Kėdainių rajone įsibėgėjo konkursas „Metų ūkis 2016“

Kaip ir daugelyje Lietuvos rajonų, taip ir Kėdainių rajone vyksta konkursas „Metų ūkis 2016“. Konkursui buvo pasiūlyti 7 ūkiai iš skirtingų rajono seniūnijų. Vienam ūkiui atsisakius dalyvauti konkurse, spalio 5 d. buvo aplankyti 6 ūkiai.

Savitumu išsiskyrė Justinos Kočetovos ūkis iš Dotnuvos seniūnijos, kuri ne tik ūkininkauja, bet prieš metus drauge su šeima, įkūrė akvakultūros ūkį „ŠamŪkis“. Šiandien ūkis prekiauja ne tik žaliais ir rūkytais šamais, bet ir šamų konservais. Per porą metų, vedina didelio užsispyrimo bei įdėjusi daug darbo, Justina įdirbo 60 hektarų žemės plotą, kuriame augo krūmynai, baloje plaukiojo gulbės, o kaimynai tikino, kad „šiame durpyne niekas neaugs“. Išvaliusi ir nusausinusi plotą, naudodama beariminę žemdirbystę atkakli ūkininkė Justina, jau dvejus metus užaugina puikius javus. „Net ir šiais metais būtent šiame plote užaugo ekstra klasės kviečiai“ – džiaugiasi Justina. Ir tuo pat metu jos akys krypsta į tolimesnius nesutvarkytus laukus. „Idėjų, minčių turiu daug ir tikrai visa tai įgyvendinsiu kai tam ateis laikas, kai tvirtai įsitvirtinsiu jau pradėtose srityse“ – šypsodamasi ir su entuziazmu pasakoja Justina. Juk net ir tėtis, kuris iš pradžių nepritarė jos norui mesti darbą prestižinėje įmonėje ir pradėti ūkininkauti, šiandien palaiko jos idėjas ir padeda. Žavi ir tai, kad be ūkininkavimo Justina domisi ir kita veikla. Ji yra viena iš iniciatorių ir įkūrėjų Kėdainių radijo Centro FM. Justina juokiasi „Jūs dar negirdėjote mūsų?! Tai įsijunkite 106.1 MHz dažnį“.

Kitas Kėdainių rajono ūkininkas – jaunasis ūkininkas Mindaugas Šemežys iš Gudžiūnų seniūnijos mus pasitiko technikos apsuptyje. Ūkininkas dirba apie 300 hektarų žemės, ūkis – augalininkystės. Taip pat gamina granules iš medienos ir jos atliekų.

Karolio Šmigelskio iš Kėdainių miesto seniūnijos ūkyje ideali tvarka. Išrikiuoti traktoriai, sutvarkyta aplinka. Karolis darbuojasi kartu su tėčiu Arvydu nuo mažens. Šalia sukasi ir žmona Gintarė. Karolis savo 165 ha ūkyje augina grūdines kultūras, cukrinius runkelius.

Augis Katinas iš Pernaravos seniūnijos ūkininkauja virš 20 metų. Dirba apie 100 ha žemės. Ūkis augalininkystės. Tikriausiai ūkininkas didžiuojasi savo pavarde, nes jo namuose ir gėlių laikikliai, ir vėjarodė – katino formos. „Mes mylim katinus. Deja, be vyro ir šių metalinių katino formos akcentų, daugiau katinų namuose nėra. Esu jiems alergiška“ – šypsodamasi sako Augio Katino žmona Jolanta.

Net dvejuose, Kėdainių ir Jonavos rajonuose įsikūręs ūkininkas Juozas Naruševičius, pirmenybę teikia Kėdainiams. Juozas yra vienas pirmųjų įstojusių į Kėdainių krašto ūkininkų sąjungą. Valdantis 260 ha augalininkystės ūkį, ūkininkas pasižymi kruopštumu ir tvarka.

Kai buvo pasiūlyta brolių Remigijaus ir Egidijaus, bei Egidijaus sūnaus Martyno Gružų iš Šėtos seniūnijos ūkius vertinti kaip vieną, mintyse kilo klausimas, ar atitiksime Lietuvos ūkininkų sąjungos konkurso nuostatams. Bet šių vyrų ūkio atskirai vertinti neįmanoma. Galima sakyti, kad tai – šeimos ūkis. Bet mums vis sukosi mintis apie kooperaciją ir norėjosi šį ūkį įvardinti, kaip šeimyninė kooperacija. Visi trys yra skirtingų profesijų. Egidijus – žinomas Lietuvoje neurochirurgas. Broliai savo tėvų sodyboje ūkininkauti pradėjo nuo 1993 metų. Šioje aplinkoje užaugo ir Martynas. Šiandien visi kartu dirba 270 ha. Šalia atnaujintų namų, sutvarkytame sandėlyje laikoma technika, sandėliuojamos bulvės. Javų sandėliai tolėliau, kitoje vietoje. „Plėstis jau nelabai yra kur, bet mums užtenka“ – sako Remigijus. Jis juokiasi, kad iš pradžių susiviliojo pasakymu, jog dirbti žemę lengva, ką čia reiškia, pavasarį pasėji, rudenį pasamdai, kad nupjautų. Bet greitai visi pamatėme, kad toli gražu to nepakanka. Tačiau dirbti žemę mums patinka ir dabar jau visų trijų gyvenimas sukasi kyje.

Spalio 10 d. vertinimo komisija rinksis dar kartą, kad suskaičiuotų ir apibendrintų vertinimo rezultatus ir paskelbtų I-III vietų nugalėtojus.

Respublikinis Lietuvos ūkininkų sąjungos rezultatų aptarimo renginys vyks šių metų lapkričio 18 d.

Rajone visi 6 ūkiai bus pagerbti Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos vakaronėje, kuri planuojama lapkričio pabaigoje arba gruodžio pradžioje.

Žemės ūkio rūmų Savivaldos organizatorė Kėdainių r. Jūratė Jodeikienė

Nuotraukos Jūratės Jodeikienės

[Best_Wordpress_Gallery id=”61″ gal_title=”2016_10_6″]