Dzūkai ministrą mandagiai išklausė, bet ir patarimų nepagailėjo

Alytaus rajono žemdirbių asociacija, kuriai vadovauja Vaidas Stanaitis, kovo 26 d. surengė susitikimą – diskusiją „Žemės ūkio ir kaimo plėtros aktualijos“, kurios metu nuo klausimų gausybės žemės ūkio ministrui Giedriui Surpliui ir gausiai jo komandai buvo karšta. Dzūkai klausimus skyrė ne tik ministrui, bet ir Nacionalinės mokėjimo agentūros direktoriui Erikui Bėrontui, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovui Sigitui Puodžiukui, Nacionalinės žemės tarnybos vadovui Laimonui Čiakui ir kt. Ne į visus dzūkų klausimus svečiai atsakė, tačiau pasižadėjo raštu atsakyti per artimiausias dienas.

Kadangi Alytaus rajono žemdirbių asociacija yra Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) narė, šeimininko teisėmis diskusijoje dalyvavo LR ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis bei Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas ir alytiškis Seimo narys Petras Valiūnas.

Nuomonės išsiskyrė

Ministras G.Surplys dzūkams trumpai papasakojo apie neseniai priimtą Baltąją knygą, kurioje galima rasti 2030 – ųjų Lietuvos kaimo atvaizdą.

Dzūkai mandagiai ir kantriai klausėsi ministro sisteminio aiškinimų iki tos vietos, kai ministras prasitarė apie paramą stambiesiems ūkiams.

„Mums kyla įtarimų, jog tai yra protekcija nedidelei grupei žmonių“, – ne tik savo nuomonę išsakė ūkininkas iš Simno Svajūnas Nevecka.

Ministras tikino, kad Lietuvoje turi užtekti vietos visiems.

„Tačiau neatrodo, kad taip apie smulkiuosius ir vidutinius galvoja būtent stambieji ūkininkai ir bendrovių savininkai“, – dūrė ūkininko kaimynas.

„Ryžomės pasakyti, nors politiškai tai padaryti pakankamai drąsu, kad negalime pritarti siūlymams iš stambiųjų atimti žemę ir net „išbuožinti“, neužmirškime, kad jie sukuria didelę dalį žemės ūkio eksporto“ – bandė aiškinti ministras.

„Mes ir neprašome, kad juos sunaikintumėte, tačiau mes siūlome daugiau remti smulkiuosius ir vidutinius, o ne stambiuosius, kurie ekonomiškai jau yra stiprūs ir jūs tai puikiai žinote“, – rėžė ministrui kitas dzūkas iš Simno.

Diskusijoje Alytuje tai buvo klausimas, dėl kurio ministro ir ūkininkų nuomonės kardinaliai išsiskyrė. Matyt, kad prie šio klausimo dar teks ne kartą sugrįžti.

Apie dabartinę ir būsimą paramą

Ministras priminė, kad Alytaus rajone 2018 – aisiais buvo deklaruota 63 tūkst. ha ir išmokėta beveik 10 mln. EUR tiesioginių išmokų (TI) bei dar 4,59 mln. EUR  dzūkų pinigines papildė parama pagal Kaimo plėtros programas.

G.Surplys paneigė žiniasklaidoje paskleistą informaciją apie ES paramos mažinimą nuo 2021 – ųjų.

„Noriu patikinti, kad ES parama nuo 2021 – ųjų Lietuvai ne tik nesumažės, bet padidės apie 6 mln. EUR. Ar įmanoma gauti dar daugiau? Imamės tokių žingsnių ir dėkojame, kad ir jūs, pavyzdžiui, Lietuvos žemės ūkio rūmai, mums padedate dalyvaudami tarptautinėse žemdirbių organizacijose bei rengdami protesto akcijas Briuselyje“, – dėkojo ir žadėjo ministras.

LR ŽŪR direktorius S.Dimaitis irgi padėkojo prie LR ŽŪR protesto akcijų prisidėjusiems Dzūkijos ūkininkams: „Lietuvos žemės ūkio rūmai vien 2018 m. surengė dvi protesto akcijos Briuselyje, kurios yra parama ne tik ministrui, bet ir valstybei. Privalome ginti savo interesus ir būti aktyvūs, todėl mūsų visų vienybės ir ateityje dar reikės, nes tikriausiai dar teks organizuoti ne vieną protesto akciją Briuselyje“.

Naujos galimybės

Tačiau dar nepanaudotos 2013-2020 m. laikotarpiui skirtos ES ir valstybės paramos lėšos. Negalutiniais duomenimis dar likę 700-800 mln. EUR.

„Norime sudaryti spaudimą stambiesiems prekybos centrams, todėl skatinsime steigti daugiau smulkiųjų prekybos vietų. Šiuo tikslu nuo kovo 4 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas gauti ES paramą norintiems pasinaudoti vadinamąja trumpųjų grandinių sistema. Susidomėjusiems šiuo pasiūlymu skirsime po 120 tūkst. EUR įsteigti prekybos vietai – arba parduotuvėlei, kioskui turguje, mobiliajai parduotuvei arba elektroninei prekybos parduotuvei“, – ragino ministras.

