Kruša, vėjas ir liūtys – vienus nuskriaudė, o kitų pasigailėjo

Pirmadienį (2020-06- 08) beveik visą Lietuvą nuplovė liūtys, o kai kur ir skaudžiai pažėrė seniai matyto dydžio ledukais kruša. Nuostolius skaičiuoja ir ūkininkai. Apsidraudusiųjų pasėlius jau apžiūrėjo draudikai. 

 

Širdį skauda žiūrint į cukrinių runkelių lauką

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai pirmadienį per trisdešimt kartų vyko šalinti stipraus vėjo nuverstų medžių. Daugiausia atvejų užfiksuota Vilniaus bei Kauno apskrityse. Nukentėjo ir Panevėžio, Utenos apskričių gyventojai. Virto medžiai Molėtų rajone, tačiau daugiausia atvejų užfiksuota Šakių rajone. Tai patvirtino LR ŽŪR savivaldos organizatorius Šakių rajone Rimantas Valiukas: „Virto medžiai, kruša pasitaškė cukrinių runkelių laukuose. Vėjas pyktį išliejo Lepšių miške netoli Zyplių dvaro. Išvertė net egles“. Kruša įsisuko į Išdagų kaime ūkininkaujančio Beniaus Mockeliūno laukus.

„Skauda širdį žiūrint į mano cukrinius runkelius. Gerai, kad ne per visą lauką kruša praėjo. Pažeisti ne tik lapai – ledai smogė ir į runkelių šerdis. Bus nuostolių. Reikėjo drausti? Skaičiavau, tačiau abejoju ar būtų naudinga. Tikiuosi, kad dalis runkelių dar atsigaus“, – kalbėjo B.Mockeliūnas.

 Reikšmingų nuostolių neužfiksavo

 

LR ŽŪR savivaldos organizatorė Jurbarko rajone Rūta Misevičienė sakė, kad didelių nuostolių kol kas neužfiksuota.

„Kita vertus, daug prilyta, todėl ne prie visų laukų įmanoma privažiuoti ir nustatyti nuostolius. Tačiau ir ten, kur kruša praėjo, reikšmingų nuostolių neužfiksuota. Būta kitokio pobūdžio nuostolių, pavyzdžiui, Veliuonos seniūnijoje Klangių kaime kruša sutrupino ūkinių pastatų stogą“, – pasakojo R.Misevičienė.

LR ŽŪR savivaldos organizatorė Molėtų rajone Laimė-Teresė Ramonienė sakė, kad daugiausia nuostolių patyrė ūkininkaujantys Luokesos seniūnijoje: „Išguldyta nemažai pasėlių. Labiausiai kruša ir liūtys pakenkė auginantiems daržoves“.

 

Tačiau ne visi dejuoja. Štai Alantos seniūnijoje ūkininkaujantis E.Umbrasas taip ir pasakė: „Mažiau dejuokite. Reikia džiaugtis, kad sulaukėme lietaus. Žolė ir pasėliai atsigavo. Tegul lyja“.

 

Draudikų patarimai

 

„Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filialas „VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika sakė jau sulaukęs pranešimų apie draudiminius atvejus: „Bus du vertinimai. Dabar fiksuosime, kokia yra pasėlių padėtis, o prieš derliaus nuėmimą palyginsime ir nustatysime patirtus nuostolius“.

Draudikas patarė ūkininkams skaičiuojant galimą derlių įvertinti ir riziką. Taip yra daugelyje ES šalių.

Austrijos  draudimo kompanija „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje  tik šįmet nuo gegužės 15 d. ūkininkams suteikė galimybę drausti pasėlius.  Kompanijos skyriaus vadovas Boris Kuzma sakė, kad kol kas žalų neužfiksavo: „Tik pradėjome drausti pasėlius. Šis atvejis primena, kad verta pagalvoti apie draudimosi galimybę, matyt tokių atvejų, keičiantis klimatui, bus kasmet ir dažniau“.

Priminsime, kad ši kompanija, kaip ir jų konkurentai Vokietijos kompanija, žadėjo pratęsti vasarinių ir žieminių augalų draudimo sutarčių sudarymo laikotarpį iki birželio mėn. antros dekados.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.