Daržovių augintojų susirinkimą papuošė ordinas jų direktorei

LR Žemės ūkio rūmų narė Lietuvos daržovių augintojų asociacija (LDAA) rugpjūčio 6 d. Šakių rajone, Jokūbonių kaime, kur veikia gerą įvaizdį turintis žemės  ūkio kooperatyvas „Suvalkijos daržovės“, surengė visuotinį narių ataskaitinį susirinkimą, o kartu suorganizavo ir lauko dieną, pasidalijo patirtimi.

Tai buvo gera vieta ir dar geresnė proga šios organizacijos direktorei Zofijai Cironkienei įteikti aukščiausią Lietuvos žemės ūkio rūmų apdovanojimą „Už nuopelnus žemdirbių savivaldai ir kaimo plėtrai“.

LR ŽŪR ordinas asociacijos direktorei

Pandemija sujaukė įprastinius LR ŽŪR narės Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) planus – nepavyko, kaip buvo įprasta, metų pradžioje organizuoti visuotinio narių ataskaitinio susirinkimo. Tačiau jis surengtas sulaukus pandemijos atoslūgio. Asociacijos nariai dar prieš susirinkimą turėjo galimybių išsamiau panagrinėti iš anksto el. paštu pateiktas LDAA 2020 m. valdybos, administracijos veiklos ir finansinę ataskaitas. Asociacija dirbo ekonomiškai – sąskaitoje 2021 01 01 d. buvo per 127 tūkst. Eur. Susirinkimo metu ataskaitos ir buvo patvirtintos.

LDAA direktorė Zofija Cironkienė pateikė pranešimą, kuriame apžvelgė 2021 m. daržovių sektoriaus aktualijas, pokyčius bei prognozes. Pranešimą išklausė ne tik LDAA nariai, bet ir LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas, Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, viceministras Paulius Lukševičius, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.

LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas atliko svarbią ir visiems daržovių augintojams malonią misiją – ilgametei LDAA direktorei Zofijai Cironkienei įteikė aukščiausią Lietuvos žemdirbių savivaldos apdovanojimą – LR ŽŪR ordiną.

„Išgyvename daug globalinių iššūkių, pradedant klimato kaita ir baigiant pandemija. Tačiau gyvenimas nesustoja vietoje. Turime priimti racionalius sprendimus, nesielgti vadovaudamiesi tik emocijomis. Tokios patikimos strategijos ir laikosi Žemės ūkio rūmai, kurios narė yra ir LDAA. LR ŽŪR labai džiaugiasi, kad organizacijos taryboje yra jūsų direktorė Zofija Cironkienė. Ji principingai gina daržovių augintojų interesus, tačiau puikiai supranta, kad sprendimai turi būti derinami su kolegomis iš kitų žemės ūkio sektorių. Z.Cironkienė pasižymi tuo, kad jos pasiūlymai yra kompetentingi, o argumentai ne emociniai, bet labai konkretūs“, – sakė A.Baravykas.

LR ŽŪR vicepirmininkas priminė, kad LR ŽŪR ordinas skiriamas tik labai pasižymėjusiems asmenims, kandidatūras atidžiai vertina LR ŽŪR prezidiumas.

Oficialiai LR ŽŪR ordinas įteiktas LDAA direktorei Zofijai Cironkienei už nuopelnus žemdirbių savivaldai ir kaimo plėtrai. Šiam vertinimui plojimais atsistodami pritarė Z.Cironkienės kolegos. Apdovanotoji Z.Cironkienė sakė, kad šis apdovanojimas yra ne tik jos, bet visų LDAA narių veiklos įvertinimas.

Diskusija dėl paramos daržininkystės sektoriui

Diskusijoje dėl Vyriausybės ir kitų valstybės institucijų politikos daržininkystės sektoriaus atžvilgiu dalyvavo ir žemės ūkio ministras bei viceministras.

Kibirkštį diskusijai įskėlė LDAA direktorė Z.Cironkienė: „Matome, kad parama daržovių sektoriui tik imituojama. Lyg ir yra geri norai, tačiau iš tikrųjų, deja, labiau remiami ne daržovių augintojai, o auginantys žirnius bei pupas, statantys grūdų saugyklas“.

Konstatuojame pasekmes. Beveik 11 proc. (1187 ha) sumažėjo deklaruoti bulvių plotai. Be to, 2,6 proc. (144 ha) sumažėjo daržovių plotai. Z.Cironkienė pabrėžė, kad nesąžiningi asmenys deklaruoja daržovių plotus dėl susietųjų išmokų, siekia gauti dyzelino sumažintu akcizu bei dėl galimybės gauti papildomus balus norint dalyvauti įvairiose paramos programose. Dar sumažėjo morkų (63 ha) bei salotų (28 ha) plotai. Apmaudu dėl salotų – valstybė galėtų pakankamai aprūpinti vidaus rinką salotomis, deja, tikėtina, kad šią vasarą vartotojai pirks įvežtines salotas.

Be to, sumažėjo krapų bei juodųjų ridikų plotai. Išaugo moliūgų plotai, tačiau vidaus rinkoje jų dar neužteks.

Žemės ūkio ministras K.Navickas paaiškino pasikeitimus kai kuriose paramos schemose, paragino taupyti keičiant energijos šaltinius, atsisakant iškastinio kuro ir kt. priemonių, imantis investicijų, mažinančių klimato kaitą – tam bus skirta 30-60 mln. Eur.

„Rengiame 2023- 2027 m. finansavimo planus ir galiu patikinti, kad daržininkystė išliks prioritetine šaka“, – žadėjo ministras.

Viceministras P.Lukševičius sakė, kad daržovių sektorius per dvejus metus gaus beveik du kartus daugiau paramos nei per visą 2017-2020 m. laikotarpį. Viceministras paragino racionaliai pasinaudoti būsima parama, pavyzdžiui, investuoti į laistymo sistemų įrengimą.

LDAA narys Vidmantas Kvedaras iš esmės patvirtino, kad neturint lietinimo sistemų daržovių auginimo neverta imtis.

„Tačiau problema – vandens šaltinis. Leiskime ūkininkams naudoti vandenį iš užtvankų. Gal būtų galima leisti ūkininkams pildyti savo talpyklas pavasario metu iš patvinusių upių?“, – ragino ir klausė V.Kvedaras.

Viceministras P.Lukševičius pažadėjo šiuos pasiūlymus nagrinėti pasitelkiant Aplinkos ministerijos atstovus. Ministras paragino LDAA narius pateikti naudojamų užtvankų sąrašus.