Copa ir Cogeca paskelbė peticiją augant neapibrėžtumui dėl BŽŪP biudžeto

Birželio 19 d. Copa ir Cogeca prezidentai Briuselyje paskelbė apie peticijos nosecuritywithoutcap.eu pradžią. Jos tikslas – atkreipti dėmesį ir sutelkti visą Europos žemdirbių bendruomenę prieš siūlymą sukurti „vieningą fondą“, kuriame Bendroji žemės ūkio politika (BŽŪP) galėtų būti ištirpdyta po 2027 m. Copa ir Cogeca teigimu, šiuo metu Europos Komisijos siekiama kryptis prieštarauja tiek istorijai, tiek pačios Komisijos deklaracijoms apie strateginę žemės ūkio svarbą. Europos saugumas prasideda nuo maisto saugumo.

Gegužės mėnesį daugiau kaip 20 ES valstybių narių vienu metu surengtos „žaibo akcijos“ metu žemdirbių sąjungos ir kooperatyvų atstovai jau perspėjo – būsimas ES biudžetas ir BŽŪP yra gyvybiškai svarbūs ir turi toliau stiprinti ūkininkų konkurencingumą vis labiau įsitempusiame pasaulio rinkos kontekste. Jei Komisija nepaaiškins savo ketinimų ar nesuteiks ramybės ūkininkams, galima tikėtis tolesnės mobilizacijos.

Copa prezidentas Massimiliano Giansanti aiškiai įvardija situacijos rimtumą:
„Viena vertus, Komisija mums sako, kad žemės ūkis yra prioritetas. Bet ką rodo faktai? Komisija rengia 2028–2034 m. biudžetą, kuriame žemės ūkiui skiriamas finansavimas bus mažinamas, BŽŪP gali netekti savo „bendrosios“ prigimties, o apie politiką vėl diskutuosime nežinodami, kiek išteklių tam skirta. Ir visa tai bus pateikta vasaros viduryje, liepos mėnesį – pačiame derliaus nuėmimo įkarštyje! Tai tiesiog nepriimtina. Todėl ir kviečiame visus jungtis prie peticijos.“

Peticijoje Copa ir Cogeca išdėstė keturis esminius reikalavimus, skirtus Europos Komisijai:

1. Skirti atskirą ir padidintą biudžetą BŽŪP – tai vienintelis kelias padėti ūkininkams ir užtikrinti mūsų maisto saugumą:
BŽŪP turi išlaikyti savo vientisumą su dviem ramsčiais ir aiškia, dedikuota, prie infliacijos priderinta eilute kitame Daugiametės finansinės programos (DFP) dokumente. Jei ji bus integruota į bendrą fondą, BŽŪP finansavimas taps konkurenciniu su kitomis politikos sritimis, o tai de facto reikštų ryškų sumažinimą. Tai padidins netikrumą ir kels grėsmę Europos ūkininkų, maisto saugumo ir žemės ūkio ateities išlikimui.

2. Išsaugoti „B“ BŽŪP pavadinime – atmesti žemės ūkio politikos renacionalizavimą:
Bendroji žemės ūkio politika privalo išlikti bendra! Jos renacionalizavimas suskaldytų bendrąją rinką, dar labiau pagilintų nelygybę tarp valstybių narių ir destabilizuotų kaimo bendruomenes bei ūkininkų pajamas.

3. BŽŪP stovi ant dviejų ramsčių – išsaugoti dvinarę BŽŪP struktūrą:
BŽŪP dvilypė struktūra, derinanti tiesioginę paramą ir kaimo plėtros finansavimą (EŽŪGF ir EŽŪPKP), turi būti išlaikyta. BŽŪP integravimas į kitas politikos kryptis pakenktų ilgalaikėms investicijoms į kaimo plėtrą, inovacijų diegimą, kartų kaitą ir aplinkos tvarumą.

4. Jokia reforma negali vykti be aiškumo dėl finansinių išteklių:
ES turi liautis statyti vežimą prieš arklį: bet kokia BŽŪP reforma turi būti paremta tinkamais finansiniais ištekliais, tikru ir laiku įvykusiu konsultavimusi su ūkininkais bei žemės ūkio kooperatyvais. Skuboti pasiūlymai be poveikio vertinimo gali padaryti ilgalaikės žalos ES žemės ūkio modeliui ir bendruomenių įtraukimui.

Cogeca prezidentas Lennart Nilsson pabrėžia problemos esmę:
„ES biudžetas – visų pirma politinės valios klausimas. Europos Parlamentas jau pasiuntė aiškią žinutę Komisijai: vieningo fondo siūlymas yra nepriimtinas, ypač žemės ūkio srityje. Globalių iššūkių, klimato kaitos, ekonominių pokyčių ir kartų kaitos laikais žemės ūkis atlieka stabilizuojančią funkciją – negalime rizikuoti jo ateitimi dėl trumparegių biudžetinių sprendimų.“

Parašų rinkimas prasidėjo ketvirtadienį, birželio 19 d., ir tęsis visą vasarą. Copa ir Cogeca ragina visas organizacijas – nuo vietinio iki europinio lygmens – jungtis prie šių keturių svarbių reikalavimų. Copa ir Cogeca kartu su savo nariais užtikrins parašų rinkimo ir tikrinimo procesą. Proceso eiga bus viešinama organizacijų socialiniuose tinkluose.

Šiuose Copa-Cogeca posėdžiuose, kuriuose buvo priimti sprendimai dėl peticijos pradžios ir komunikacijos žemdirbių bendruomenei visoje Europoje, dalyvavo Lietuvos žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas ir Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų „Kooperacijos kelias” vadovas Jonas Kuzminskas. 

Peticija išversta į vokiečių, ispanų, prancūzų, italų, lenkų ir rumunų kalbas netrukus bus paskelbti Copa-Cogeca svetainėje.

Copa ir Cogeca – tai vieningas Europos ūkininkų ir žemės ūkio kooperatyvų balsas. Organizacija siekia, kad ES žemės ūkis būtų tvarus, inovatyvus ir konkurencingas, o maisto saugumas – užtikrintas visiems 500 milijonų Europos gyventojų.
Daugiau informacijos – www.copa-cogeca.eu

Skip to content