Europos ūkininkų nerimas dėl Brexit

2018 m. sausio 16 d. Lietuvos žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Tarptautinio skyriaus vedėja Vaida Leščauskaitė dalyvavo Copa-Cogeca Brexit darbo grupės posėdyje. Posėdis vyko praėjus vos dienai po to, kai Didžiosios Britanijos parlamentas istoriškai triuškinančia balsų dauguma atmetė premjerės Theresa‘os May siūlytą susitarimą dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES.

Nors balsavimo rezultatai nebuvo netikėti, neaiškumų dėl Brexit išlieka labai daug. Parlamentui atmetus susitarimą, Th. May, laimėjusi balsavimą dėl nepasitikėjimo jos vyriausybe, dabar turi labai mažai laiko susidariusiai situacijai spręsti – Jungtinė Karalystė iš ES turi pasitraukti kovo 29 d. – jei iki to laiko nebus pasiektas susitarimas, visos sutartys tiesiog nustos galioti ir JK per naktį taps „trečiąja šalimi“ – be jokių lengvatinių prekybos sąlygų ar išskirtinių santykių su likusiomis ES narėmis.

Tokia galima įvykių eiga ypač gąsdina ES ūkininkus. Nors Europos Komisija oficialiai nekalba apie pasirengimus Brexit variantui be susitarimo – pasirengimas ir šalių, ir ES lygmeniu vyksta. „Į Britaniją eksportuojami didžiuliai kiekiai ES produkcijos – jautienos, vaisių, daržovių, pieno produktų. Jei Brexit  įvyktų be susitarimo, šis eksportas sustotų, kol būtų susitarta dėl prekybos sąlygų. Tai reiškia, kad šie produkcijos kiekiai „nusėstų“ ES rinkoje – kas katastrofiškai sumažintų kainas ir rinkose sukeltų suirutę, kur kas skaudesnę, nei Rusijos embargo atveju“ – kalbėjo Copa-Cogeca vadovai ir nariai. „Turime tam ruoštis – ūkininkams bus reikalinga ES parama,“ – teigė posėdžio dalyviai.

Tuo tarpu grėsmė, kad susitarimo nebus pasiekta, didėja. Parlamentui atmetus esamą susitarimo variantą, nuo dabar iki kovo 29 d. lieka 67 dienos. Atmetus šventes ir dienas, kuomet JK parlamentas nesirenka į posėdžius, jų sumažėja dar beveik perpus. Taigi, laiko ilgoms deryboms ar naujų teisės aktų priėmimui beveik nelieka. Galimas variantas, kad Brexit data bus nukelta – tačiau ES vadovų kantrybė taip pat turi ribas. ES reikia svarstyti 2021-2027 m. biudžetą, o gegužės mėnesį laukia Europos Parlamento rinkimai – kaip reikėtų traktuoti Jungtinės karalystės rinkėjus, jei ši šalis tuo metu vis dar būtų ES narė? Kalbama, kad ES sutiktų su Brexit datos atidėjimu dėl ypač svarbių priežasčių – naujo referendumo skelbimo (to reikalauja kai kurie JK parlamentarai, tačiau daugumos jie neturi), rinkimų ar žymių pasikeitimų JK pozicijoje.

Kol kas situacija dėl Brexit išlieka panaši – pakankamai daug neaiškumų dėl ateities.