Užsienio reikalų ministerija siekia stiprinti bendradarbiavimą su socialiniais ir ekonominiais partneriais, plėsti informacinių technologijų naudojimą, todėl Užsienio reikalų viceministro Albino Zananavičiaus kvietimu socialiniai ir ekonominiai partneriai buvo pakviesti neformaliai diskusijai norint pristatyti, kaip galima būtų didinti įsitraukimą į naujų ES iniciatyvų projektų poveikio vertinimo procesą bei pasidalyti nuomonėmis, kaip toliau stiprinti bendradarbiavimą bei Lietuvos interesų atstovavimą Europos Sąjungoje. Diskusiją moderavo URM Europos Sąjungos departamento direktoriaus pavaduotojas Robertas Bružilas. Išgirstomis aktualijomis pasidalijo Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis.
Diskusija vyko apie mūsų dalyvavimą europinėje teisėkūroje. Yra tam tikra tvarka, kaip gimsta ES teisės aktai, aiškios procedūros. Į procesą turėtų labiau įsijungti mūsų žmonės. Ne tik atskiros ministerijos, atsakingos už tam tikrą sritį, bet ir socialiniai partneriai.
Įsitraukti į ES sprendimų priėmimą socialiniai partneriai turi galimybę visuose teisės akto rengimo tarpsniuose, nuo naujos ES iniciatyvos projekto, kai Europos Komisijos (EK) svetainėje paskelbiami įžanginiai poveikio vertinimai. Tai yra startas veikti: paskelbus poveikio vertinimų ataskaitą, per keturias savaites galima pateikti pastabas. Tolesnis žingsnis – dėl naujų ES iniciatyvų projektų EK svetainėje skelbiamos viešosios konsultacijos. Atsakymus į jas paprastai galima pateikti per 12 savaičių. Taip EK renka informaciją, kurios pagrindu vertinamos galimos naujos ES iniciatyvos.
Teisėkūroje yra labai aktyvios senosios šalys narės. Pvz., EK konsultacijose dėl vasaros laiko, kurios vyko pernai vasarą (liepos 4 d. – rugpjūčio 16 d.), dalyvavo apie 4,6 mln. europiečių, iš jų apie 2 mln. vokiečių!
Iki šiol mūsų šalis buvo palyginti pasyvi, tiek socialiniai ir ekonominiai partneriai, tiek ir paprasti piliečiai (jie taip pat gali teikti EK pasiūlymus, dalyvauti apklausose bei konsultacijose, kiekviename teisės aktų kūrimo etape; sudaryta galimybė pareikšti nuomonę taip pat ir apie jau įsigaliojusius teisės aktus, tam skirta svetainė (ec.europa.eu/have-your-say).
Mes bandome įsijungti į procesą per vėlai, kai „traukinys“ jau pajudėjęs. Labai skatintina aktyviai dalyvauti projekto iniciatyvoje, jos užuomazgoje.
Buvo labai naudinga diskusija, praplėtė akiratį. Pamačiau naujas galimybes. URM vertina situaciją ir mato, kad mūsų ministerijos ne laiku sureaguoja.
Štai pavyzdys, kaip Lietuvoje atliekamas ES iniciatyvų poveikio vertinimas (kad rengiami teisės aktų projektai kuo labiau atitiktų Lietuvos interesus, Lietuvos pozicijų rengėjai turi atlikti bazinį poveikio vertinimą naujiems priimamų teisės aktų projektams). Rengiant Lietuvos poziciją dėl ES iniciatyvos, didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas poveikiui sektoriui (sričiai), valstybės finansams, ekonomikai ir socialinei aplinkai įvertinti. Deja, 2015-2018 m. pristatytiems naujiems ir labai aktualiems ES teisės aktų projektams poveikio vertinimas pagal reikalavimus atliktas tik 27 proc. pozicijų.
Dar svarbus pastebėjimas iš diskusijos – dėl bendradarbiavimo su mūsų Europos Parlamento nariais bei mūsų šalies atstovais, kurie dirba įvairiuose EK bei EP komitetuose, darbo grupėse. Neturime apie juos jokios informacijos. Išsakiau nuomonę, jog būtų naudinga sudaryti atmintinę, sąrašą ES įstaigose dirbančių, Lietuvai atstovaujančių žmonių, su kuriais galima būtų tiesiogiai bendrauti teisėkūros klausimais. Žinau, kad lenkai turi išleidę tokią struktūrose dirbančių asmenų kontaktų knygutę. Per menkas ryšys ir su mūsų europarlamentarais. Daugelis išvažiuoja ir prapuola, jų nematome. Turėtų būti gal klubas ar kitokia bendravimo galimybė.
Iki šiol mūsų nepasiekdavo informacija apie galimybę laiku įsitraukti į ES teisėkūrą. Džiaugiuosi, kad tai keičiasi.
Nuo rugpjūčio mėnesio svetainėje ManoEuropa.lt bus galima matyti ES dokumentus, atsakingas institucijas, ES Tarybos formatų, Vyriausybės ES komisijos posėdžių darbotvarkes, dalyvauti konsultacijose, skelbti ir rasti informaciją apie socialinių ir ekonominių partnerių renginius Lietuvoje.
Į ES teisėkūros procesą aktyviai įsitrauksime mes, tai skatinsime daryti ir žemdirbius. Turime mokytis iš senųjų ES šalių, kuriose labai vertinama partnerystė, visuomenės nuomonė. Įstatymai kuriami tam, kad visuomenei būtų geriau gyventi. Tampame brandesni, tolerantiškesni.
Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.