Informuoja VMVT

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) informuoja, kad, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (toliau – NMVRVI) ištyrus pristatytų naminių paukščių gaišenų mėginius, nustatyti didelio patogeniškumo paukščių gripo (toliau – DPPG) židiniai dar penkiose šalies savivaldybėse – Šiaulių, Prienų, Marijampolės, Vilniaus ir Raseinių rajonuose. VMVT informuoja, kad nauji viruso protrūkiai pasireiškė smulkiuose ūkiuose, juose naminiai paukščiai auginti savo reikmėms, ir komercinėje paukščių laikymo vietoje (Jurbarko r.). Prekiautojui naminiais paukščiais priklausančiame ūkyje, pirminiais duomenimis, buvo laikoma apie 1,2 tūkst. įvairių paukščių jauniklių.

Visi naminių paukščių laikymo vietose likę gyvi paukščiai buvo saugiai sunaikinti ir užkasti ūkių teritorijoje. Ūkiuose esančios paukščių laikymo patalpos valomos ir dezinfekuojamos.

VMVT duomenimis, Lietuvoje per šiuos metus jau nustatyti 46 labai patogeniško paukščių gripo židiniai, dėl šios ligos sunaikinti 1145 paukščiai.

VMVT, reaguodama į susidariusią situaciją, VMVT direktoriaus įsakymu nuo š. m. balandžio 24 d. sugriežtino prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolę, t. y. atliekama prekybos vietų, kuriose prekiaujama gyvais paukščiais, kontrolė, vykdomi budėjimai pasienio postuose, atliekamas transporto priemonių tikrinimas, ar nėra įvežami paukščiai be tam reikalingų įsigijimo ir veterinarinių dokumentų, tikrinama informacija apie galimai vykdomą nelegalią prekybą gyvais paukščiais tam neskirtose vietose.

VMVT, vykdydama Ministro Pirmininko pavedimą, įformintą Vyriausybės kanclerio 2014-03-06 rezoliucija Nr. 13-888, informuoja, kad 2021 m. NMVRVI buvo tiriami pristatytų šernų gaišenų ir skerdenų mėginiai. Nuo 2021 m. gegužės 15 d. iki birželio 11 d. afrikinis kiaulių maras (toliau – AKM) buvo patvirtintas 16 vietų 16 sumedžiotų šernų.

Apie nustatytus AKM atvejus VMVT informavo Europos Komisiją, Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybas, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizaciją. Užkrėstos šernų gaišenos ir skerdenos sunaikintos. AKM užkrėstuose medžioklės ploto vienetuose kiekvieną savaitę vykdoma nugaišusių šernų paieška, taip pat atliekamas epizootinis tyrimas.

VMVT informuoja, kad aktualią informaciją apie 2021 m. nustatytus AKM protrūkius kiaulių laikymo vietose ir AKM atvejus laukinėje faunoje galite rasti VMVT interneto svetainėje.

VMVT, vykdydama Ministro Pirmininko pavedimą, įformintą Vyriausybės kanclerio 2020-11-12 rezoliucija, informuoja, kad tęsia Lietuvos audinių ūkiuose COVID-19 ligos stebėseną, siekdama kuo anksčiau nustatyti COVID-19 ligos pasireiškimą ir galimą plitimą. VMVT duomenimis, nuo 2021 m. gegužės 15 d. iki birželio 11 d. audinių ūkiuose naujų COVID-19 ligos atvejų nebuvo nustatyta.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija