LR ŽŪR narė atidarė vertingo maisto namus „Rupūs miltai“


 

Lygiai prieš metus – 2020 m. kovo 4 d. LR Žemės ūkio rūmų narė Lietuvos ekologinių ūkių asociacija (LEŪA) ir žemės ūkio kooperatinė bendrovė „BIO LEUA“ pradėjo įgyvendinti trumposios maisto grandinės projektą – Kaune atidarė vertingo maisto namus arba tiesiog naują ekologiškų maisto produktų parduotuvę „Rupūs miltai“. 

 

Pirmasis žingsnis

Parduotuvė – Kaune. Kodėl pradėjo nuo laikinosios sostinės?

„Galėjome pasirinkti. Tačiau Kaune, Žemės ūkio rūmuose, įsikūrusi LEŪA būstinė. Kaune pradėjo veiklą ir kooperatinė bendrovė BIO LEUA. Kita vertus, Kaunas yra šalies centre, jį pasiekti patogiausia iš bet kurio šalies rajono, o LEŪA narių yra beveik visuose šalies rajonuose“, – aiškino BIO LEUA direktorius Nikolajus Dubnikovas.

Labai tikėtina, kad projektas bus plečiamas.

„Jeigu mūsų viltys Kaune išsipildys, tai kitą parduotuvę  atidarysime Vilniuje. Vizijoje – „Rupių miltų“ tinklas visoje Lietuvoje, pradedant didžiaisiais miestais“, – tikino LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis.

Renginyje dalyvavo žemės ūkio ministras Andrius Palionis, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, VšĮ Ekoagros direktorė Virginija Lukšienė, VMVT Kauno departamento direktorė Daiva Švelnienė.

Gavo maksimalią paramą

Iki 120 tūkst. EUR – tiek vienam projektui galėjo gauti ūkininkai arba žemės ūkio kooperatyvai, 2019 – aisiais pateikę paraiškas pagal Kaimo plėtros programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ ir atitikę keliamus reikalavimus. Iš viso šiam reikalui buvo skirta 2,9 mln. EUR. Pirmiesiems šešiems pateikusiems paraiškas ir atitikusiems sąlygas iš viso buvo skirta 464 tūkst. EUR.

„Į pagalbą pasitelkėme LR ŽŪR specialistus, kurie parengė paraišką, įvykdėm keliamus reikalavimus ir gavom maksimalią 120 tūkst. EUR paramą projektui įgyvendinti. Tiesa, dar ir patys turėjom pridėti maždaug pusę paramos sumos“, – sakė BIO LEUA direktorius Nikolajus Dubnikovas.

Be kooperacijos – nepavyktų

Turime pripažinti, kad ūkininkai paraiškas teikė vangiai. Priežastis aiški – ne taip paprasta įgyvendinti trumpąją maisto grandinę. Iš tikrųjų tai netgi ne kiekvieno kooperatyvo jėgoms. Todėl ir BIO LEUA skuba lėtai.

Šiuo metu BIO LEUA turi 12 pajininkų, tačiau kooperatinės bendrovės valdyba artimiausiu metu svarstys dar 13 ūkininkų prašymus priimti į šį kooperatyvą ir labai tikėtina, kad visų prašymai bus patenkinti.

Svarbus trumposios maisto tiekimo grandinės niuansas – produktų atsekamumas.  Vartotojai tiksliai žinos kurio ūkio produktus jie perka. Parduotuvė teiks išsamią informaciją apie tiekėjus. Matomoje parduotuvės „Rupūs miltai“ vietoje yra Lietuvos žemėlapis, o ant jo pažymėtos vietos, kur yra įsikūrę produkciją tiekiantys ūkiai. Kol kas vietos ant žemėlapio yra – pažymėta 12 kooperatyvo narių ūkių vieta: AB „AUGA group“ (Šiaulių r.), kooperatinė bendrovė ECOAGRO FARM (Švenčionių r.)  bei ūkininkai: Kristina Kazlauskaitė (Kupiškio r.), Laimonas Galvonas (Zarasų r.) , Genovaitė Sakalauskienė (Ukmergės r.),  Ieva Stragytė (Ukmergės r.), Vytautas Račickas (Prienų r.), N.Dubnikovas (Kauno r.), Zita Rimkienė (Kauno r.), Edmundas Jastramskas (Lazdijų r.), Gintautas Žebelys (Tauragės r.) bei Varėnos r. Pilnų namų bendruomenė.

Ar šie ūkiai pajėgs nuolat, visus metus, parduotuvei tiekti maisto produktus. Ne visi. O jeigu ir visi 12 tieks – neužteks. Tačiau kooperatinė bendrovė pasirengė ir tokioms aplinkybėms.

„Jeigu produktų pritrūktų pagal asortimentą, tai pasitelktume LEŪA narius, o jeigu ir dar trūktų – prekiautume ne tik ekologiškais, bet ir nacionalinės kokybės produktais, o jeigu ir tiek neužtektų kauniečių paklausai patenkinti, tai pasitelktume kolegas ūkininkus net iš kaimyninių valstybių. Tačiau trumposios maisto tiekimo grandinės esmė išliks – produktai vartotojus pasieks be tarpininkų“, – tikino N.Dubnikovas.

Beje, parduotuvės „Rupūs miltai“  asortimentas tikrai platus. Ekologiškų produktų ieškantis kaunietis čia galės įsigyti beveik visų būtiniausių maisto produktų. Tai ir jautiena, aviena, paukštiena bei įvairūs produktai iš mėsos. Ekologiška duona bei įvairūs makaronai ir kruopos, pagamintos iš ekologinių ūkių grūdų. Įvairios daržovės, uogienės, medus, žolelės arbatai, sultys – irgi ekologinių ūkių produkcija. Žuvų mėgėjai galės įsigyti ekologiškai užaugintų gyvų karpių, o ateityje ir kitokių rūšių žuvų.

Žinoma, ekologiški produktai yra brangesni nei matome stambiuosiuose prekybos centruose. Tačiau parduotuvės atidarymo dieną  LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis sakė, jog kai kurie produktai bus nedaug brangesni, o štai kokybė – neabejotinai bus geresnė.

Bandys prasibrauti į viešojo maitinimo sistemą

Tiek LEŪA, tiek BIO LEUA planuose – maisto produktų tiekimas vaikų darželiams, mokykloms, o tolimesnėje ateityje ir ligoninėms, kariuomenei bei kt.

Tiektume ekologiškus bei nacionalinės kokybės produktus“, – sakė S.Daniulis.

BIO LEUA direktorius apgailestauja, kad Vyriausybė atsisakė prieš metus planuotos vadinamųjų vaučerių sistemos.

„Tačiau šiuo metu ikimokyklinės įstaigos tikisi, kad Vyriausybė skirs per 0,5 mln. EUR vaikų maitinimui skirtų maisto produktų kainų skirtumui kompensuoti“, – sakė N.Dubnikovas.

Jeigu Vyriausybė taip ir pasielgtų, tai ir BIO LEUA imtųsi iniciatyvos.

„Jeigu bus poreikis, tai atsiras norinčių ir galinčių tiekti ekologiškus produktus. Juk ne paslaptis, kad šiuo metu daug ekologiškų produktų rinkoje tiesiog parduodami kaip užauginti chemizuotuose ūkiuose. Apmaudu“, – tikino N.Dubnikovas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.