Informuojame, kad siekdama sumažinti neigiamą invazinių rūšių poveikį biologinei įvairovei, ekosistemoms, žmonių sveikatai bei ekonomikai ir atsižvelgdama į Europos Komisijos atliktus rūšių rizikos vertinimus, Europos Komisija siūlo įtraukti naujas rūšis į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą, kuris buvo patvirtintas 2016 m. liepos 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2016/1141 (toliau – Sąjungos sąrašas). Šis sąrašas sudarytas vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1143/2014 dėl invazinių svetimų rūšių introdukcijos ir plitimo prevencijos bei valdymo (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 1143/2014).
Į Sąjungos sąrašą siūlomos įtraukti rūšys: tamsioji akacija (Acacia mearnsii), kuoduotoji maina (Acridotheres cristatellus), amūrinė jūržvaigždė (Asterias amurensis), Bipalium kewense, Brachyponera chinensis, tikrasis popiermedis (Broussonetia papyrifera), kanadinis bebras (Castor canadensis), dėmėtasis elnias (Cervus nippon), melsvažnyplis australinis vėžys (Cherax destructor), Cipangopaludina chinensis, Crassula helmsii, kvapusis klevedris (Delairea odorata), raštuotanugaris vėžys (Faxonius immunis), Marisa cornuarietis, rytinis vijūnas (Misgurnus anguillicaudatus), Misgurnus bipartitus, plačioji mulinija (Mulinia lateralis), japoninis andras (Nanozostera japonica), kanadinė audinė (Neogale vison), Obama nungara, Platydemus manokwari, raudonskruostis bulbiulis (Pycnonotus jocosus), japoninė reinutrė (Reynoutria japonica), sachalininė reinutrė (Reynoutria sachalinensis), boheminė reinutrė (Reynoutria × bohemica), azijos gigantiškoji širšė (Vespa mandarinia).
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad paminėtas rūšis įtraukus į Sąjungos sąrašą, joms bus taikomos Reglamento (ES) Nr. 1143/2014 8 ir 9 straipsnių nuostatos, Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatymo 24 straipsnio 5 dalies, kur numatyta, kad į Sąjungos sąrašą įrašytas invazines rūšis galima naudoti tik turint leidimą naudoti invazines rūšis, norint atlikti mokslinius tyrimus ar išsaugoti ex situ tikslu, siekiant daryti pažangą žmonių sveikatos srityje ar tikslais, susijusiais su įtikinamais visuomenės interesais (pavyzdžiui, jei planuojama invazinę rūšį laikyti ūkiniais ar komerciniais tikslais). Leidimų išdavimo tvarka nustatyta Laukinės gyvūnijos įstatymo 25 straipsnyje ir Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 352 „Dėl Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo tvarkos aprašo, Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašo, Invazinių rūšių kontrolės tarybos sudėties ir nuostatų, Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo programos patvirtinimo“ 30-64 punktuose.
Vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 1143/2014 31 ir 32 straipsniais, nekomerciniais tikslais laikomų gyvūnų augintinių, įtrauktų į Sąjungos sąrašą, savininkams leidžiama šiuos gyvūnus laikyti iki natūralios jų mirties, jei gyvūnus jie turėjo dar prieš įtraukiant juos į Sąjungos sąrašą ir gyvūnai yra laikomi uždaroje valdoje, kuriose įdiegtos visos atitinkamos priemonės, skirtos užkirsti kelią jų dauginimuisi ar ištrūkimui į laisvę. Komerciniais tikslais laikomų invazinių rūšių, įsigytų prieš jas įtraukiant į Sąjungos sąrašą, turėtojams leidžiama ne ilgiau kaip dvejus metus nuo konkrečios rūšies įtraukimo į sąrašą laikyti ir vežti tos rūšies gyvus egzempliorius arba galinčias daugintis jų dalis, siekiant juos (jas) parduoti arba perduoti 8 straipsnyje nurodytoms mokslinių tyrimų arba išsaugojimo ex situ įstaigoms ir medicininei veiklai, su sąlyga, kad egzemplioriai laikomi uždaroje valdoje ir vežami uždarame konteineryje ir jei yra įdiegtos visos atitinkamos priemonės, siekiant užtikrinti, kad jie negalėtų daugintis ar ištrūkti į laisvę, arba tuos egzempliorius paskersti ar sunaikinti nesukeliant kančios siekiant išeikvoti jų išteklius. Gyvus egzempliorius parduoti arba perduoti nekomerciniams naudotojams leidžiama vienerius metus po jų įtraukimo į Sąjungos sąrašą, su sąlyga, kad jie yra laikomi uždaroje valdoje ir vežami uždarame konteineryje ir yra įdiegtos visos atitinkamos priemonės, siekiant užtikrinti, jog tie egzemplioriai negalėtų daugintis ar ištrūkti į laisvę.
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija (toliau – Aplinkos ministerija) kovo mėnesį paskelbė informaciją apie siūlomą Sąjungos sąrašo papildymą ir kvietė suinteresuotas šalis teikti pastabas tiek Europos Komisijai, tiek Aplinkos ministerijai.
Aplinkos ministerija surinko informaciją iš suinteresuotų institucijų dėl Lietuvai aktualių rūšių (dėmėtasis elnias (Cervus nippon), kanadinė audinė (Neogale vison), japoninė reinutrė (Reynoutria japonica), sachalininė reinutrė (Reynoutria sachalinensis)) galimo poveikio biologinei įvairovei, social-ekonominio poveikio, konsultavosi su Invazinių rūšių kontrolės taryba.
Informuojame, kad dėmėtieji elniai Lietuvoje laikomi aptvaruose turint leidimą laikyti laukinius gyvūnus nelaisvėje. Aplinkos apsaugos agentūra yra išdavusi apie 70 leidimų laikyti nelaisvėje dėmėtuosius elnius ir kasmet išduoda po 4-5 leidimus medžioklės plotų naudotojams išimti iš gamtos dėmėtuosius elnius. Dėl dėmėtųjų elnių plitimo gamtoje gresia pavojus tauriųjų elnių genofondui.
Kanadinės audinės laikomos kailinių žvėrelių fermose. Žemės ūkio rūmų ir Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos duomenimis, Lietuvoje veikia 43 tokie ūkiai (teise užsiimti veikla turi 91 ūkis), 2024 m. liepą Lietuvoje laikyta virš 730 tūkst. kanadinių audinių. Ši rūšis jau yra įtraukta į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. D1-433 „Dėl Invazinių Lietuvoje organizmų rūšių sąrašo patvirtinimo“. Kanadinės audinės kelia tiesioginę grėsmę vietinei biologinei įvairovei – ypač paukščių kolonijoms, žuvims, varliagyviams.
Japoninė ir sachalininė reinutrės nustelbia beveik visus vietinius augalus ir sunaikina augalų bendrijas. Jų šaknys padaro žalos infrastruktūrai: ardo pastatų pamatus, sienas, kelius, užtvankas, vamzdynus ir melioracijos sistemas. Lietuvoje plinta su išmestomis sodų ir gėlynų atliekomis ir su rekultivavimui naudojamu šakniastiebiais užkrėstu dirvožemiu.
Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytą informaciją, birželio 20 d. vyksiančiame Europos Komisijos susitikime planuojama pritarti dėl aukščiau išvardintų rūšių įtraukimo į Sąjungos sąrašą. Apie priimtus sprendimus informuosime atskiru pranešimu, kad pagal poreikį galėtumėte imtis reikalingų veiksmų dėl invazinių rūšių naudojimo.
Aplinkos ministerijos informacija