EDUKACINĖ PROGRAMA

Tautinio paveldo edukacinės programos – unikalus ir prasmingas laisvalaikis

 Maloniai kviečiame dalyvauti kūrybinėse edukacinėse programose ir savo rankomis prisiliesti prie šimtmečius menančių amatininkystės paslapčių.

Nors XXI a. technologinė pažanga šiandien mums atveria pažintį net su kitomis planetomis, tačiau niekas neatstos gyvo prisilietimo prie savo protėvių istorijos ir tiesioginio ryšio su gamta.  

Visada žavimės tais žmonėmis, kurie šimtmečiais saugo šeimos amatininkystės paslaptis: keraminius puodus jie žiedžia lygiai taip pat, kaip prieš kelis šimtus metų jų protėviai, ir dega juos krosnyje tikra ugnimi lygiai taip pat, kaip jų seneliai. Lietuvos kaimuose dar galima rasti audimo staklių, kuriomis mūsų prosenelės ausdavo savo kraitį. Šiandien senoviniai baltų raštai audimuose įgavo naują prasmę ir naują gyvenimą. Lygiai taip pat šių dienų žmonės savo namuose kabina pagal senovinę tradiciją išdrožtus medinius kryžius, stato rūpintojėlius ir maišo uogienes ant modernių viryklių mediniais šaukštais.

Norint pažinti savo tautą, būtina pažinti papročius, tradicijas, darbo įrankius, užsiėmimus, verslus.

Šiandien tradicijos ir amatai išgyvena renesansą Z vaikų kartoje, kaip nepažinta ir įtraukianti edukacinė veikla su istorijos bei tradicijų prieskoniu.

KVIEČIAME į Tautinio paveldo edukacines programas vaikus nuo  8-erių metų ir vyresnius.

Edukacinėse programose susipažinsime su amatais, papročiais, Lietuvos istorija ir tradicijomis bei ugdysime kūrybiškumą, estetikos pojūtį, lavinsime motoriką.

Kiekviena edukacinė programa kryptingai orientuoja ir artimiau supažindina su pasirinktu amatu.

Edukacinių programų tikslas – jokios monotonijos! Į edukacijas žvelgiame lanksčiai, atsižvelgiant į vaikų poreikius ir gebėjimus.

Edukacijas ves tik sertifikuoti tautinio paveldo gamintojai ir kūrėjai, kurie dalinsis savo amato subtilybėmis, žiniomis ir neįkainojama patirtimi.

·         Tautinio paveldo edukacijos vyks Kaune, adresu: K. Donelaičio g. 2, (Žemės ūkio rūmuose).

·         Grupes sudarys 15 – 20 vaikų.

·         Užsiėmimų dažnumas ir trukmė: 1 val. 30 min. vieną kartą per savaitę.

·         Pasirūpinsime visa reikalinga įranga, medžiagomis ar produktais, reikalingais edukacijoms.

·         Edukacijų veiklos temos bus organizuojamos atsižvelgiant į vaikų pageidavimus, tautinių papročių ir švenčių dienas.

·         Įgyvendinę edukacinę programą, organizuosime bendrą visų vaikų darbų ir gaminių ekspoziciją ir degustaciją bei pakviesime visus šeimos narius susitikti su edukacinių programų mokytojais.

·         Edukacinių programų dalyviams bus išduodami pažymėjimai.

 DĖMESIO! Nesusirinkus grupei, pasiūlysime pasirinkti alternatyvią „Tautinio paveldo edukacijų“ programą.

 KVIEČIAME registruotis į vieną iš 4 edukacinių programų

Kulinarinio paveldo edukacinė programa

Planuojamos veiklos:

Tautinio paveldo patiekalų gamyba: bulviniai patiekalai (didžkukuliai, kugelis, bulviniai blynai, žemaičių blyneliai), balandėliai, rupios duonos blyneliai, virtinukai, dzūkiškos bandos, aukštaičių blyneliai, lietuviškos naminės duonos kepimas, tradicinių saldainių gamyba, sūrių gamyba, žolelių pažinimas (arbatų ir prieskonių gamyba), tradiciniai Velykų ir Kūčių patiekalai.

Užsiėmimų laikas: pirmadieniais 15:30 – 17:00

Trukmė: 1val. 30 min.

Mūsų mitybos racione vis mažiau vietos lieka tautiniams patiekalams, tad Z kartos vaikams Lietuvos tautinė virtuvė tampa tikra egzotika. Vaikams ir jaunimui kyla daugybė klausimų: kaip didžkukulyje atsiduria mėsos rutuliukas, kaip nudažomi šaltibarščiai arba kodėl kopūstu apvynioti mėsos kukuliai vadinami „balandėliais“?

