Diskusijos dėl maisto grandinės

Rugsėjo 28 d. Žemės ūkio rūmų Tarptautinio skyriaus vedėja Vaida Leščauskaitė dalyvavo Copa – Cogeca Maisto grandinės darbo grupės posėdyje ir Europos Parlamento nario Richard Ashworth organizuotoje diskusijoje „Ištaisyti maisto grandinę: sprendimai kovoje su nesąžiningomis prekybos praktikomis“.

Ypač daug dėmesio abiejuose renginiuose skirta Jungtinės Karalystės atvejui – į Briuselį atvykusi Maisto prekių kodekso arbitrė Christine Tacon pristatė savo veiklą.

Jungtinės Karalystės Maisto prekių kodeksas apima 10 didžiausių prekybininkų ir reguliuoja jų santykius su tiesioginiais tiekėjais – t. y. jis nebūtinai yra skirtas pavieniams ūkininkams. Kodeksas draudžia tokias nesąžiningas praktikas kaip mokesčiai už vietą lentynose, už prekybos centro parinktų pakuočių dizainą, mokėjimų atidėjimą, bandymą iš gamintojų išsireikalauti skirtumą tarp planuoto ir realaus pelno ir pan. Visgi šis kodeksas realiai neveikė, kol nebuvo sukurta arbitro pareigybė – ji turi teisę atlikti tyrimus, skirti prekybininkams baudas siekiančias iki 1 proc. jų apyvartos. Ši pareigybė veikia tik trejus metus, tačiau skirtumas akivaizdus – vien prekybos gigantas „Tesco“, kurio atžvilgiu vykdytas arbitrės tyrimas, smarkiai pakeitė savo prekybos kultūrą, tiekėjų apklausų duomenys rodo, kad ženkliai sumažėjo nesąžiningų prekybos praktikų naudojimas. Prie to, ko gero, prisidėjo ir stipri dabartinės arbitrės Ch. Tacon asmenybė – ji pasakojo nesidrovėjusi skambinti atostogaujančiam prekybos tinklo valdytojui dėl jo tinkle vykstančių kodekso pažeidimų. Problema buvo išspręsta per naktį.

Europos Parlamento narė Mairead McGuinness savo ruožtu teigė, jog maisto grandinės problema šiuo metu yra prioritetas ES institucijose, tačiau reikalingas politinis spaudimas ją šiame sąraše išlaikyti. „ES biudžetas jau dabar patiria problemų – įvairios politinės aktualijos reikalauja vis didesnių išlaidų. Todėl ūkininkų galimybės gauti kuo geresnę kainą už rinkoje parduodamus produktus turėtų būti mūsų visų prioritetas“ – kalbėjo p. McGuinness.

Europos Tarybai šiuo metu pirmininkaujanti Slovakija maisto grandinės problemas yra įrašiusi tarp svarbiausių savo pirmininkavimo prioritetų. Metų pabaigoje savo išvadas turėtų pateikti speciali darbo grupė. Tačiau kol kas neaišku, kokios apimties ir pobūdžio sprendimai bus siūlomi ir kiek deklaruojamas prioritetas atsispindės realioje veikloje. Nerimą kelia netiesioginiai ES institucijų ženklai – rugsėjo 27 d. turėjęs įvykti Aukšto lygio forumas dėl geresnio maisto grandinės funkcionavimo, tačiau  susitikimas buvo atidėtas. Copa-Cogeca nariai teigė, jog Komisijos darbo grupės išvadų įžvalgos būtų labai naudingos, tačiau kol kas nėra aišku, ar Forumas įvyks.