Į lauko dieną traktoriumi

Į rugsėjo 28 d. Žemės ūkio rūmų organizuotą lauko dieną Ukmergės rajono žemdirbių asociacijos pirmininkas Algirdas Valaiša atvyko traktoriumi.

Lauko diena „Dirvos struktūros ir kokybės gerinimas (atstatymas), naudojant mikroorganizmus. Azoto junginių emisijos mažinimas, išsaugant augalų produktyvumą, naudojant naujos kartos mikroelementus“ organizuota įgyvendinant Žemės ūkio rūmų projektą, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“.

Projekto vykdytojai – trys šalys – Žemės ūkio rūmai, Gamtos tyrimų centras ir 10 ūkių.

Prof. Rimantas Budrys pristatė organinių trąšų, pagamintų iš biohumuso (Vermicompost) ir vandens savybes. NATURGEL sudaro šie komponentai: fermentai, amino rūgštys, vitaminai (B1, B2, PP, E, A, karotinoidai), fulvorūgštys + humuso rūgštys, angliavandeniai.

Taip pat prof. R. Budrys pristatė pagalbinę medžiagą dirvožemiui gerinti – ProbioAgro. Tai – natūrali probiotinė kompozicija, netoksiška, biodegraduojanti, saugi, neturinti savyje genetiškai modifikuotų medžiagų.

Probiotinę kompoziją SCD Bio Ag galima naudoti tiek intensyvioje žemdirbystėje, tiek ekologiniuose ūkiuose. SCD Bio Ag yra registruotas kaip ekologinis produktas daugelyje šalių.

Kaip veikia ProbioAgro?

Tai yra bakterinis dirvožemio struktūros gerintojas, turintis azotą fiksuojančių bakterijų, kurios padeda augalui iš atmosferos pasisavinti azotą. Fotosintezės bakterijos (PNSB) skaido toksinus, įskaitant amoniaką, sieros vandenilį ir merkaptanus, kurie apnuodija dirvožemį toksinais ir sumažina azotą fiksuojančių bakterijų skaičių. Taip pat PNSB išvalo dirvožemį nuo toksinų ir stiprina augalų šaknis, suteikdama joms daugiau deguonies, transformuojant kenksmingas medžiagas, tokias kaip sieros vandenilis į naudingus elementus. Visos gyvybinės sistemos, įskaitant dirvožemį, augalus ir medžius, gali būti valdomos ir gerinamos, nuolatos įterpiant probiotikus, tokius kaip ProbioAgro. Gerų bakterijų dominavimas, kenksmingų bakterijų atžvilgiu, pozityviai veikia aplinką. Kaip aktyvatorius veikia sėklų sudygimą, šalina patogenus tiek žemėje, tiek ant augalo paviršiaus, apsaugodamas augalus nuo ligų.

ProbioAgro tirpalų paruošimo sąlygos:

Šis produktas parduodamas koncentruotas, todėl jis turi būti skiedžiamas (aktyvinamas) laikantis šių sąlygų:
– skiedimui naudoti švarų nechloruotą vandenį;
– vandens temperatūra turi būti ne mažesnė kaip 10 laipsnių C (optimaliausia 15 – 20 laipsnių C); Jei apipurškimas vyks atvirame lauke, tai oro temperatūra taip pat turi būti ne mažesnė kaip 10 laipsnių C;
– tirpalų paruošimui ir išpurškimui naudoti plastikinius arba nerūdijančio plieno talpas;
– atskieskite tik tokį kiekį preparato, kokio reikia vienam kartui. Siekiant geriausio rezultato, kiekvienas skiedinys turi būti panaudotas per 1 – 2 paras po atskiedimo.
Koncentratas turi būti saugomas hermetiškai uždarytas, ne mažesnėje kaip 10 laipsnių C temperatūroje. Saugoti nuo tiesioginio ultravioletinio spinduliavimo (nuo saulės). Dirbant su preparatu nereikia naudoti apsauginių priemonių.

ProbioAgro naudojimas:
Paruošto tirpalo naudojimo taisyklės:
– išpurškimas atliekamas purkštuvo pagalba;
– paruošto tirpalo išpurškimą reikia atlikti nesaulėtą dieną, arba vakare. Ultravioletiniai spinduliai slopina mikroorganizmų veiklą.

Lauko dienos metu Gamtos tyrimų centro mokslininkių: dr. Sigitos Jurkonienės, dr. Virgilijos Gavelienės, inž. Nijolės Bareikienės, dr. Jurgos Jankauskienės, dr. Rimos Mockevičiūtės atliktą darbą – NaturGel ir ProbioHumus poveikio žemės ūkio augalų augimui, produktyvumo elementų formavimuisi ir derliui tyrimus bei derliaus kokybės vertinimą ir derliaus kokybės vertinimą pristatė  dr. Virgilija Gavelienė.

Laboratorinių bandymų metodu atliktas pirminis HumatGel junginių ir preparato Probio Humus aktyvumo žieminių kviečių daigų augimui ir vystymuisi įvertinimas.

