Dar kartą apie pasėlių deklaravimo naujoves

2022 m. kovo 16 d. Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje buvo pristatytos pasėlių deklaravimo naujovės. Taisyklių rengimo metu Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) jas prieš tai ne kartą tai aptarinėjo su socialiniais partneriais.

Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) buvo surengę itin didelio ūkininkų susidomėjimo sulaukusią diskusiją. Į išsakytas pastabas iš esmės buvo atsižvelgta. Tarkime, bitininkams ūkininkams daroma pievų tvarkymo reikalavimų išimtis: skirtingai nei kiti pareiškėjai, kurie galės savo nuožiūra tvarkyti iki 10 proc. deklaruojamų daugiamečių pievų, bitininkams toks ribojimas netaikomas, jie visą žolę galės tvarkyti jiems priimtinu būdu.

Daug ūkininkų nerimavo dėl griežtinamo valstybinės žemės naudojimo. Teisėtumą įrodantys dokumentai paraiškos pateikimo ar keitimo dieną turi būti Ūkio valdų registre. Seniūnijos darbuotojai neprivalės tikrinti deklaruojamos žemės teisėtumą įrodančių dokumentų. Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis informavo, kad Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) šiuo metu fiksuoja kovo 1-osios būseną, ŽŪM prašymu turėtų visas laikinosios nuomos sutartis įkelti į Valdų registrą. Daugeliu atvejų tai daugeliui sumažins rūpesčių, nors klaidelių turbūt nepavyks išvengti.

Seimo komitete nebuvo nutylėta ir daugiamečių pievų atkūrimo tema. Viceministras E.Giedraitis dar kartą patikino, kad derybos su Europos Komisija buvo sėkmingos, šiais metais daugiamečių pievų atsėti nereikės. Kiekvienas ūkininkas turėtų gauti atitinkamą tai patvirtinantį Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) pranešimą.

Tačiau daugiamečių pievų ploto nemažinimo daugiau kaip 5 proc. klausimas išlieka aktualus, pabrėžė žemės ūkio ministro komando atstovas. Pasak jo, jei EK nenumatys kokių nors pakeitimų,  problema bet kuriuo metu galinti vėl išlįsti.