Kviečiame į nuotolinę diskusiją dėl žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo tvarkos. Kada pradės veikti įstatymas, ribojantis 500 ha žemės ploto asmeniui įsigijimą ?

Žemės ūkio rūmai š. m. vasario 27 d. (antradienį) nuo 13 val. organizuoja nuotolinį renginį dėl žemės valdymo pokyčių ir dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo.

Renginyje dalyvaus Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų atstovai, Nacionalinės žemės tarnybos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, rajonų savivaldybių, seniūnijų atstovai, ŽŪR nariai, žemdirbiai.

Dėl  žemės valdymo pokyčių

Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo svarbūs žemės valdymo, naudojimo ir administravimo pokyčiai: pasikeitė Nacionalinės žemės tarnybos struktūra bei asmenų aptarnavimo tvarka, dalį jos vykdytų funkcijų perėmė Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, o valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduota valdyti savivaldybėms.

Deklaruojama, kad šiais pokyčiais valstybinės žemės valdymo ir administravimo procesai turėtų tapti efektyvesni, sumažės administracinė našta, o valstybinės žemės valdymas bus skaidresnis. Tuo tarpu realybėje, susiduriama su situacija, kai žemės ūkio veiklą vykdantiems subjektams bei kitiems gyventojams, trūksta aiškios ir prieinamos informacijos apie naujai įsigaliojusius pokyčius, dokumentų priėmimo, išdavimo tvarkas bei kitas susijusias procedūras.

Dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo

Šiuo metu galiojančiame Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatyme įtvirtinta, kad asmuo ar susiję asmenys gali įsigyti tiek žemės Lietuvos teritorijoje, kad bendras jiems priklausantis iš valstybės ir kitų asmenų įsigytos žemės ūkio paskirties žemės plotas nebūtų didesnis kaip 500 ha.

Šis ribojimas iš esmės yra neveikiantis, nes žemės ūkio paskirties žemę neribotai galima įsigyti apeinant šiuo metu galiojančias teisės aktų nuostatas, todėl būtina ieškoti efektyvių priemonių ir sprendimų, kurie prisidėtų prie tvarios Lietuvos žemės ūkio plėtros, perspektyvių (ypač smulkių ir vidutinių) ūkių augimo bei tokiu būdu būtų kuriamas gyvybingas ir verslui patrauktus kaimas.

Renginio metu bus pristatyti nuo 2024 m. įsigaliojusi  žemės valdymo reforma ir planuojami žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo reglamentavimo pokyčiai.

Renginys vyks nuotoliniu būdu, prisijungiant per „Microsoft Teams“ programą, paspaudus ant žemiau esančių žodžių – „Join the meeting now“.

__________________________________

Microsoft Teams

Join the meeting now

Meeting ID: 375 959 691 34

Passcode: 9SjcEq

____________________________________

Siekiant, kad nuotolinis renginys vyktų sklandžiai ir visi dalyviai bei svečiai vieni kitus gerai girdėtų, prašytume laikytis šių taisyklių:

  1. Esant galimybei, į renginį prisijunkite šiek tiek anksčiau, dar prieš jam prasidedant;
  2. Visų mikrofonai, išskyrus kalbančiojo ir pirmininkaujančio, turi būti išjungti (taip, kaip per įprastą posėdį);
  3. Norintys pasisakyti, turi paspausti „rankos“ ženkliuką. Taip bus registruojami norintys pasisakyti ir jiems bus suteiktas žodis;
  4. Jei ryšys imtų strigti, rekomenduojame išjungti savo vaizdo transliaciją.