Afrikinis kiaulių maras (AKM) toliau plinta kiaulių laikymo vietose. Fiksuojami nauji AKM židiniai kiaulių laikymo ūkiuose.
Šiaulių rajone Kužių seniūnijoje Sauginių kaime esančiame ūkyje, kur savo reikmėms buvo laikomos 2 kiaulės, viena iš jų nugaišo po ligos, o kitą paskerdė laikytojas. Paėmus nugaišusios kiaulės organų ir paskerstos kiaulės kraujo mėginius ir ištyrus juos Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI), AKM buvo patvirtintas abiems kiaulėms.
Kitas AKM židinys nustatytas Prienų rajono Jiezno seniūnijos Kisieliškių kaimo ūkyje, kuriame buvo laikomos 3 kiaulės savo reikmėms. Susirgus kiaulei buvo paimti visų ūkyje laikytų kiaulių kraujo mėginiai. Atlikus tyrimus NMVRVI, visoms kiaulėms nustatytas AKM.
Abiejuose židiniuose laikytos kiaulės nugaišintos, o gaišenos saugiai sunaikintos ūkių teritorijose. Įskaičiavus šiuos atvejus, Lietuvoje kiaulių laikymo ūkiuose šiais metais jau užregistruoti 43 AKM židiniai.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad tęsiami didžiausio šiais metais AKM židinio likvidavimo darbai UAB „Idavang“ priklausančioje kiaulių fermoje. Epizootiniam tyrimui iš visuose tvartuose laikytų kiaulių atrinkti 225 kraujo mėginiai, toliau vykdomas kiaulių gaišinimas, ūkio dezinfekcija, atliekami kiti darbai.
*****
Informacija apie afrikinį kiaulių marą
Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.
Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.
Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.
VMVT informacija