Berlyne startavo „Žalioji savaitė“

Sausio 19 d. duris atvėrė paroda „Žalioji savaitė“. Šis gilias tradicijas turintis tarptautinis renginys, vykstantis jau 88–ąjį kartą, šiemet pritraukė 1 400 dalyvių iš 60 šalių atstovų ir, žinoma, tūkstančius lankytojų. Šiemet jų tikimasi sulaukti daugiau kaip 300 tūkst.

Lietuvą šiemet reprezentuoja ir gausus būrys šalies smulkiųjų gamintojų, dalis jų – puoselėjantys tautinį paveldą.

Į parodą šiemet pirmą kartą atvyko pagardų gamintojas, prekės ženklo „Maži mamutai“ įkūrėjas Vilius Tamošaitis. Tiesa, „Maži mamutai“ pagardų kūrėjas ir gamintojas labiau žinomas, kaip muzikos prodiuseris ir atlikėjas pseudonimu „GeraiGerai“. Jaunas verslininkas vokiečių gomuriams palepinti daugiausia atsivežė įvairių rankų darbo padažų.

E

Pirmą kartą parodoje dalyvauja ir UAB „Ekko LT“, pristatanti ekologiškus linų sėmenų ir rapsų aliejus. Ši moderni ir šiuolaikiška įmonė, įsikūrusi Zarasuose, specializuojasi nerafinuoto šaltai spausto rapsų aliejaus bei išspaudų gamyboje. Įmonė remia vietinius ūkius – visi jos produktai yra gaminami tik iš Lietuvos laukuose užaugintų rapsų.

Šalia Viliaus ant prekystalių juodą duoną rikiavo Audronė Kisielienė vadovaujanti „Radviliškių kaimo kepyklai“. Asortimentas kruopščiai atrinktas, mat per dešimtmetį prekybininkė jau suprato, kas vokiečiams labiau prie širdies. Natūralaus raugo ruginė duona – pati populiariausia.

Gurmanai galės paragauti pagal senąsias tradicijas pagaminto MB „Šušvės midus“ (Kėdainių r.) devynių rūšių midaus. Pasak įmonės vadovo Eriko Augustinavičiaus, šį lietuvišką istorinį gėrimą iš savo bityne surinkto medaus gamina jau ketvirta šeimos bitininkų karta. Midus, kurio unikalias skonines savybes padeda išgauti įvairūs bičių produktai, žolelės, uogos ir vaisiai, eksportuojamas į Vokietiją, Angliją, Lenkiją, Čekiją.

Medaus šokoladu Lietuvą šiemet reprezentuoja šeimos bitynas  „Devyni medūs“, kuriame dirba tik šeimos nariai. Bityno atstovė Diana Rušėnaitė atsivežė šokolado, kuris gaminamas kaip įprastas mums šokoladas, tačiau cukrus keičiamas medumi.

Šaltalankių arbatą, sultis su imbieru, šaltalankių saldainiukus iš šios, pilnos vitaminų, uogos gaminanti Daiva Kvedairaitė šiemet vokiečius tikisi sudominti ir šaltalankių gira. Gira gaminama rauginimo būdu, naudojant šaltalankių sultis, mieles. Rūgimo procesui stabdyti nenaudojamos jokios pridėtinės medžiagos (sulfitai ir kt.), todėl gira parduodama „gyva“. Kadangi nėra naudojami homogenizatoriai, gira naturaliai sluoksniuojasi. D. Kvederaitė akcentavo, kad savo gaminiams taiko aukščiausius standartus, kruopščiai atrenka uogas.

Jei ilgametę parodos dalyvę Laimutę Sadauskienę pavadintumėte tikra šakočių „užkalbėtoja“ – nesuklystumėte. Jos prekystalyje – viskas, ką galima pagaminti iš šakočių. Tai šakočių tinginys, net ir pamėgti meduoliniai grybukai iškepti iš šakočių ragelių. Ji kaip ir kasmet atsivežė ir tešlos, parodos dalyvių smalsumą tenkina parodomuoju šakočio kepimu. Būtent ši edukacija kasmet sulaukia didžiausio būrio smalsuolių. Jie ne tik noriai stebi visą procesą, bet ir laukia kada galės paragauti dar šilto lietuvių tautinio kepinio.

Šiemet parodoje daug dėmesio skiriama žemės ūkio tvarumui, inovacijoms, bioįvairovės išsaugojimui. Vokiečiai netgi parengė stendus, kuriuose galima išsimatuoti kiek CO2 sugeneruoja skirtingi pasirinkti maisto patiekalai, daug šviečiamųjų pranešimų žalesnio ūkininkavimo temomis. Olandai lankytojus viliojo žaliais, augalų pilnais stendais, tradiciškai kvietė į sodinukų mugę. Taip pat demonstruotas ir kuriamas autonomiškai dirbantis robotas, kurį siekiama pritaikyti dirbti braškių ir kituose uogų ūkiuose.

UAB „Šerno pėda“ (Panevėžio r.) vokiečių lankytojams pasiūlys žvėrienos produkcijos – stirnienos, briedienos, elnienos gaminių. Daugelis įmonės produktų gaminami pagal senolių tradicijas, stengiantis išsaugoti produktų autentiškumą: naudojami natūralūs prieskoniai, gaminiai rūkomi kaimišku dūmu. Pasak įmonės direktorės Lauros Viriūnės, jie žvėrieną superka iš Lietuvos ūkininkų ir medžiotojų, o savo išskirtinius gaminius parduoda ne tik Lietuvoje, bet ir eksportuoja į Angliją, Airiją.

  

Nebus pamirštas ir grožio puoselėjimas – unikalius, tautinio paveldo ženklu pažymėtus apsauginius, kūno priežiūrai skirtus kremus pristatys UAB „Evija ir partner“ (Prienų r.), kuri yra šio netradicinio tepalo gamintoja ir platintoja.

Etno motyvais sukurtus, sertifikuotus gintaro ir žalvario gaminius – apyrankes, sages, kaklo papuošalus stende demonstruos tautodailininkė, sertifikuota tautinio paveldo amatininkė, juvelyrė Danutė Tikužienė. Visi jos pagaminti gaminiai yra sukurti naudojant senąsias technologijas.

Paroda „Žalioji savaitė“ tęsis iki pat sausio 28 d.