Atstovavimas Copa-Cogeca posėdžiuose

Vasario 13-14 d. Briuselyje vyko Copa-Cogeca prezidiumų posėdžiai, kuriuose dalyvavo Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus ir Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas.

Posėdžiuose vyko diskusijos dėl Afrikinio kiaulių maro, perėjimo prie tvarios Europos investicijų plano mechanizmo, aptarta nerimą kelianti ES medaus rinkos padėtis. Diskutuota ir dėl Copa-Cogeca veiksmų plano, ES bendradarbiavimo scenarijų su Jungtine Karalyste, po jos išstojimo iš ES.

Didelis dėmesys posėdžių metu buvo skirtas Europos žaliajam kursui aptarti.

Vasario  13 d. Cogeca prezidiumo posėdyje vyko diskusija su Europos Komisijos vykdomuoju viceprezidentu Frans Timmermans dėl Europos žaliojo kurso.  Jis teigė, jog jau susidūrėme su klimato pokyčiais, todėl privalome imtis veiksmų ir pereiti prie tvaraus ūkininkavimo. „Manau, jog mes turėtume kalbėti apie Europos žaliąjį kursą kaip apie galimybę ūkininkauti. Aš tikiu, jog tai yra galimybė išbristi iš molio, kuriame yra visos valstybės narės“,- teigė F. Timmermans. Jis pabrėžė, jog pokyčiai garantuos geresnės kokybės maistą, kuris bus išgautas tvaraus ūkininkavimo būdu – su mažesniu kiekiu chemikalų. „Aš suprantu ūkininkų susirūpinimą ateitimi, tačiau mes turime pradėti kalbėtis, kaip padėti ūkiams pereiti prie tvarios visuomenės. Tai suteiks ūkininkų bendruomenei galimybę patobulinti esamus žemdirbystės būdus bei ieškoti naujų verslo krypčių kaimo vietovėse. Kai pereinamuoju laikotarpiu pamatysime sukurtą pridėtinę vertę, tikėtina, kad visuomenės baimė sumažės“,- pridūrė F. Timmermans įžanginėje kalboje.

 

Visgi, daugelio Europos valstybių atstovai išreiškė susirūpinimą dėl planuojamų pokyčių ir vieningai teigė, jog planuojama būti ambicingais, siekiant iškeltų tikslų, atsižvelgiant į numatytą finansavimą.

Viceprezidentas sutiko, jog finansavimas pereinamajam laikotarpiui yra būtinas, tačiau nepamiršo paminėti, jog Bendroji žemės ūkio politika neturėtų būti tokia, iš kurios pelnytųsi žemės savininkai, t. y. šiandien pirmasis ramstis turi daug trūkumų, dėl kurių pelnosi žemės savininkai nuomojantys žemę,  o ne ūkininkai, kurie sunkiai dirba.

 

„Aš neteigiu, jog mano nuomonė visada turi sutapti su Jūsų, tačiau mano durys visada atviros diskusijoms“,- savo kalbą baigė F. Timmermans.

Vasario  14 d. LR ŽŪR pirmininkas A. Svitojus dalyvavo Baltijos ir Šiaurės šalių žemdirbių savivaldos lyderių susitikime, kurio metu buvo aptarta žemės ūkio sektoriaus situacija bei pasidalinta nuomonėmis dėl Europos žaliojo kurso.  Visų šalių žemdirbių savivaldos lyderiai išreiškė susirūpinimą dėl plano uždrausti pesticidų naudojimą žemės ūkyje ir teigė, jog siekiant tvaraus ūkininkavimo reikėtų siekti naudoti mažiau pesticidų, bet ne visiškai juos uždrausti. „Pesticidų naudojimo poreikis priklauso nuo ūkio dydžio – pramoniniai ūkiai nėra suinteresuoti visiškai atsisakyti pesticidų naudojimo. Visgi, mes turime atsižvelgti į klimato pokyčius, kurti inovacijas, naujas technologijas žemės ūkyje, ieškoti susitarimų tarp šeimos ir pramoninių ūkių, siekiant minimalizuoti pesticidų naudojimą“,- kalbėjo A.Svitojus.

 

Prezidiumo posėdyje neliko nepaliesti ir kooperacijos klausimai. LR ŽŪR pirmininkas ir LŽŪKA „Kooperacijos kelias” valdybos pirmininkas Jonas Kuzminskas aktyviai dalyvavo Cogeca organizuotoje diskusijoje kooperacijos tema.  Naujai išrinkta Cogeca Kooperatyvų koordinavimo komiteto pirmininkė graikė Elli Tsiforou pažymėjo, kad prieš darant politinius sprendimus būtų labai naudinga atsižvelgti į ūkininkų kasdienybę, turimą patirtį ir nuomonę.

Elli Tsiforou pakvietė Lietuvos ūkininkus apsilankyti Graikijoje ir susipažinti su kooperatyvų veikla bei pasikeisti patirtimis ir ateities įžvalgomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.