Briuselyje tęsiasi Copa-Cogeca prezidiumo posėdžiai

Rugsėjo 23 d. tęsasi Copa-Cogeca organziacijų prezidiumo posėdžiai, kuriuose dalyvauja Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Prieš posėdį įvyko jau tradiciniu tapęs Šiaurės ir Baltijos šalių susitikimas, kuriame dalyvavo ir Copa organizacijos pirmininkas, danas Martin Merrild. Susitikimo metu aptarta situacija žemės ūkyje: regiono problemos dėl javų derliaus, nesibaigianti pieno ir kiaulienos kainų krizė. Estijos organizacijos pristatė savo organizuotas protesto akcijas, kuriomis siekė vyriausybės paramos pieno sektoriui. Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas pristatė Lietuvos žemės ūkio situaciją ir pasiūlė naują idėją – pasiekti, kad Baltijos ir Šiaurės šalių regionas taptų regionu be GMO ir gamintų aukštesnės pridėtinės vertės produktus. Deja, šią idėją tuoj pat blokavo Danijos organizacijos, kurios teigė, kad Danijos ūkininkai be GMO pašarų negalės konkurencingomis kainomis auginti kiaulių.

Copa prezidiumo posėdžio metu vyko intensyvios diskusijos dėl tarptautinės prekybos, įvairių laisvos prekybos susitarimų. Pasak Copa-Cogeca generalinio direktoriaus Pekka Pesonen, yra nemaža tikimybė, kad per kitą TTIP derybų raundą spalio pradžioje JAV sieks, kad būtų kuo greičiau priimta mažos apimties laisvos prekybos sutartis. Toks susitarimas, paliekantis daug neaiškių klausimų ir neapimantis visų prekybos sektorių, būtų nenaudingas ir žemės ūkio sektoriui.

Diskusijų sukėlė ir Ukrainos žemės ūkio tarybos siekis tapti Copa-Cogeca partnere. Ypač aktyviai abejones šiuo klausimu reiškė Lenkijos organizacijos, atsargiai žiūrinčios į bendradarbiavimą su Ukraina dėl numanomos konkurencijos grūdų sektoriuje. A. Stančikas savo ruožtu palaikė Ukrainos siekį aktyviau bendradarbiauti su Europos organizacijomis.