Morfometriniais metodais įvertinti natūraliose lauko sąlygose augusių augalų parametrai – intensyvaus vegetacijos tarpsnyje matuojamas miežių, avižų ir pupų antžeminės dalies aukštis, nustatoma žalia ir sausa masė. Augalų pilnos brandos tarpsnyje atlikti augalų aukščio matavimai, produktyvumo elementų formavimosi tyrimai, įvertinant sėklų skaičių augale bei sėklų masę. Kiekvieno pakartojimo išanalizuota po 30 augalų.

Biocheminiais metodais nustatytas chlorofilo kiekis tirtųjų augalų lapuose; įvertinta grūdų kokybė.

Bandymai buvo vykdyti 6 ūkiuose:

  • ŽŪB „AUGA“– Šiaulių r.  (Ekologinis ūkis, PUPOS)
  • Kęstučio Laduko ūkis – Joniškio r. (PUPOS)
  • Algirdo Valaišos ūkis – Ukmergės r. (Ekologinis ūkis, PUPOS)
  • Alvytės Valuckienės ūkis – Vilkaviškio r. (AVIŽOS)
  • Romualdo Kubaičio ūkis – Anyksčių r. (MIEŽIAI)
  • Kamal Zulfijev ūkis –   Šalčininkų r. (MIEŽIAI)

Bandymų schema:

  • Kontrolė – Pupoms – N100P50K100; Miežiams — N100P50K100, Avižoms – N80P40K60,ekologiniame ūkyje NPK nenaudota.
  • ProbioHumus – dozės : dirvožemio apdorojimui pavasarį 4l/ha, sėklų apvėlimui 2 l/t, augalų apdorojimui vegetacijos periodu – 3 l/ha prieš žydėjimą 3 l/ha – po žydėjimo. N50.
  • NaturGelis – sėklų apvėlimui 2l/t, augalų apdorojimui vegetacijos periodu – 2 l/ha. N50.
  • NaturGelis + ProbioHumus. N50.

Tyrimų rezultatai:

  • Iš tirtųjų Humatų aktyviausiu poveikiu javų daigų augimui ir vytymuisi išsiskyrė NaturGelis (2 l/ha sėklų apvėlimui, 2 l/ha purškimui )
  • ProbioHumus (2 l/ha apvėlimui ,4 l/ha) purškimui ) teigiamai veikė kviečių daigų augimą ir šaknų sistemos vystymąsi
  • Ekologiniame ūkyje pupų vystymąsi žydėjimo tarpsnio metu intensyviausiai skatino NaturGelis (2 l/ha); pilnos brandos – aktyviausiai augimą ir derliaus formavimąsi veikė NaturGelis (2 l/ha sėklų apvėlimui, 2 l/ha purškimui) panaudotas kartu su ProbioHumus (2 l/ha sėklų apvėlimui, 4 l/ha purškimui). 1000 sėklų masė padidėjo iki 17%
  • Neekologiniame ūkyje, azoto trąšų normą sumažinus 50%, pupų augimą, vystymąsi ir derliaus formavimąsi skatino NaturGelis ir ProbioHumus (2 l/ha sėklų apvėlimui, 4 l/ha purškimui), lyginant su kontroliniais laukais, kuriuose buvo panaudota N100
  • Įvertinus NaturGelio (2 l/ha sėklų apvėlimui, 2 l/ha purškimui) ir ProbioHumus (2 l/ha sėklų apvėlimui, 4 l/ha purškimui) poveikį miežių augimui ir derliaus formavimuisi naudojant N50 , nustatyta, kad veikiant šiems preparatams derlius  atitiko kontrolinių laukų derlių, kuriuose -N100
  • Esminis ProbioHumus ir NaturGelio poveikis ,azoto trąšų normą sumažinus 50% , nustatytas bandymuose su avižų augalais. Dėl teigiamo junginių poveikio avižų produktyvumo elementų formavimuisi  gautas 500kg/ha derliaus priedas lyginant su kontrole (N80  ). Naudojant NaturGelį kartu su ProbioHumus derliaus priedas siekė 1,5 t/ha

Lauko dienoje buvo aptarta kompleksinių tyrimų eiga, susijusi su dirvos struktūros ir kokybės gerinimu, panaudojant biotechnologinius preparatus bei naujos kartos mikroelementines trąšas augalų mitybos, augimo ir vystymosi etapais bei pasiektus rezultatus.

Lauko dienoje dalyvavęs Žemės ūkio  rūmų l. e. p. pirmininkas Sigitas Dimaitis pažymėjo, kad projekto rezultatais galės naudotis įvairių žemės ūkio sektorių (grūdininkystės, daržininkystės, uogininkystės ir kt.), o taip pat auginantys ekologinę, ar nacionalinės kokybės produktus, ūkiai. „Projekto pagalba ūkininkai ne tik skatinami naudoti inovacijas, gerinti ūkių ekonominės veiklos rezultatus, bet ir įtakoti klimato kaitos procesus bei saugoti ir gerinti dirvožemį” – kalbėjo S. Dimaitis.

Ūkininkus į lauko dieną sukvietė Žemės ūkio rūmų Savivaldos organizatorė Ukmergės rajone Karolina Valaišienė.