AKM protrūkis Akmenės rajone

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Akmenės rajone Papilės seniūnijoje Skabeikių kaime esančioje UAB „Idavang“ priklausančioje kiaulių fermoje, kurioje laikoma apie 19 500 kiaulių, patvirtintas afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis.

Skubus tyrimas pradėtas fermoje per pastarąsias 3 dienas nugaišus 24 penimoms kiaulėms. Atrinkus mėginius dėl AKM, šiandien Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas patvirtino, kad mėginiuose nustatytas AKM virusas.

Komplekse, kuriame buvo įdiegtos biologinio saugumo priemonės, nedelsiant įvesti veiklos apribojimai ir pradėti paruošiamieji AKM židinio likvidavimo darbai. Visos komplekse laikomos kiaulės turės būti nugaišintos, o jų gaišenos – saugiai sunaikintos.

Tai jau 41 AKM atvejis kiaulių laikymo vietose šiais metais užfiksuotas Lietuvoje ir 5 ligos židinys Akmenės rajone. Anksčiau šiame rajone užfiksuoti 4 AKM atvejai buvo fiksuoti smulkiuose ūkiuose.

Apie naujus AKM atvejus kiaulių ūkiuose nuolat informuoja ir kaimyninės valstybės. Kaliningrado srities atsakingos institucijos šiemet pranešė apie keliolika AKM židinių regione, vienas jų – komerciniame kiaulininkystės komplekse, kuriame laikyta apie 50 tūkst. kiaulių. Lenkijos ūkiuose užregistruota apie 90, o Rumunijoje apie 600 ligos židinių. Praėjusią savaitę AKM židinys patvirtintas viename didžiausių Latvijos kiaulininkystės kompleksų, jame buvo laikoma apie 15 tūkst. kiaulių. Be to, apie pirmąjį AKM židinį praėjusią savaitę informavo ir daugiausia kiaulių per metus pasaulyje užauginanti valstybė – Kinija.

Ūkininkus, auginančius kiaules, prašome stebėti auginamų kiaulių sveikatos būklę bei taikyti biologinio saugumo priemones. Kilus bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui būtina informuoti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

VMVT informacija