AKM kinijoje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gavo informaciją apie tai, kad Kinijoje užfiksuotas afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis dideliame kiaulių ūkyje, dalinai priklausančiame Danijos investuotojams.

Ūkyje, įsteigtame 2016 m., buvo auginama per 73 tūkst. kiaulių, iš kurių – 15 tūkst. veislinių. Nugaišo beveik 4 tūkst. kiaulių, o patvirtinus diagnozę, priverstinai sunaikintos visos likusios.

Šiuolaikiškai įrengtame ūkyje buvo įdiegtos aukščiausio lygio biologinio saugumo bei kitos AKM prevencinės priemonės. Tai didžiausias kiaulininkystės ūkis Kinijoje, kuriame 2018 m. nustatyta ši liga.

Kinijoje sparčiai plintantis AKM apsunkino prekybą populiariausia šioje šalyje mėsa – kiauliena, sutrikdė kiaulienos produktų tiekimą ir padidino kainas. Iš esmės nukentėjo maži ir dideli kiaulininkystės ūkiai, skerdyklos, pašarų sektorius – visi gamybos grandinėje dalyvaujantys ūkininkai ir verslininkai.

Kinijos žemės ūkio ministerija ir kaimo reikalų ministerija išreiškė susirūpinimą vis blogėjančia AKM situacija šalyje. Virusas patvirtintas 23-se Kinijos provincijose ir savivaldybėse. Atsakingos institucijos uždraudė šerti kiaules virtuvės atliekomis, apribojo gyvų kiaulių, kiaulienos produktų judėjimą iš užkrėstų teritorijų. Infekuotuose ūkiuose paskersta daugiau kaip 200 tūkst. kiaulių.

VMVT informuoja, kad Lietuvos laukinėje faunoje praėjusią savaitę (2018 m. gruodžio 29 d. – 2019 m. sausio 4 d.) AKM buvo nustatytas 18 nugaišusių ir 12 sumedžiotų šernų. Iš viso 2018 m. AKM buvo patvirtintas 1 443 vietose 3 093 šernams (2 653 nugaišusiems ir 440 sumedžiotų).

AKM nustatytas šernams:

Anykščių r. sav. Skiemonių sen. – 1 sumedžiotam,

Kauno r. sav. Garliavos apylinkių, Zapyškio, Vilkijos apylinkių ir Babtų sen. –  13 gaišenų ir 4 sumedžiotiems,

Kazlų Rūdos sen. – 1 sumedžiotam,

Raseinių r. sav. Ariogalos sen. – 1 sumedžiotam,

Šakių r. sen. – 1 gaišenai,

Šiaulių r. sav. Raudėnų sen. – 1 sumedžiotam,

Širvintų r. sav. Zibalų sen. – 1 sumedžiotam,

Telšių r. sav. Tryškių sen. – 4 gaišenoms,

Trakų r. sav. Trakų sen. – 1 sumedžiotam,

Vilniaus r. sav. Dūkštų sen., Paberžės sen. – 2 sumedžiotiems.

 

VMVT informacija