Inovacijos Joniškio rajono žemės ūkio bendrovėje

Birželio 19 d. Joniškio rajono Žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) „Skaistgirys“ teritorijoje, UAB „Biometanos“ kogeneracinės jėgainės atidarymo juostą perkirpo Premjeras Saulius Skvernelis ir Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius.

Jėgainė degina metano dujas – vidaus degimo variklis suka generatorių, kuris gamina elektros energiją. Metano gaminimo žaliava – karvių mėšlas. Šiuo metu fermose laikoma apie 6 tūkst. karvių, tačiau numatoma fermos plėtra iki 11 tūkst.

Numatoma, kad jėgainės pajėgumas sieks apie 1 MW elektros ir tiek pat šilumos energijos. Per metus bus pagaminama 6 GWh elektros ir 6 GWh šiluminės energijos.

Projekto „Inovatyvaus bioenergijos gamybos proceso diegimas“ įgyvendinimui dalis lėšų gauta pagal Kaimo plėtros programos (KPP) priemonę, o jėgainės statybos užtruko apie pusantrų metų.

Akcentas – siurblinėje beveik viskas pagaminta Lietuvoje

„Metano gaminimo žaliava – karvių mėšlas. Visa, kas dalyvauja bioreaktorių aptarnavimo sistemoje, yra valdoma automatinėmis pneumatinėmis sklendėmis ir pagal iš anksto suplanuotą bei suprogramuotą užduotį, sklendės atsidaro ir paima tiek substrato, kiek reikia, daromos biodujų apskaitos. Dabar jėgainė gamina ne mažiau kaip 800 kWh, tačiau perspektyvoje planuojama pagaminti iki 6 GWh elektros energijos per metus. Pagaminta elektros energija bus tiekiama skerdyklai, „Delikateso“ mėsos perdirbimo įmonei ir „Alsių paukštynui“. Kiekvieną dieną į mėšlo siurblinę supilama 120 t mėšlo, toks pats jo kiekis ir išpilamas. Nuo pirminės mėšlo žaliavos iki dujų gamybos, srutos laikomos rezervuaruose iki vieno mėnesio. Skaičiuojame, kad per metus turime 8760 darbo valandų. Jėgainės eksploatacija, kai jėgainė be perstojo dirba, trunka 8 tūkst. val., kitos 760 darbo valandų skiriama eksploataciniam laikotarpiui: tepalų keitimui, trikdžių tinkluose šalinimui ir kt. Siurblinėje dujos gaminamos nuolat, o gryno metano į aplinką neišmetame. Kai jėgainė stovės dėl techninės priežiūros darbų, tada degs fakelas, kuris sudegins metaną. Šios siurblinės akcentas – viskas lietuviška, išskyrus tik kelis komponentus. Tokia siurblinė Lietuvoje yra pirmoji. Iki tol gal kokios 5-7 buvo eksportuotos į Baltarusiją, keletas mažesnių – į Ispaniją. Dirbame Kaune, bendradarbiaudami su užsakovais detaliai aptariame ir suprojektuojame bei parodome, kaip viskas veiks. Esame eksporto įmonė, visus atskirus modelius sujungiame į grandinę ir pateikiame užsakovams. Mūsų projektuotojų, technologų ir projektų vadovų komanda atliko darbus nuo idėjos iki galutinės sistemos. Šio projekto vertė – virš 3 mln. Eur ”, – siurblinės darbą pristatė UAB „Biokona“ direktorius Algirdas Petreikis.

Svečių sveikinimai

Pasveikinti verslininko Viliaus Kaikario, kuriam priklauso ŽŪB „Skaistgirys“ bei UAB „Biometana“ direktoriaus Aušro Grybės jėgainės atidarymo proga atvyko Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, Seimo nariai Valerijus Simulik, Liudas Jonaitis, Žemės ūkio ministerijos ES reikalų koordinavimo grupės vadovė Jurgita Stakėnienė, NMA direktoriaus pavaduotojas Tomas Orlickas, Skaistgirio seniūnė Virginija Kaikarienė, verslo partneriai iš Lietuvos ir Latvijos.

„Iniciatyvių žmonių pagalba regionuose kuriamos inovacijos ir naujos darbo vietos, kas tiesiogiai prisideda prie kaimo gyvybingumo. Šis projektas šiandien ypač aktualus, nes tiesiogiai prisidės prie klimato kaitos padarinių mažinimo. Sveikinant Joniškio rajono verslininką Vilių Kaikarį ir kogeneracinės jėgainės UAB „Biometana“ direktorių Aušrį Grybę visos Lietuvos žemės ūkio rūmų bendruomenės vardu linkiu tvirtos sveikatos, ryžto ir sėkmingo verslo,“ – sakė ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.