Aktualijų studijoje apie vagystes iš ūkių

Gegužės 13 d. LRT Aktualijų studijoje mintimis dalinosi Lietuvos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) pirmininkas dr. Arūnas Svitojus, LR ŽŪR Savivaldos organizatorė Rokiškio rajone Lina Meilutė – Datkūnienė, ūkininkas Eldevinas Gražys,  Panevėžio apskrities policijos komisariato atstovas Tadas Martinavičius, jaunųjų ūkininkų atstovai.

Kaip karantinas paveikė nusikalstamumą šalyje? Šiemet žemdirbiai tikėjosi, kad pandemija apsunkins vagių planus. Tai, kaip buvo iš tikrųjų? – teiravosi laidos vedėjas Rimas Bružas.

„Šiandien vagystės sumažėjusios. Bet pavasario pradžioje ūkininkai pajautė didelį vagysčių antplūdį. Bendradarbiaujame su policijos pareigūnais ir daug vagysčių jau yra išaiškinta. Ūkininkai saugo savo turtą, nes technika ir jos visi priedai bei padargai brangiai kainuoja. Mūsų rajono ūkininkai turi įsidiegę ir stebėjimo vaizdo kameromis sistemas, signalizacijas, galų gale ėmėsi budėti naktimis. Bendradarbiaujant su policijos pareigūnais beveik kiekvienam ūkininkui pareigūnai skambino. Ūkininkai ir dabar stebi savo teritorijas, žiūri kas važiuoja, praeina, važinėja naktimis. Didžiausias pagalbininkas šioje situacijoje – sąmoningumas ir bendradarbiavimas. Pažymėtina, kad nuo vagysčių nukenčia ne tik ūkininkai, bet ir kiti kaimo gyventojai, iš kurių sandėliukų dingsta daiktai, įvairios technikos priemonės. Kiekvienas turime būti sąmoningas, ir jei mums siūloma įsigyti prekę už ženkliai mažesnę kainą, tai nesusigundykime. Jei nebus paklausos, tai nebus ir pasiūlos. Juk kiekvienas rytoj galime atsidurti to apvogtojo situacijoje“, – kalbėjo Lina Meilutė – Datkūnienė.

Ūkininkas Eldevinas Gražys pažymėjo, kad itin veiksminga prevencinė priemonė nuo vagišių – policijos ir ūkininkų bendradarbiavimas. „Smulkių vagysčių iš ūkininkų pasitaikydavo visais metais, o stambesnės vagystės, kaip traktorių kompiuterių nurinkimas, augalų sėklų vagystės ypač suaktyvėjo šį pavasarį. Organizuojame savisaugos būrius ir saugome savo turtą. Susiskambinome su ūkininkais ir nusprendėme, kad patiems reikia imtis veiksmų: budime naktimis, važinėjame su mašinomis ir fiksuojame kas naktinis įtartinai važinėja pro ūkininkų teritorijas, o jei prireikia – informuojame ir pareigūnus“, – informavo E. Gražys.

LR ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus pažymėjo, kad vagystės priklauso nuo visuomenės brandos lygio. „Kiekvienoje šalyje vagysčių iš ūkininkų statistika skirtinga. Problema yra gilesnė, nei mes galvojame, o ją įtakoja socialiniai veiksniai – uždaromos mokyklos, poliklinikos, retėja gyventojų gretos. Iš bendravimo su ūkininkais galiu pasakyti, kad dominuoja dviejų tipų vagystės: stambios – traktoriai, jų detalės, kompiuteriai, akumuliatoriai, padargai, ir smulkesnės – elektriniai piemenys, įrankiai, namų apyvokos daiktai. Svarbus ūkininkų sąmoningumas ir pilietiškumas. LR ŽŪR stengiasi informuoti ūkininkus, kaip reikėtų saugoti savo darbo įrankius ir turtą, kaip reikia bendrauti su rajonuose veikiančiomis organizacijomis, kaimo bendruomenėmis, dalintis informacija ne tik tarpusavyje, bet ir su policijos pareigūnais.  Kitas dalykas, šiandien daug pasitarnauti gali naujos techninės priemonės, tačiau tam reikalingos ir lėšos. Pastebime, kad šiandien jau vien kamerų nepakanka, jau reikia išmaniųjų kamerų, kad operatyviai būtų gaunama informacija tiesiai į išmanųjį telefoną, tačiau tikrai ne kiekvienas ūkininkas gali įpirkti šias priemones“, – kalbėjo A. Svitojus.

Panevėžio apskrities policijos komisariato atstovas Tadas Martinavičius informavo, kad vagystės ypač suaktyvėjo pavasarį, prasidėjus ūkininkų darbams ūkiuose. „Policijos pareigūnai kiekvieną pavasarį pajaučia vagišių suaktyvėjimą, todėl mums labai svarbus pačių ūkininkų bendradarbiavimas, jų informacijos pateikimas, kad galėtume tinkamai ir laiku sureaguoti. Taip pat raginame ir ūkininkus bei kaimo gyventojus elgtis atsakingai: savo turtą saugoti, nepalikti nuošalyje, pagal galimybes įsirengti kameras ir nepalikti daiktų bei įrenginių be priežiūros“, – kalbėjo  T. Martinavičius.

Visą interviu galite išklausyti:

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000107997/lrt-aktualiju-studija-vagys-nusitaike-i-zemes-ukio-technika-kaip-karantinas-paveike-nusikalstamuma-salyje?fbclid=IwAR0wpCO9YJwKFBZXOUGCZ3MMB_BSPh4oyqMbePdUBsTJPka3oP_5UW5zWuw

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.