Jau šį šeštadienį kviečia specializuota avininkystės paroda „Avis aprengs ir pamaitins 2023″

2023 m. rugsėjo 9 d. (šeštadienį), 10 val. Lietuvos avių augintojų asociacija  kviečia į specializuotą avininkystės parodą „Avis aprengs ir pamaitins 2023“. Paroda vyks UAB „Genetiniai ištekliai“, Arimaičių g. 1, Pavartyčių k., Radviliškio rajone (GPS koordinatės: 55°46’06.2″N 23°44’08.4″E)
Parodoje bus pristatomos avių veislės, demonstruojamas jų kirpimas, vyks šviečiamieji renginiai. Lankytojus pasitiks tautodailininkų, amatininkų bei avininkystės reikmenų mugė, o mažųjų lankytojų lauks smagios pramogos bei užduotys.
Numatoma programa:
* Lietuvoje auginamų avių veislių ekspozicija ir pristatymas;
* Avininkystės sektoriaus produkcija ir gaminiai;
* Žemės ūkio technikos bei avininkystės reikmenų ekspozicija ir mugė;
* Amatininkų mugė vilnos bei mėsos produktais;
* Skaniausi valgiai iš ėrienos ir naminė gira;
* Avių kirpėjų varžytuvės ir šuniukų aviganių pasirodymas;
* Įdomūs ir informatyvūs seminarai;
* Dainininko Edmundo Kučinsko koncertas.
Daugiau informacijos telefonais: 8-615-22433, 8-687-86775
Paroda nemokama.
***

Apie avių veisles

Lietuvoje avių veislių pasirinkimas tikrai platus, veisiama daugiau negu trys dešimtys veislių, iš jų 26 mėsinės. Tarp jų ir Ile-de-France, Šarolė, Sufolkai, Tekseliai, Vokietijos juodgalvės, Kerry Hill ir kitos. Ile-de-France veislė į Lietuvą pirmą kartą įvežta 2016 metais, avis Kėdainių rajono ūkininkas Prancūzijoje įsigijo pasinaudodamas valstybės pagalba. Ši veislė yra prancūzų pasididžiavimas. Avys mėsinės, labai stambios. Suaugę avinai sveria 150 kg ir daugiau, nelygu kaip auginami. Dar labai svarbu, kad šių avių ruja ne sezoninė kaip kitų, tai suteikia galimybę planuoti darbus taip, kad produkciją galima būtų pateikti ne tik rudenį, bet ir pavasarį, vasarą. Kitas LAAA narys Ile-de-France avis įsigijo Latvijoje. Ten yra labai stiprus ūkis, kurio avinai netgi buvo demonstruojami ir labai gerai įvertinti parodoje pačioje Prancūzijoje. Džiugu, kad ši veislė populiarėja Lietuvoje ir šios veislės veisėjų gretos didėja.

Šarolė veislė taip pat mėsinė, įsigyta su valstybės parama, visai neseniai – prieš keletą metų Marijampolės r. Kol kas deja, šios veislės veisėjų Lietuvoje nėra pakankamas skaičius, kad galėtume vykdyti šios veislės veisimo programą. Šiais metais parodoje demonstruosime šią veislę, tikimės, kad ši veislė patiks lankytojams. Labai svarbu populiarinimas, nes kai kurie avių augintojai tiesiog nežino mėsinių veislių visų privalumų bei galimybių.

Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) tikslai

Nors paroda kiekvienais metais sulaukia didelio susidomėjimo iš plačiosios visuomenės, tačiau LAAA tikslas – populiarinti avininkystę, vykdyti veislininkystę siekiant  išauginti kokybiškas mėsines avis, kurių rinkoje deja trūksta. Taip pat skatinti avienos bei ėrienos vartojimą, sudominti ūkininkų bendruomenę užsiimti avininkyste.

„Mūsų tikslas yra auginti veislinius gyvulius, gerus reproduktorius, turinčius aukštą genetinį potencialą. Mėsinių veislių avinus labai tikslinga naudoti prekiniams ūkiams siekiant gauti geresnius palikuonis pardavimui, eksportui. Galima kergti su vietinėmis avimis, bet reikia pagalvoti, kaip ėriuosis, ypač kai avis smulkesnė. Pavyzdžiui, Tekselių labai plačios galvos, todėl sukergus su šios veislės reproduktoriais ėriavedėms gali kilti bėdų ėriuojantis. Kiekvienos veislės ėriavedei reikia parinkti tinkamą mėsinės veislės reproduktorių. Ir pirkėjai, ir supirkėjai pageidauja ne bet kokios, o kokybiškos avienos. Deja, kokybiškos produkcijos didesnius kiekius surasti sunku. Romanovo avys tikrai ne tai, ko šiandien reikia. Bėda su ta veisle, kuri užsilikusi nuo sovietinių laikų. Avys labai vislios, atveda po 2-4 ėriukus. Žmonėms atrodo, kad tai gerai. Tikrai ne. Jų šėrimas brangus, su buteliukais reikia „žaisti“. Be to, tai ne mėsinė veislė, o kailinė. Pilna skelbimų apie parduodamas „grynaveisles“ avis, žmonės perka katę maiše. Reikia žinoti, kad veislinis gyvulys turi turėti kilmės pažymėjimą, būti pripažintas veislininkystės institucijos – mūsų asociacijos. Apgavystė, jeigu ant tokio pažymėjimo nėra mūsų spaudo, parašo. Kilmė – tai tėvai, seneliai ir netgi protėviai. O grynaveislis reiškia, kad tos pačios veislės tėvai ir seneliai. Nėra svarbu, ką augini, kol augini tik savo reikmėms, tačiau jeigu ūkininkas pradeda dalyvauti rinkoje, ją iškreipia. Per skelbimus parduodama bet kokia skerdena, numušamos kainos. Pikta ir dėl to, kad vartotojai paragavę tokios produkcijos nusivilia, susidaro prastą nuomonę apie avieną apskritai, o pakeisti nusistatymą labai sunku. Mūsų ūkininkams trūksta aktyvumo. Šviesulių yra vienetai. Dauguma linkę dejuoti, iš kitų kažko tikisi. Galėtų susitarti, keli ūkiai auginti tą pačią veislę, supirkėjams sutartam laikotarpiui pasiūlyti didesnius kiekius tos pačios kokybės produkcijos. Mūsų sektoriuje, kaip ir kituose, būtų ypač naudinga kooperuotis“, – pažymi LAAA vadovė G. Kisielienė.