Lietuvių tautinės virtuvės tradicijas ir ypatumus edukacijų programoje pristatys tautinio paveldo gaminių meistrai. Edukacijų metu mokysimės gaminti tautinio paveldo patiekalus, kuriems suteiktas sertifikatas dėl senesnių nei 100 metų receptūrų, būdingų tam tikram etnografiniam regionui. Taip pat pažinsime autentiškas gamybos technologijas, tad vietoje mikserio naudosime šakutę, ar paprastą rankinę tarką vietoje tarkavimo mašinos. Mokysimės minkyti tešlą ir kepti naminę duoną, gaminsime sūrius bei tradicinius saldainius. Savo gaminius ragausime ir galbūt dar likusį gabalėlį parvešime tėvams.

Na ir, žinoma, maistas neatsiejamas nuo tradicijų ir papročių, tad kartu su maisto gamyba pažinsime Lietuvos etninę kultūrą, etnografinius regionus, šiek tiek istorijos ir įdomybių iš prosenelių buities.

Juvelyrikos ir aksesuarų edukacinė programa

Planuojamos veiklos:

Žalvario papuošalų gamyba, vėlimo technika, tapyba ant odos, tapyba ant medžio pagal tautinę ornamentiką, drabužių ir aksesuarų dizainas.

Užsiėmimų laikas: trečiadieniais 15:30 – 17:00 val.

Trukmė: 1 val.30 min.

Papuošalų gamyba – sudėtingas ir daug kantrybės reikalaujantis procesas: čia svarbus ne tik technikos išmanymas, bet ir kompozicijos supratimas. Pirmuosiuose užsiėmimuose  mokysimės tautinės ornamentikos meno: pajusti linijas ir jų ritmą. Vėliau eksperimentuosime ir pažinsime įvairias medžiagas: vilną, odą, žalvarį. Mokysimės vėlimo technikos, tapysime ant odos bei medžio, kursime tautinių drabužių aksesuarus. Prisiminsime Lietuvos stiliaus ir mados istoriją: kokia simbolika dažniausiai būdavo naudojama papuošalų gamyboje, kur ir kada buvo puošiamasi.  

Nuo neatmenamų laikų juvelyrikos dirbiniams buvo naudojamas žalvaris. Tad skirsime laiko žalvario savybėms apžvelgti, mokysimės kalybos technikos, į pagalbą pasitelkiant specialius įrankius (kūjį, kaltą, plaktuką, reples), pasigaminsime rankų darbo papuošalus: plaukų aksesuarus ar žiedus. Žalvario papuošalų kūrimas patrauklus tiek mergaitėms, tiek berniukams.

Etno rankdarbių edukacinė programa

Etno rankdarbių dirbtuvės

Dar visai neseniai kiekviena mergaitė privalėjo mokėti siūti, austi, ar siuvinėti, lopyti drabužius, verpti. Tai buvo kasdieniai mergaičių ir merginų namų ruošos darbai. Tuo tarpu šiandien rankdarbiai priskiriami meno terapijai – atsipalaidavimui, harmonijai, koncentracijai ir ypač motorikai lavinti.

Etno rankdarbių edukacinėje programoje mokysimės įvaldyti virbalus ir adatas. Susipažinsime su tradicinio mezgimo, siuvinėjimo, audimo, nėrimo pradžiamoksliu: nuo siūlo įvėrimo į adatą, mazgo užmezgimo iki tradicinių dygsnių ar akių išmezgimo. Įgytus gebėjimus pritaikysime šiuolaikiniams aksesuarams sukurti.

Planuojamos veiklos :

Mezgimas (raštai ir technikos), siuvinėjimo technikos, audimas, nėrimas, pynimas iš virvučių, karpiniai, vilnos vėlimas.

Užsiėmimų laikas: ketvirtadieniais 15:30 – 17:00

Trukmė: 1val. 30 min.

Jaunųjų amatininkų dirbtuvių edukacinė programa

Į šias dirbtuves sutelpa viskas, ką lietuviai pasigamindavo savo rankomis ir pritaikydavo buityje: nuo molinių indų ir medžio dirbinių iki žvakių liejimo ir žaislų gamybos. Kiekvieną užsiėmimą – skirtingos ir įtraukiančios veiklos. Per senuosius amatus susipažinsime su senovės lietuvių gyvenimo būdu, kultūra, tradicijomis. Lavinsime kūrybiškumą, bendradarbiavimą bei dėmesio koncentraciją. Visgi didžiausias smagumas tai, jog kiekvieną užsiėmimą vaikai pasigamins kažką naujo savo rankomis.

Pirmosiomis pamokomos susipažinsime su keramikos istorija, amatu, molio rūšimis, žiedimo subtilybėmis, technikomis ir formavimo būdais. Taip pat mokysimės drožinėti iš medžio senaisiais būdais, pinti iš vytelių, verti sodą, gaminti muilą pagal XIX a. vidurio technologiją ir dar daug kitų įdomių tradicinių veiklų.  

Planuojamos veiklos:

Keramika, žvakių liejimas, pynimas iš vytelių, šiaudinių sodų ir žaislų gamyba, muilo gamyba, medžio drožybos ir apdirbimo darbai.

Užsiėmimų laikas: antradieniais 15:30 – 17:00

Trukmė: 1 val. 30 min.