač išaugo kiaulienos eksportas į Kiniją, Japoniją ir Filipinus, tačiau sumažėjo į Pietų Korėją ir Honkongą.

Tai svarbu ir todėl, kad ES kiaulienos gamyba 2018 – aisiais (palyginti su 2017 m.) išaugo apie 2 proc. (tiesa, Vokietijoje ji sumažėjo 2,1 proc.). Šių metų sausio mėn. duomenimis ES kiaulienos eksportas į Kiniją išaugo 14,5 proc. arba 140 511 t. Ir tai yra gerokai daugiau nei ES eksportas į Japoniją, kuri yra antroji šalis pagal ES kiaulienos eksportą.

Ekspertai labai skirtingai kalba apie kiaulienos kainos pasikeitimus dėl AKM Kinijoje. Ką apie padėtį sužinojote darbo grupės Briuselyje posėdyje?

Ekspertai pasitarimo metu pristatė kainų prognozes, jos bus apibendrintos ir pateiktos kitame posėdyje. Tačiau jau dabar susidarė įspūdis, kad dėl AKM protrūkių Kinijoje kiaulienos kainos turi tendenciją išsilaikyti aukštame lygyje. Žinoma galimi AKM protrūkiai Vokietijoje ar kitose ES šalyse gali sugadinti eksporto galimybes.

Aukščiausios (S) ir puikios (E) raumeningumo klasių kiaulių skerdenų vidutinės kainos buvo stabilios, o šių metų pradžioje augo lėtai. Šių metų vasario pabaigoje kiaulienos kaina krito iki 135 EUR /100 kg, tačiau nuo kovo mėnesio kaina ėmė kilti ir siekia 173 EUR/100 kg. Priežastis – padidėjo paklausa Kinijoje. Šiuo metu ES vidutinė kiaulienos kaina yra apie 170 EUR/ 100 kg. Kitose rinkose kainos mažesnės. Pavyzdžiui, Brazilijoje siekia 114 EUR/100 kg, JAV – 129 EUR/100 kg, o Kanadoje kaina yra apie 158 EUR/100 kg.

Paršelių kaina 2018 m. spalio mėn. buvo nukritusi iki 34 EUR/vnt., o šiuo metu pakilo virš 50 EUR/vnt.

Kokia padėtis Kinijoje dėl AKM?

Kinijos žemės ūkio ir kaimo reikalų ministerijos duomenimis pirmasis AKM protrūkis Kinijos Liaomingo provincijoje buvo nustatytas 2018 rugpjūčio 28 d. Iki šiol registruota 118 AKM protrūkių 28 Kinijos provincijose. Bandydami stabdyti AKM plitimą kinai sunaikino apie milijoną kiaulių.

Informacija apie AKM padarytus nuostolius Kinijoje yra labai skirtinga. Pavyzdžiui, Olandijos bankas Rabobank, kuris specializuojasi žemės ūkio ir maisto pramonės srityse, prognozuoja, kad Kinija dėl išplitusio AKM netenka apie 25-35 proc. (apie 150 – 200 mln.) kiaulių

Analitikai teigia, kad šių nuostolių negali pakeisti paukštiena, jūros gėrybės, jautiena ir aviena. Manoma, kad trūkumo negalės kompensuoti ir padidėjęs importas. Rabobank analitikai mano, kad Kinijai papildomai reikėtų  importuoti beveik 10 mln. t mėsos.

GIRA (privati kompanija, analizuojanti maisto rinką) skaičiavimais Kinijoje susidarys beveik 20 mln. t kiaulienos trūkumas, tačiau sumažės ir kiaulienos vartojimas. Prognozuojama, kad 2019 m. kiaulienos importas Kinijoje išaugs 3 mln. t, o 2020-2021 – aisiais dar 4 mln. t. Jau šiuo metu Kinijoje itin išaugo paršelių kainos, kyla kiaulienos ir gyvų kiaulių kaina.

Kokių priemonių dėl AKM Kinija imasi?

Kinijos vyriausybė stengiasi valdyti AKM, taikomos 3 km apsaugos zonos ir 10 km buferinės zonos aplink židinius. Buvo įvesta griežta gyvų kiaulių judėjimo kontrolė, o užkrėstų provincijų ir gretimų provincijų gyvų kiaulių rinkos buvo uždarytos. Tyrimai parodė, kad 62 proc. pirmųjų 21 AKM protrūkių Kinijoje buvo susiję su šėrimu. Atnaujintos direktyvos, draudžiančios šerti kiaules maisto atliekomis ir nurodančios registruoti gyvulių pervežimo transporto priemones. Epidemiologiniai tyrimai dėl 68 protrūkių atskleidė tris pagrindines priežastis, dėl kurių plinta AKM virusas: 46 proc. protrūkių kilo dėl to, kad nebuvo dezinfekuojamos transporto priemonės ir saugumo reikalavimų nesilaikė fermų darbuotojai, apie 34 proc. AKM į fermas  pateko per pašarus ir 19 proc. išplito per gyvas kiaules ir kiaulienos produktus.

Kokie Kinijos kiaulių augintojų ūkiai?

Jie labai keičiasi. Pavyzdžiui, 2003 m. Kinijoje  iš 557 mln. paskerstų kiaulių net 80 proc. sudarė kiaulės iš smulkiųjų kaulių augintojų ūkių, laikiusių iki 100 kiaulių. Per dešimt metų padėtis labai pasikeitė. 2017 m. smulkūs laikytojai realizavo tik 27 proc. kiaulių. Prognozuojama, kad jau 2022 m. smulkiųjų ūkių dalis sumažės iki 7 proc., o juos pakeis ūkiai, realizuojantys per 3 tūkst. kiaulių.

2016 m. duomenimis, Kinija yra didžiausia kiaulienos vartotoja ir gamintoja, kuri pati pagamina apie 46 proc. pasaulio kiaulienos produkcijos (55 041 000 t). Po Kinijos didžiausia gamintoja yra ES, užimanti apie 20 proc. pasaulio rinkos (23 618 000 t),  dar 10 proc. Pasaulinės rinkos užima JAV (11, 320 000 t). Po 3 proc. Kiaulienos pasaulinėje rinkoje užima Vietnamas,  Brazilija,  Rusija, 2 proc. – Kanada. Likusios šalys sudaro apie 13 proc. pasaulinės produkcijos (15 595 000 t).

Primename, kad gegužės 15-18 d. Kinijoje lankysis ir Lietuvos žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Jis dalyvaus Šanchajuje vykstančioje 20-ojoje didžiausioje tarptautinėje žemės ūkio parodoje Azijoje „SIAL CHINA“. Gegužės 17 d. ministras dalyvaus Hangzhou mieste vykstančiame 4-ajame Centrinės ir Rytų Europos bei  Kinijos žemės ūkio ministrų susitikime. Planuojama, kad G. Surplys  susitiks su Kinijos žemės ūkio ir kaimo reikalų ministru Han Changfu.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.