LJŪJS balsas Briuselyje

2025 m. liepos 1-2 d. Briuselyje vykusi CEJA (Europos jaunųjų ūkininkų tarybos) konferencija tapo svarbiu forumu diskusijoms apie Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) ateitį po 2027 m. Tarp ryškiausių renginio momentų – Lietuvos jaunųjų ūkininkų sąjungos nario Vytenio Grigo pasisakymas, kuriuo jis pristatė tiek savo asmeninę patirtį ūkininkaujant, tiek visos Lietuvos jaunųjų ūkininkų situaciją.

Pasak Vytenio Grigo, būtina atvirai kalbėti apie tai, kas šiuo metu stabdo jaunų žmonių atėjimą į žemės ūkį:

„Lietuvoje vis dar susiduriame su nelygiomis konkurencinėmis sąlygomis. Lietuvos jaunieji ūkininkai gauna mažesnes išmokas, susiduria su ribotu žemės prieinamumu ir dažnai lieka be realios pagalbos diegiant inovacijas. Tokia padėtis nekuria paskatų jaunimui likti kaime ar rinktis ūkininkavimo kelią.“

Jis akcentavo, kad būsimame BŽŪP laikotarpyje būtina ne tik deklaruoti paramą jauniesiems ūkininkams, bet ir realiai ją įgyvendinti. V.Grigas išreiškė tvirtą palaikymą CEJA pateiktai vizijai, kurioje siūloma bent 10 % visų tiesioginių išmokų skirti jaunųjų ūkininkų rėmimui – tai sudarytų apie 30 mlrd. eurų 2028–2034 m. laikotarpiui.

Be to, CEJA pristatė naują iniciatyvą kartų kaitos įrankių rinkinį“, kuris apimtų žemės perdavimo skatinimo mechanizmus, konsultavimo paslaugas, skaitmenizacijos diegimą ūkiuose ir pagalbą prisitaikant prie klimato kaitos. Šie sprendimai – tai ne tik parama jaunimui, bet ir atsakas į Europos žemės ūkio sektoriaus struktūrinius iššūkius.

Lietuvos atstovo dalyvavimas konferencijoje – svarbus žingsnis siekiant, kad mūsų šalies jaunųjų ūkininkų balsas būtų girdimas Europos Sąjungos lygmeniu. Tai rodo aktyvų pilietinį įsitraukimą ir norą formuoti ne tik nacionalinę, bet ir bendrą europinę žemės ūkio politiką.

Tarp konferencijos dalyvių buvo ir svarbūs ES institucijų bei valstybių narių atstovai – Mario Milouchev, BŽŪP direktorius Europos Komisijoje, bei Karolis Anužis, Kaimo plėtros atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES. Jų dalyvavimas sustiprino diskusijų svorį ir sudarė galimybę tiesiogiai perduoti jaunųjų ūkininkų lūkesčius politikos formuotojams.

Skip to content