Ekstremali Alytaus rajono ūkininkų situacija

Spalio 31 d. LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas ir direktorius Sigitas Dimaitis bei Alytaus rajono žemdirbių asociacijos pirmininkas Vaidas Stanaitis dalyvavo Alytaus rajono mero Algirdo Vrubliausko inicijuotame susirinkime dėl susidariusios situacijos dėl Alytuje įsikūrusioje padangų perdirbimo įmonėje UAB „Ekologistika“ kilusio gaisro.

Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas apžvelgė susidariusią problemą dėl kurios kenčia ūkininkai, o pieno ūkiai per vieną savaitę patyrė maždaug 60 tūkst. eurų nuostolių. Problema tame, kad pieno supirkėjai ir perdirbėjai nesuperka pieno ne tik iš ūkininkaujančių gaisro paveiktoje teritorijoje, bet ir iš šalia esančių vietovių ūkininkų.

VMVT, atlikusi rizikos vertinimą pagal Aplinkos ministerijos sudarytą teršalų sklidimo „vėjų rožę“, išskyrė 25 gaisro Alytuje galimai paveiktus Alytaus rajono kaimus: Butkūnų, Butrimiškių, Daugirdėlių, Dubėnų, Dubių, Genių, Jasunskų, Jurgiškių, Kaniūkų, Karklynų, Kelmanonių, Kriaunių, Laburdiškių, Likiškėlių, Likiškių, Miklusėnų, Navickų, Radžiūnų, Raudonikių, Rumbonių, Talokių, Taukotiškių, Užubalių, Zaidų, Žaunieriškių.

Kaip informavo VMVT direktorius Darius Remeika, pieno iš užterštos teritorijos ūkių negalima vartoti, parduoti ir perdirbti. Pasak D. Remeikos, kritiškiausia situacija yra Miklusėnuose, Geniuose ir Karklynuose. Šiose teritorijose pienas dioksinu užterštas pienas rastas 7-iuose iš 12 mėginių. Dar  laukiama pieno tyrimų atsakymų iš tolimesnėse teritorijose esančių ūkių. Papildomi pieno tyrimai atliekami ir aplinkinėse vietovėse link Balbieriškio, Birštono, Punios. Tikimasi rezultatų sulaukti lapkričio pirmąją savaitę.

Susirinkime dalyvavusi Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) narė, Alytaus rajono ūkininkė Audronė Miškinienė nerimavo, kaip bus kompensuoti nuostoliai ūkininkams. Pieno ūkius turinčiųjų ateitis neaiški. Pieno tyrimai dėl jo užterštumo dioksinu trunka visą savaitę. Taip pat pasigendama informacijos kaip elgtis su ganykloms – ar jas arti, ar laikyti, kaip tie dioksinai sėda ar kyla, kad galima būtų ūkio veiklą toliau vykdyti.

Nustatytą žalą kompensuoti yra pažadėję ir Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis, ir Žemės ūkio ministras, tačiau susirinkime kilo diskusijos, kaip reikės padarytą žalą įrodyti, kokius dokumentus reikia pildyti, ir kada, ir kam pateikti. Taip pat ūkininkai teiravosi, kur dėti supirkėjų nepriimamą pieną, kaip ateityje bus vykdomas monitoringas, atliekami tyrimai, kada ir kokio dydžio kompensacijų galima tikėtis, kur dėl jų kreiptis.

LRS Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas informavo, kad visos valdžios institucijos, kaip pvz. NMA yra informuotos ir Alytaus rajono ūkininkams sankcijos už įsipareigojimų nevykdymą nebus taikomos.

LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas pažymėjo, kad situacija tikrai yra ekstremali, todėl reaguoti būtina operatyviai ir padėti ūkininkams spręsti problemą realiai ir operatyviai. Būtina ūkininkus informuoti, ar jie gali pieną naudoti savo reikmėms, tai yra labai svarbu, kad žmonės žinotų, ką jiems daryti. Ūkininkai turi žinoti, kaip jiems elgtis. Priešingu atveju – sulauksime rajono žmonių poliklinikose. Žemės ūkio rūmai taip pat yra pasirengę prisidėti prie ūkininkų informavimo, nes rajone dirba Žemės ūkio rūmų atstovė ir gali pasitarnauti perteikiant reikalingą informaciją rajono ūkininkams.

„Kadangi situacija yra ekstremali, tai turi būti operatyviai išleistas Žemės ūkio ministro įsakymas, kuriame būtų nurodyta nuo kurio laiko patirti ūkininkų nuostoliai bus kompensuoti, ir kokie turi būti pateikti dokumentai, ar pažymos, įrodančios patirtus nuostolius“, – kalbėjo Algis Baravykas.

*************

  • Gauti Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos tyrimai, pagal kuriuos Medicininės reabilitacijos ir sporto centro patalpų oro tarša neviršija nustatytų normų.
  • Ekstremalių situacijų komisija nusprendė kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą dėl  kelių individualių Panemunės mikrorajono šachtinių šulinių mėginių paėmimo.
  • Geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos vakar paėmė Putinų ir Pramonės mikrorajonų dirvožemio mėginius.
  • Prašome gyventojų neiti į padangų perdirbimo įmonės gaisravietės teritoriją, nes vidaus aplinka yra pavojinga sveikatai ir gyvybei.
  • Ekstremali situacija mieste vis dar nėra atšaukta.
  • Alytaus miesto ir rajono gyventojai kviečiami užpildyti apklausą, kuri skirta surinkti informacijai apie juntamą aplinkos užterštumą, faktinę informaciją apie gaisro padarinius, gyventojų parengimą ir kt. Apklausą rasite čia https://arcg.is/100nfW