Donatas MONTVILA, Lietuvos šiltnamių asociacijos (LŠA) atstovas, Žemės ūkio rūmų Tarybos narys: „Šiltnamiuose – darbymetis. O kai valstybėje paskelbtas karantinas, tai darbų dar daugiau. Papildomai priėmėme dirbti žmones, kurie net pusantros pamainos užsiima patalpų dezinfekavimu ir rūpinasi kitais su dezinfekavimu susijusiais darbais. Yra galimybės dezinfekuoti rankas, dirbantiesiems skiriame specialias pirštines, veido kaukes ir visa kita. Pavyzdžiui, UAB „Kietaviškių gausa“ darbuotojus saugo ir suteikdami transportą – autobusai dezinfekuojami du kartus per dieną, be to, autobusuose sudarytos sąlygos laikytis saugaus atstumo. Pasikeitė ir darbų bei, pavyzdžiui, maitinimo tvarka – pagal sudarytą grafiką į valgyklą darbuotojai įleidžiami grupelėmis po 5 darbuotojus (anksčiau – po 30 žmonių). Vakar įsigijome tris lazerinius termometrus, todėl dabar paprasčiau nustatyti į darbą atvykstančių darbuotojų temperatūrą. Kol kas problemų nebuvo, bet atsarga gėdos nedaro.
Prastesnės žinios dėl produktų realizacijos. Šiltnamiai sukaupė šiek tiek nereikalingo rezervo (daugiausia trumpų agurkų) – juos bandome tiekti kaimyninei Latvijai. Taigi vidaus rinkoje vartotojų poreikius patenkiname 100 proc.
Jeigu karantinas bus pratęstas ir užtruktų kelis mėnesius? Reikėtų dezinfekcinio skysčio, veido kaukių, kurių labai daug sunaudojame ir norėtume įsigyti daugiau lazerinių termometrų. Kol kas įsigijome patys, savo ryšiais.
Kuo šiltnamininkams galėtų pagelbėti valstybė?
Mes galvojame taip – pirmiausia, kiek galime, turime padaryti patys. Suprantame, kad šiuo metu visiems nelengva, todėl į Vyriausybę kreipsimės tik tada, kai jau nebegalėsime klausimų išspręsti savo jėgomis. Tokių problemų gali kilti. Pavyzdžiui, šiuo metu rezerve dar turime darbuotojų, bet jų poreikis augs. Tad, jeigu pritrūktų – tada jau prašysime ir valstybės pagalbos sudarant palankesnes darbuotojų samdymo sąlygas“.