DĖMESIO! Informacinis renginys apie pluoštinių kanapių verslo plėtrą

Žemės ūkio rūmai 2022 m. rugsėjo 12 d. 10 val. Raudondvario dvaro Baltojoje menėje (adresu: Pilies takas 1, Raudondvaris, 54127, Kauno rajonas) organizuoja informacinį renginį „Pluoštinių kanapių verslo plėtros aktualiausi uždaviniai ir priemonės”.

Lektorius: kanapių augintojas – praktikas –Nerijus Slesariūnas

Kontaktai pasiteiravimui: 

Rimantas ČIŪTAS, tel.:   +370 686 57699

***

Kanapės – vieni iš seniausių augalų mūsų žemėje, jos augo jau prieš 10 tūkst. metų. Istoriniai radiniai: virvių, tinklų iš kanapių pluošto likučiai liudija, kad kanapės augintos ir senovės Lietuvoje. Kanapių populiarumą rodo ir išlikę senoviniai patiekalai, folkloras.

Pluoštinės kanapės šiais laikais itin vertinamos dėl galimybės įvairių produktų gamybai naudoti beveik visas augalo dalis.

Pagrindinės kanapių rūšys yra: Sativa, Indica, Ruderalis, Afghanica.

Nepriklausomai nuo kanapių paskirties, medicininės ar pramoninės, pagal tarptautinį įstatymą jos yra klasifikuojamos kaip Cannabis sativa (C. sativa).

Pramonines kanapes (kurių THC kiekis neviršija 0,2 proc. ir kurios yra sertifikuotos USO-31 sertifikatu) leidžiama auginti visoje Europos Sąjungoje nepažeidžiant įstatymų.

Kanapės ėmė grįžti į Lietuvą prieš trejus metus, kai buvo priimtas įstatymas, leidžiantis auginti pluoštines kanapes (kanapinių (Cannabaceae) šeimos sėjamosios kanapės (Cannabis sativa L.) rūšies veislių augalus), kurios neturi psichotropinių medžiagų. Pagal teisės aktų reikalavimus išdžiovintoje medžiagoje THC neturi viršyti 0,2 proc. Ši kultūra gali būti auginama vien tik pramoniniams tikslams (pluoštui ir sėkloms) arba sodininkystei.

Lietuvos įstatymai šiuo metu draudžia auginti medicinines kanapes, turinčias didesnį nei 0,2 proc. THC kiekį. Už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė.

Susidomėjimas pluoštinėmis kanapėmis sparčiai auga visame pasaulyje. Europoje 2016 m. šio augalo plotai siekė 33 000 ha, Lietuvoje – apie 2 479 ha. Didžiausi plotai sutelkti Klaipėdos, Šiaulių bei Vilniaus apskrityse. Iš Lietuvos didžioji dalis kanapių produktų yra eksportuojami į Olandiją, Belgiją, Vokietiją, Italiją, Jungtinę Karalystę.

Renginys organizuojamas pagal ŽŪR projektą „Žemdirbių savivaldos stiprinimas“ įgyvendinamo pagal nacionalinės paramos žemdirbių savivaldai stiprinti teikimo taisykles. Lėšas projektui įgyvendinti skiria Žemės ūkio ministerija.