Gegužės 9 d. Panevėžio rajone LR Žemės ūkio rūmai (LR ŽŪR) pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ priemonę „Kokybiškos sėklinės medžiagos paruošimas siekiant mažinti produkcijos savikainą, didinti produktyvumą ir gerinti produkcijos kokybę“ organizavo lauko dieną.
Lauko dieną vedusi LR ŽŪR lektorė – konsultantė dr. Laura Masilionytė supažindino ūkininkus su ES rinkoje jau taikoma Ukrainos mokslininko sukurta sėklos apdorojimo technika, kuria apdorotos sėklos sėkmingai sudygo ir šalies laukuose.
„Augalininkyste užsiimantiems žemdirbiams kyla vis daugiau iššūkių, pradedant aštrėjančia konkurencija ne tik su Amerikos ir ES, bet ir su Rusijos bei Ukrainos grūdų augintojais. Todėl reikia ieškoti produkcijos savikainos mažinimo būdų. Kiti iššūkiai – iš aplinkos apsaugos srities. Lietuva pasirašė vadinamąjį Paryžiaus susitarimą, kuriame itin didelis dėmesys skiriamas klimato atšilimui, vandens taršos mažinimui (teks mažinti azotinių trąšų kiekius). Todėl turime ruoštis aštrėjančiai konkurencijai ir ieškoti galimybių, kaip išsaugoti derlingumą“, – kalbėjo dr. Laura Masilionytė.
LR ŽŪR įgyvendinamo projekto pradžioje buvo paruoštos stiprios sėklos su specialia sėklų paruošimo sėjai technologija.
„Daugelis ūkininkų net nenujaučia, kad sėklų apdirbimui naudodami šiuolaikinę ir kažkodėl našia vadinamą techniką, praranda 20-30 proc. derliaus. Taip yra todėl, kad šiuolaikinės technikos kūrėjai pirmiausia rūpinasi, kaip sėklas apdirbti kuo greičiau, bet mažai galvoja apie tai, kad tokios technologijos sužeidžia didelę dalį grūdų“, – aiškino L.Masilionytė.
LR ŽŪR vykdomas projektas „Kokybiškos sėklinės medžiagos paruošimas siekiant mažinti produkcijos savikainą, didinti produktyvumą ir gerinti produkcijos kokybę“ Nr. 14PA-KK-18-1-03472-PR001 vykdomas 10 bandomųjų ūkių, kurie suskirstyti į 5 grupes:
1. Ekologiniai ūkiai.
2. Intensyvios gamybos ūkiai iki 300 ha ploto palankiose ūkininkauti vietovėse.
3. Intensyvios gamybos ūkiai iki 300 ha ploto mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse.
4. Intensyvios gamybos ūkiai nuo 300 iki 900 ha ploto palankiose ūkininkauti vietovėse.
5. Intensyvios gamybos ūkiai daugiau kaip 900 ha ploto palankiose ūkininkauti vietovėse.
Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.