LMGAGA STEIGIA ANGUSŲ VEISLĖS KLUBĄ

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) narė Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) steigia jau trečią mėsinių galvijų veislės klubą. Šį kartą tai – Angusų veislės klubas. Steigiamasis klubo susirinkimas įvyko Kaune 2019 m. sausio 8 d., o LMGAGA taryba, tikėtina, klubą patvirtins sausio 18 d.

Steigiamajame susirinkime išrinkta Angusų veislės klubo valdyba. Pirmininkas – Remidas Jungevičius ir valdybos nariai: Gintautas Migonis, Gintaris Petrėnas, Robertas Amšiejus ir Nerijus Zobernis.

Kodėl LMGAGA kuria klubus? Priminsime, kad 2018 m. lapkričio 9 d. LMGAGA įkūrė Šarolė veislės klubą, o 2018 lapkričio 30 d. – Aubrakų veislės klubą.

„Klubus kuriame siekdami efektyviau dirbti. LMGAGA veikloje jau dalyvauja beveik šeši šimtai ūkininkų, auginančių įvairių veislių mėsinius galvijus. Per paskutinius dvejus metus asociacijoje narių padaugėjo net du kartus ir vis dar priimame naujų narių. Labai gerai, kad narių daugėja, bet reikia daugiau pastangų valdant tokią didelę ir nuolat augančią asociaciją. Mėsinių galvijų augintojai turi ir bendrų klausimų, ir pagal veisles labai skirtingų klausimų: skirtingas veršiavimasis, vienos veislės ekstensyvios, o kitos – intensyvios, todėl pastebėjome, kad bendruose susirinkimuose visus klausimus aptarti vis ilgiau užtrunkame ir ne visiems galvijų augintojams svarbu tokiose diskusijose dalyvauti. Todėl ir nusprendėme steigti klubus, kuriuose atskirų veislių augintojai nagrinės tik jiems svarbius klausimus ir tik juos aptarę, kels asociacijos tarybai“, – aiškino LMGAGA prezidentas Vygantas Šližys.

Šį sumanymą patvirtino kolegos galvijų augintojai Estijoje – jie tokius klubus įsteigė jau prieš 3-4 metus ir pasiekė gerų rezultatų.

Pagal populiaciją angusų veislės mėsiniai galvijai Lietuvoje tvirtai užima antrąją vietą, po limuzinų. Treti – aubrakų augintojai ir ketvirti – šarolė galvijai. Su mišrūnais angusų veislės galvijus augina apie 90 LMGAGA narių. Iš viso Lietuvoje auginama 8400 šios angusų veislės galvijų.

Kokie veiksniai lemia kuriant klubą?

„Nustatyta, kad apsimoka kurti klubą, jeigu auginama daugiau nei 3000 konkrečios veislės galvijų ir dalyvaujama veisimo programose. Šįmet dar steigsime ketvirtą – Limuzinų veislės klubą ir dar du jungtinius klubus: hailendų ir galovėjų bei simentalų bei herefordų“, – pasakojo LMGAGA direktorius ir ŽŪR tarybos narys Mindaugas Kinderis.

„Kodėl populiarūs būtent angusai? Jie nereiklūs pašarams, mažiau problemų kyla veršiuojantis, vartotojai labai vertina angusų mėsą“, – sakė M.Kinderis.

Yra ir dar vienas klubų steigimo niuansas.

„Pastaraisiais metais stengiamės gerinti asociacijos tarybos veiklą. Todėl sieksime, kad kuriami klubai keltų savo kandidatus į LMGAGA tarybą. Klubo nariai jau bus patyrę, žinos ar konkretus galvijų augintojas yra vertas būti asociacijos tarybos nariu. Ne paslaptis, kad anksčiau į LMGAGA tarybą kartais prasprūsdavo tik mokantys gražiai pakalbėti, bet tingintys ar nesugebantys dirbti“, – sakė V.Šližys.