Paramos intensyvumas – 60 proc. ir 100 proc. finansavimas einamosioms išlaidoms. Svarbus niuansas – tokia prekybos vieta galės būti įrengta mieste, prie pagrindinių vartotojų.

Iki gegužės 1 d.  paskelbtas kvietimas teikti paraiškas smulkiesiems ūkininkams gauti po 15 tūkst. EUR. Paraiškos forma supaprastinta, be to, ši parama pirmiausia bus skirta dar negavusiems ES paramos. Jeigu liks lėšų, rudenį bus skelbiamas naujas kvietimas – tokią paramą galės gauti ir jau pasinaudoję ES parama.

„Nuo kovo  4 d. paskelbta galimybė pasinaudoti KPP priemone „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ – galima gauti 50 tūkst. EUR ir naujovė – ūkininkai galės kreiptis paramos ir pagal kitas priemones“, – priminė G.Surplys.

Nuo birželio 1 d.  bus renkamos paraiškos iš jaunųjų ūkininkų – jie galės gauti po 40 tūkst. EUR.

Šįmet bus tęsiama ir parama verslo pradžiai kaime – po 16 – 40 tūkst. EUR. Iš viso šiam tikslui žadama skirti apie 7 mln. EUR.

Ministras priminė ir apie kitas galimybes pasinaudoti ES parama.

LR ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis ūkininkams, iškilus klausimams kreiptis į LR ŽŪR pagalbos, nes organizuojama daug mokymų, konsultacijų, įgyvendinama ūkininkams naudingų projektų, apie kuriuos daugiau galima sužinoti tinklapyje www.zur.lt

Naujovių laukia melioracija ir pieno sektorius

Dzūkai turėjo klausimų dėl valstybės paramos melioracijos darbams. Klausimas buvo išankstinis, todėl ministras turėjo parengęs atsakymą ir dar pridėjo anksčiau nepaviešintų duomenų.

„Per 15 metų renovuosime visą melioracijos sistemą ir šiam darbui reikės 574 mln. EUR. Parengėme įstatymo projektą – kaip pinigus kaupsime ir kaip juos naudosime. Šią savaitę lauksime pasiūlymų, balandžio mėnesį dar apie tai svarstysime su jumis, pavyzdžiui, LR žemės ūkio rūmuose, ir parengsime galutinį variantą“, – žadėjo G.Surplys.

Ministras pasirengė klausimams ir apie padėtį pieno supirkimo rinkoje.

„Iš 10 pieno supirkimo grupių siekėme palikti tik 2, tačiau gavome iš Briuselio papildymą, kad apskritai grupių negali būti, nes jos sujaukia konkurenciją. Taigi kainos bus tokios, dėl kokių susitars pardavėjas ir supirkėjas, o kainų nustatymo procesas bus skaidresnis“, – sakė ministras.

Pradės veikti ŽŪM padalinys Kaune

Dzūkams iš pirmų lūpų rūpėjo sužinoti apie ŽŪM perkėlimą iš Vilniaus į Kauną, nors atstumas nuo Alytaus iki Vilniaus arba Kauno – beveik vienodas.

„Kiek perkėlimo darbai kainuos, kiek pinigėlių žemdirbiai neteks?“,  – klausė dzūkai ūkininkai.

Ministras pirštais parodė nulį.

„Tai nacionalinės politikos klausimas. Taip, mes šiek tiek pasiskolinome, bet tas lėšas greitai grąžinsime“, – tikino G.Surplys.

„Jeigu keliate, tai kelkite greičiau, nekankinkite“, – ragino dzūkai.

„Perkelti ministeriją yra sudėtingiau nei perkelti karvę. Ministerijos padalinį atidarysime  balandžio pradžioje, o kitų metų pradžioje ministerija jau dirbs Kaune“, – žadėjo G.Surplys.

Prie atsakymų – apdovanojimai

Į bendrus klausimus ir asmeninius ūkininkų klausimus akis į akį atsakė Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorius E.Bėrontas, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovas S.Puodžiukas, Nacionalinės žemės tarnybos vadovas L.Čiakas, ministro patarėjas Jonas Pupius, ŽŪM vyresnioji patarėja Goda Vainienė, ŽŪM Žemės tvarkymo ir melioracijos skyriaus patarėja Neringa Tamonienė ir kt.

Žemės ūkio ministras įteikė padėkos raštus Miroslavo seniūnijos ūkininkui Gintarui Kavaliauskui, Simno seniūnijos ūkininkui Broniui Guževičiui, Butrimonių seniūnijos ūkininkui Kęstui Žeimiui ir UAB „Luksnėnų sodai“ bei Alytaus žemdirbių asociacijos vadovui Vaidui Stanaičiui.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.