LR ŽŪR vykdys projektą

Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai įgyvendina ES struktūrinėmis lėšomis finansuojamą projektą Nr. 01.2.1-LVPA-V-835-03-0004 „Šernų populiacijos valdymas afrikinio kiaulių maro kontrolei“. Bendra projekto vertė – 1 130 140,00 Eur, iš kurių 1 017 126,00 Eur. sudaro Europos regioninės plėtros fondo lėšos.

Parama projekto įgyvendinimui suteikta pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“ įgyvendinimo priemonę Nr. 01.2.1-LVPA-V-835 „Ikiprekybiniai pirkimai LT“.Afrikinis kiaulių maras (AKM) – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. AKM gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan. Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms.

Didžiausia AKMV plitimo rizika yra įvežant gyvas kiaules bei judant šernams, platinantiems AKM virusą. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Virusas atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.

Lietuvoje jau nuo 2013 m. vykdoma suintensyvinta AKM stebėsena šernų ir naminių kiaulių populiacijose. Ši liga plito žaibišku pagreičiu ir nuo 2014 metais fiksuotų 45 šernų židinių, 2018 metais buvo užfiksuota jau net 303 židiniai.

Vertinant šiuolaikinių technologijų pažangos lygį, darytina išvada, kad laukinių gyvūnų apskaitai reikalingi tobulesni ir modernesni apskaitos metodai. Šiuo projektu bus siekiama šią problemą išspręsti sukuriant Afrikinio kiaulių maro kontrolės sistemą, paremtą aerodistanciniais metodais ir mašininio mokymosi algoritmais.

Projekto metu sukurtos Afrikinio kiaulių maro kontrolės sistemos pagalba bus atliekama laukinių šernų stebėsena, siekiant gauti tikslius duomenis apie šernų populiaciją ir judėjimą Lietuvos teritorijoje ir taip užkirsti kelią pavojingos ligos  plitimui.

Projektu metu atlikti ikiprekybiniai pirkimai ir jų metų gauti rezultatai, bei sukurtas produktas – inovatyvi Afrikinio kiaulių maro kontrolės sistema, paremta aerodistanciniais metodais ir mašininio mokymosi algoritmais, skirta laukinių šernų stebėsenai ir apskaitai, taps efektyvus įrankis afrikinio kiaulių maro kontrolei ir prevencijai. Laukinių šernų apskaita, migracijos stebėjimas ir tiksli informacija apie gyvūnų judėjimą Lietuvos teritorijoje leis efektyviau valdyti AKM bei įgalins laiku imtis prevencinių priemonių kiaulių maro užkrėstose teritorijose taip užkertant kelią ligos plitimui ir padės išvengti nuostolių kiaulininkystės ūkiuose.

Šie mokslo pasiekimai bus įdiegti praktikoje, sustiprės bendradarbiavimas tarp mokslo ir verslo atstovų, atsiras poreikis naujoms inovacijoms.

Projekto naudą pajus perkančioji organizacija, valstybinės institucijos, kiaulių augintojai, medžiotojai, visuomenė, mokslo institucijos.

Projekto veiklas numatyta užbaigti  2021 m. birželio 25 d.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.