Lietuvos ūkininkių draugijos moterų galia slypi vienybėje

Nėra daug Lietuvos organizacijų, įsikūrusių dar tarpukariu ir sėkmingai veikiančių iki šių dienų. Viena jų – Lietuvos ūkininkių draugija (LŪD).  Gegužės 9 d., Žemės ūkio rūmuose (ŽŪR), LŪD surengtoje konferencijoje „Moters vaidmens galia gyvenime: Lietuvos ūkininkių draugijos narių pavyzdžiai“ aptarti ne tik sėkmingi moterų verslo pavyzdžiai, bet ir daug kalbėta apie tautinio identiteto puoselėjimo svarbą, pasikeista gerąja patirtimi.  

Nauja vadovė

Iš visos Lietuvos suvažiavusioms moterims prisistatė ir šių metų kovą naujai išrinkta LŪD pirmininkė Algimanta Pabedinskienė. Didelę organizacinio ir socialinio darbo patirtį turinti moteris, buvusi Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrė (2012–2016 m.), pakeitė ilgametę LŪD pirmininkę Virginiją Žliobienę. A. Pabedinskienė pabrėžė, kad šias pareigas priėmė su didele atsakomybe, skatins į organizaciją įtraukti daugiau jaunimo, naujų veiklų. Svarbiausia LŪD misija nuo pat įsikūrimo buvo vienyti moteris visoje Lietuvoje. Ją su dar didesne energija žada tęsti ir naujoji pirmininkė.

„Noriu visoms susirinkusioms moterims išreikšti didžiulę pagarbą. Ūkininkauti ar imtis verslo kaime šiais laikais, kai tiek daug apribojimų, taisyklių ir suvaržymų – didžiulis iššūkis. Moterys ne tik dirba, bet ir laiko visus keturis namų kampus. LŪD įkūrėja ir iniciatorė Alena Devenienė dar tarpukariu siekė, kad į šią draugiją jungtųsi veiklios kaimo, miestelių moterys. Nebuvo svarbu jos ūkininkės ar ne. Šioje bendruomenėje be ūkininkių buvo medikės, bibliotekininkės, slaugės, mokytojos ir kitos veiklios moterys. LŪD įkurta 1937 m., šiandien sėkmingai tęsia darbą skleisdama naudingą informaciją, bendrumą tarp moterų“, – pažymėjo naujoji LŪD pirmininkė.

Sveikinimo žodį tarė ir ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis. „Jūsų vaidmuo yra prasmingas ir gražus, jūsų misija yra šventa. Būkite sveikos ir laimingos. Kviečiu ir toliau likti aktyvioms, išnaudokite savo naują, veiklią pirmininkę, bendraukite, būkite vieningos. Nepamirškite, kad ŽŪR yra jūsų namai, čia visada esate laukiamos. Jūsų organizacija yra viena iš 39 ŽŪR organizacijų – narių, ir ŽŪR yra visų šių organizacijų namai“, – susirinkusias moteris Motinos dienos proga sveikino S. Dimaitis.

Atranda save naujuose vaidmenyse

LŪD pirmininkė A. Pabedinskienė pasidžiaugė, kad pamažu į regionus grįžta jaunos šeimos, kurių moterys pamažu atranda ir LŪD veiklą A. Pabedinskienė pastebėjo, kad dalis mieste gyvenusio jaunimo mato prasmę grįžti į miestelius ar kaimus, gyventi žalesnėje aplinkoje, su nuosavu žemės sklypu, kur galima ne tik sodininkauti, daržininkauti, bet ir nedidelį verslą sukurti. Be to, regionuose, kur nėra ranka pasiekiami koncertai, kino teatrai ir kitokie kultūriniai renginiai, itin reikšmingą vietą užima bendruomenės. Čia moterys ne tik susirenka pasikalbėti, bet ir save atranda visiškai naujuose vaidmenyse: tautodailėje, amatuose, šokyje, poezijoje ar versle.

