Bitininkystę suderino su kaimo turizmu

Kėdainių krašte bitininkyste garsėja Ardavičių giminė. Pasak Ramūno Ardavičiaus, visa giminė šiuo metu laiko per 1500 bičių šeimų. Ramūno valdose – per 700 avilių. Bitininkystė yra sezoninis verslas, todėl Ramūnas prieš trejus metus sumanė laisvą laiką užpildyti pomėgiu, kuris netrukus tapo papildomu šeimos verslu.

Kaip kilo idėja užsiimti kaimo turizmu?

„Bitininkystei skiriu keturis – penkis mėnesius šiltuoju metų laiku, taigi tikrai reikėjo papildomo užsiėmimo“, – sakė Ramūnas.

Todėl Kėdainių r., šalia Kaplių kaimo, prie Obelies upės užtvankos, prieš tris metus išaugo kaimo turizmo sodyba su pirtimi, pavėsinėm, žaidimų aikštele, o dabar, žiemą – čiuožykla ant ledo ir, žinoma, su aviliais. Ne bet kokiais. Todėl ir turizmo sodyba pavadinta „Pas bitininką“.

Jeigu žvilgtelėsite į šios turizmo sodybos FB, tai sužinosite, kad vasarai turite ruoštis iš anksto. Gal net jau pavėlavote. Šiuo metu dar turite vilčių kaimo turizmo sodyboje įsikurti vieną kitą savaitgalį kovo ir balandžio mėnesiais. Tiesa, paprastomis dienomis – prašome į svečius! O vasarą – jau reikės vilčių – gal kas nors atšauks užsakymą.

Kaip pavyko sužavėti atostogautojus ar norinčius šioje sodyboje švęsti? Gal tūkstančius suplojote reklamai?

„Geriausia reklama – iš lūpų į lūpas. Tokia informacija žmonės labiausiai pasitiki. Kita vertus, mes negailėjome nemokamų paslaugų vaikų darželiams, mokykloms. Per vaikus apie mus sužinojo tėveliai ir tapo mūsų nuolatiniais klientais“, – atskleidė verslo plėtros niuansus R.Ardavičius.

Ramūnas pasakoja, kad prieš trejus metus kitaip įsivaizdavo užsiėmimą kaimo turizmu.

„Maniau, kad tai bus tik pomėgis. Tačiau šis pomėgis tapo papildomu šeimos verslu“, – sakė R. Ardavičius.

2015 – aisiais kaimo turizmo sodyboje buvo tik vienas pastatas, o dabar – jau stovi antras ir šalia pavyko nusipirkti papildomai žemės, taigi plėtra, pasak Ramūno, dar tęsis mažiausiai penkerius metus.

„Tada mūsų kaimo sodyboje vienu metu galės ilsėtis apie 100 žmonių. Be to, planuojame poilsiautojus maitinti. Kaip tik šiandien pradėjome profesionalios virtuvės statybos darbus, taigi vasarą pasitiksime su naujove, kurios mūsų klientai pageidavo“, – sakė R.Ardavičius.

Taip pomėgis tampa rimtu verslu, kuris sukurs darbo vietas ne tik šeimos nariams – jau šįmet Ramūnas ir Vita Ardavičiai, samdys virėjas.

„Maisto produktus pirksime tik iš ūkininkų ir tik ekologiškus. Jau tariausi, yra didelis pasirinkimas“, – sakė Ramūnas.

„Pas bitininką“ vis dažniau suranda kelią poilsiautojai iš kitų šalių. Daugiausia iš Lenkijos, Latvijos ir Rusijos“, – sakė R.Ardavičius.

Būtina pridurti, kad Ramūnas – ketvirtos giminės kartos bitininkas. Ir šiuo verslu papildo kaimo turizmo sodybą. Kaip?

„Rengiame edukacines programas, demonstruojame, kaip iš vaško lieti žvakes – poilsiautojai patys gali tai pabandyti. Parodome, kaip bitutės renka medų, kaip jis nuo žiedo pasiekia vartotoją. Be to, poilsiautojai labai vertina relaksacinį namelį, kuris įrengtas šalia avilių“, – pasakojo R.Ardavičius.

Iš viso Ramūnas turi apie 700 avilių, neatmeta naujų technologijų, todėl jo bitynas 2015 – aisiais buvo pripažintas pažangiausiu Lietuvoje.

Ramūnas ir Vita Ardavičiai šįmet lankėsi Berlyne surengtoje tradicinėje parodoje „Žalioji savaitė“.

„Buvo naudinga kelionė. Pamatėme daug įdomių dalykų ir jau žinau, ką pritaikysiu tiek bitininkystėje, tiek tobulindamas kaimo turizmo sodybą“, – sakė Ramūnas.

Ramūnas ir Vita Ardavičiai priklauso Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų organizacijai – Lietuvas kaimo turizmo asociacijai, iš kurios gauna informaciją, naudingus mokymus ir patarimus.