Ar kvepia medumi jūsų stalas?

Taip, kvepia! Galėtų atsakyti per 300 žmonių,  praėjusį šeštadienį (rugsėjo 7 d.) dalyvavusių tradicinėje bitininkų šventėje, kuri, LR ŽŪR iniciatyva, buvo surengta  etnografiniame Tiltų kaime (Rūdiškių seniūnija,  Trakų rajonas).

Tiltų kaimas. Keistokas pavadinimas? Pasiaiškinkime. Tiltų vardas siejamas su tiltu per Gelužos upelį. 1641 m. Valkininkų karališkųjų girių aprašyme pirmą kartą paminėtas kvartalas – Naujasis Tiltas, per kurį iš miško buvo gabenama mediena į Valkininkų dvarui priklausančias geležies lydymo, kalimo, patrankų liejimo ir kitas įmones. Kadaise čia buvo raistai, klampi, pelkėta vieta. Praėjimui buvo klojami rąsteliai, todėl vietos gyventojai mano, kad nuo tų rąstinių tiltelių ir tilto per Gelužą kaimas buvo pavadintas Tiltais. Ne Tiltu, bet Tiltais.

Kaime yra išlikusios senos tradicijos: bendra ganiava, bendra pirtis, o  pastarąjį dešimtmetį prigijo dar viena tradicija –  bitininkų šventės.

LR ŽŪR savivaldos organizatorė Trakų r. Janė Mandeikienė sakė, kad šįmet į šventę atvyko bitininkų bičiuliai iš Vilniaus, Kauno, Molėtų, Ukmergės, Prienų, Elektrėnų, Rokiškio, Alytaus bei Varėnos ir žinoma, abi bitininkų draugijos iš Trakų rajono.

Šventė švente, tačiau net ir šeštadienį bitininkai tris valandas iš pradžių klausėsi LR ŽŪR konsultanto – lektoriaus Juozo Jankausko seminaro „Bičių laikymo aktualijos ir kooperacijos perspektyvos bei ekonominė nauda“, o po to  ilgai diskutavo bei dalijosi patirtimi. Bitininkai uždavė klausimų ir pateikė prašymus bei pageidavimus šventėje dalyvavusiems LR Seimo nariams Virginijai Vingrienei bei Juozui Baubliui.

Bene daugiausia klausimų sulaukė LR ŽŪM Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vadovas Karolis Anužis. Tarp bitininkų aptartų temų – paramos bitininkams teikimas ne tik iki 2019 – ųjų, bet ir 2020 – aisiais.

„Bitininkai akcentavo, kad gyventojai vis dar nedaug žino apie medų, apie naudingąsias jo savybes. Taigi ministerija galėtų skirti šiek tiek lėšų šviečiamajai, edukacinei veiklai“, – sakė J.Mandeikienė.

Renginyje dalyvavo ir VšĮ Ekoagros atstovai bei Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Algirdas Skirkevičius. Bitininkų šventėje buvo numatyta turininga koncertinė programa, pradedant ansambliu „Jonis“ ir baigiant Lentvario klubo TAN tradicinių kovos menų parodomąja programa.

LR ŽŪR pirmininko Arūno Svitojaus padėkomis apdovanoti veikliausieji Trakų rajono bitininkai:

Jan Zachaževski– už kūrybiškumą, bičių produktų populiarinimą ir aktyvų dalyvavimą bitininkystės veikloje.

Jovita Kristauskienė– už aktyvų dalyvavimą bitininkystės veikloje, kūrybiškumą, bičių produktų populiarinimą.

Julė Paškevičienė -už medingųjų augalų sėją, augalų įvairovę ir nuolatinę pagalbą rajono bitininkams.

Vincentas Velička – už aktyvų dalyvavimą bitininkystės veikloje, kūrybiškumą, bičių produktų populiarinimą.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.