Žemės ūkio įtaka ekonomikos augimui Lietuvoje

2021 m. kovo 31 d. Žemės ūkio rūmai organizavo renginį nuotoliniu būdu „Lietuvos ir pasaulio ekonomikos apžvalga“, kuriame įžvalgas pateikė Aleksandras Izgorodinas, „SME Finance“ vyriausias ekonomistas.

Situacija JAV

Kaip informavo ekonomistas, JAV ekonomikos augimas yra sustojęs, stagnuoja paslaugų sektorius, tačiau neblogai atrodo pramonės sektorius. JAV aktyviai vykdo įvairias verslo apklausas, rengia analizes ir prognozes. Pažymėtina, kad JAV buvo nukritęs pasitikėjimo indeksas, tačiau šiuo metu, kai JAV tapo viena iš lyderių pagal Covid vakcinavimo greitį, pasitikėjimo indeksas atsistatinėja. JAV planuoja, kad 2021 m. liepos 4 d. virusas bus sukontroliuotas ir galima bus atsisakyti ribojimų. Išvada tokia, kad spartus vakcinavimas suteikia teigiamą poveikį tiek pasitikėjimui, tiek ekonomikai.

Situacija Kinijoje

Kinijoje virusas suvaldytas, ekonomika atsigauna. Atsigavinėja ir mažmeninė prekyba, pramonė. Greičiausiai atsigavo automobilių pardavimai, namų apyvokos, juvelyrikos ir tekstilės sektoriai. Atsigauna ir restoranų apyvarta, tačiau tikėtina, kad restoranų sektorius atsigaus vasaros metu. Krenta naftos pardavimai, nes ne visi darbuotojai sugrįžo į darbo vietas ir vis dar daug dirbama nuotoliniu būdu.

Situacija Europoje ir Lietuvoje

Lietuvoje sergamumas Covid virusu labai panašus kaip ir visoje Europoje. Geriausioje situacijoje yra Skandinavijos šalyse – Danijoje, Suomijoje, Islandijoje. Prasčiausia situacija pietų valstybėse – Italijoje, Ispanijoje. Pažymėtina, kad ekonomiškai labiausiai nukentėjo šalys, priklausančios nuo turizmo – Ispanija, Portugalija, Italija.

ES tik 4,5 populiacijos yra vakcinuota. Iš Baltijos šalių blogiausia situacija yra Estijoje ir Latvijoje. O štai Anglijoje jau vakcinuota apie pusė populiacijos.

Europoje 2020 m. ekonominė situacija pablogėjo ir BVP buvo neigiamas visose šalyse išskyrus Airiją, lyginant su 2019 m.

Lietuva pasirodė neblogai, buvome antri Europoje, nes turime stiprią pramonę, be to nemažą poveikį ekonomikai turėjo ir žemės ūkio sektorius, padidinęs pridėtinę vertę ir prisidėjęs prie BVP dinamikos. Geras žemės ūkio derlius prisidėjo prie augančio eksporto.

Dvigubai išaugo prekyba internetu. Automobilių prekyba nukrito nestipriai, kas liudija jog žmonių mobilumas išliko.

Neblogai atrodo ir Lietuvos vartotojų pasitikėjimas, kas gerina darbo rinkos perspektyvas. Žmonės turi prikaupę pinigų, nes gyventojų indėliai bankuose siekia rekordą.

Ekonomistas pažymėjo, kad ES ekonomikos atsigavimas bus labai greitas, nes gyventojai pradės naudoti tuos pinigus, kuriuos sukaupė covid pandemijos metu.

Kaip informavo A.Izgorodinas, ES vartotojai sėdi ant 8,2 trln. eurų maišo ir 2020 m. kovo-lapkričio euro zonos vartotojų indėlių bankuose prieaugis prilygo Austrijos BVP (9-ta didžiausia ES ekonomika).

Bankai nenoriai skolina pinigus Lietuvos verslui, tačiau aktyviai skolina pinigus gyventojams. Bankų paskolų verslui portfelis Lietuvoje nukrito iki 2016 m. pradžios lygio.

„SME Finance“ siūlomi naujos kartos verslo finansavimo sprendimai

„SME Finance“ pardavimų departamento atstovas pristatė naujas kreditavimo galimybes: paskolas su Žemės ūkio paskolų garantijų fondo kompensavimu; apyvartinių lėšų finansavimą; faktoringo; ūkio plėtros/investicijų finansavimą; tiesioginių išmokų finansavimą; žemės ūkio technikos ir įrangos lizingą; palūkanų kompensavimą be Žemės ūkio paskolų garantijos fondo garantijos ir kt.