Puoselėja tautinį identitetą

Panevėžio LŪD aktyviai bendruomenei tris dešimtmečius vadovaujanti Birutė Ramanauskienė į Kauną atvyko su gausia palyda – pusšimčiu moterų. Ilgametė vadovė įsitikinusi, kad LŪD bendruomenės tiek rajonuose, tiek seniūnijoje stiprėja, prisijungia vis daugiau narių. Moterys jungiasi iš visų rajonų kampelių, organizuoja bendras veiklas, renginius. „Žmogus gyvas ir energingas kol jis veikia, organizuoja, juda. Mes nuolat keičiamės idėjomis, vieną kitą mokome, konsultuojame. Tai gali būti paprasčiausi sodo, daržo, ūkio klausimai iki tautodailės, amatų. Mes turime nemažai kūrėjų, stengiamės savo sukauptas žinias perduoti kitoms kartoms“, – tautinį identitetą drauge su LŪD narėmis puoselėja B. Ramanauskienė.

Padeda ir šiltas pokalbis

Apie susibūrimų prasmę renginyje kalbėjo ir Kauno rajono skyriaus LŪD narė Birutė Mikalauskienė. Kauno kolegijoje studentams filosofiją dėstanti moteris tikino, kad šiandieną itin svarbų vaidmenį mūsų gyvenime turi bendravimas, diskusijos, mat šiltas ir nuoširdus pokalbis tarp bendraminčių veikia kaip savotiška terapija. „Per pandemiją žmonės džiaugėsi, kad nereikia niekur eiti, gali daugiau laiko skirti šeimai. Tačiau kai suvaržymai pasibaigė, jaunesnė karta greičiau grįžo į renginius, susibūrimus, o vyresniems tai padaryti buvo sunkiau. Tačiau bendravimas, seminarų ir kitų veiklų lankymas labai svarbus. Net arbatos puodelis po darbų su bendraminte nuramina, pakelia ūpą“, – pažymėjo B. Mikalauskienė.

Kaime sukūrė netradicinį verslą

Renginyje pristatyti ir sėkmingi moterų sukurti verslų pavyzdžiai. Vienas jų – Irenos Ragulskienės puoselėjamas paukščių perinimo verslas. Ne tik Kauno rajono, bet ir daugelis šalies paukščių augintojų puikiai žino kelią į Irenos ir Laimučio sodybą Vigių kaime, Kauno rajone. Moteris akcentavo, kad dabar daug ūkininkų turi inkubatorius, jais jau nieko nenustebinsi, tačiau jie savo pirmąjį inkubatorių nupirko prieš du dešimtmečius, kai Lietuvoje tai buvo tikra retenybė.

„Pirmiausia įsigijome inkubatorių savo reikmėms, tačiau greitai jis mums pasidarė per mažas. Tada nusipirkome 7 tūkst. vietų inkubatorių, tačiau jis mums buvo per didelis. Sugalvojome, kad galime atlikti paslaugas kitiems ūkiams, auginantiems žąsis, vištas, antis. Labai greitai pas mus pradėjo „plaukti“ kiaušiniai iš visos Lietuvos. Taip prasidėjo mūsų netradicinis verslas“, – patirtimi dalijosi I. Ragulskienė. Šiandieną jie ne tik perina paukščius, bet juos augina ir švenčių stalui. Kalėdiniam laikotarpiui augina žąsis.

Išaugino save

LŪD „Amatų kraitelė“ vadovė Edita Rimkienė kartu su kitomis menininkėmis renginyje ne tik pristatė rankų darbo papuošalus, aksesuarus, lino gaminius, bet ir susirinkusiems svečiams drauge su Galina Stasioniene padovanojo šokį. Edita pabrėžė, jog norint išlikti energinga, negalima nustoti mokytis, todėl juodvi su Galina ėmėsi dar vienos naujos veiklos – mokosi rytietiškų šokių.

„Kai mane pakvietė į LŪD, galvojau, kur mane kviečia, ką aš ten veiksiu, kaip save realizuosiu. Šiandieną kalbame apie moters galią, todėl galiu drąsiai pasakyti, kad čia save išauginau. Mane nuolat skatino kurti, važiuoti į festivalius, netgi išmokau piešti, o dabar dalyvauju konkursuose, laimiu prizines vietas, keliauju į tarptautines muges. Su G. Stasioniene su savo dirbiniais vykstame į Berlyną, Žaliąją savaitę. Mes, LŪD narės, kaip perlai išsibarstę po visą Lietuvą. Galiu pasigirti, kad visoje šalyje turiu draugių, galime nuoširdžiai apsikabinti, pasidalinti patirtimi“, – didžiavosi būdama LŪD nare E. Rimkienė.