Kooperatyvai pripažinimo spąstuose

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) darbo grupės šalies kooperacijos būklei įvertinti ir pasiūlymams dėl kooperacijos plėtros pateikti posėdis vyko ne kaip įprasta tarp keturių sienų ministerijoje, o pavyzdine laikytinos kooperatinės bendrovės „Joniškio aruodas“  valdose. Posėdyje dalyvavo ir LR ŽŪR Kooperacijos ir teisės skyriaus vedėja Aušra Žliobaitė.

Naujieji ūkininkai nesibaido kooperacijos

Posėdžiui vadovavo ŽŪM Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vyresnysis patarėjas Rimantas Krasuckis, jam talkino ŽŪM ministro patarėjas Alvydas Aleksandravičius bei ŽŪM Teisės ir personalo skyriaus vyr. specialistas Alfredas Gustas. Tarp grupės narių: LR ŽŪR tarybos narys Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“  pirmininkas Jonas Kuzminskas, VDU ŽŪA Verslo ir kaimo vystymosi tyrimų instituto direktorius, prof. Janas Žukovskis, žemės ūkio kooperatyvo „Agrolit“ direktorius Vilius Jundulas, kooperatyvo „EKO tikslas“ direktorius Mindaugas Petkevičius, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos direktorius Dainius Kižauskas ir šeimininkai – ŽŪK „Joniškio aruodas“ gen. direktorė Jurita Zubauskienė,  ŽŪK „Joniškio aruodas“ valdybos pirmininkas Alvydas Vizbickas, vienas iš ŽŪK „Joniškio aruodas“  steigėjų – ūkininkas iš Pakruojo r. Albinas Navickas.

ŽŪK „Joniškio aruodas“ gen. direktorė J.Zubauskienė ir  kooperatyvo valdybos pirmininkas A.Vizbickas papasakojo apie kooperatyvo veiklą, su kokiomis kliūtimis steigėjai buvo susidūrę ir kaip jas įveikė, su kokiomis problemomis susidūrė pastaraisiais metais ir kaip jas išsprendė.

Pasak A.Vizbicko, naujoji ūkininkų karta jau išsivadavo iš baimės, kad kooperatyvas gali sirgti tokiomis pat ligomis, kurios buvo būdingos sovietiniams kolūkiams.

„Tokios baimės baigėsi apie 2005 – aisiais. Nauja ūkininkų karta daugiau dėmesio skiria ekonominiams argumentams, savikainos mažinimo galimybėms“, – sakė A.Vizbickas.

ŽŪM Tvarios žemės ūkio gamybos politikos grupės vyresnysis patarėjas Rimantas Krasuckis apgailestavo, kad „Joniškio aruodo“ patirtis Lietuvoje menkai žinoma, nors iš kooperatyvo veiklos galėtų pasimokyti ne tik grūdų augintojai.

„Pažadų procesas nelabai juda“

ŽŪM  sudaryta darbo grupė į „Joniškio aruodą“ atvyko ne tik pasidomėti šio kooperatyvo gerąja patirtimi, bet ir pabandė spręsti įsisenėjusius klausimus. Dabartinė Seimo kadencija artėja į pabaigą, tačiau labai daug pažadų, kuriuos žemdirbių savivaldai davė ši valdžia, ne tik neįvykdyti, bet, kaip paaiškėjo šiame posėdyje, kai kurių pažadų siekiama atsisakyti. Vienas iš jų – Kooperatyvų (kooperatinių bendrovių) įstatymo pakeitimą dėl žemės ūkio kooperatyvų administravimo procedūros (pripažinimo tvarkos), kurią šiuo metu vykdo Žemės ūkio informacijos kaimo verslo centras, perdavimo LR ŽŪR. Tačiau ŽŪM darbo grupės vadovas R.Krasuckis pripažino: „Procesas (pažadų) nelabai juda“.  Ir pateikė LR Teisingumo ministerijos raštą dėl tokio perdavimo teisėtumo.  Teisingumo viceministrės Irmos Gudžiūnaitės pasirašytame rašte aiškinama, kad pagal Vidaus reikalų ministerijos parengtą naujos redakcijos Viešojo administravimo įstatymo projektą siūloma apskritai panaikinti galimybę asociacijoms suteikti viešojo administravimo įgaliojimus. Tiesa, teisingumo viceministrė I. Gudžiūnaitė tarsi palieka galimybę LR ŽŪR suteikti viešojo administravimo įgaliojimus, įvertinant tai, kad LR ŽŪR veiklą reglamentuoja atskiras įstatymas.

„Keistoki Teisingumo ministerijos rašte paminėti argumentai, nes Vyriausybė savo programoje buvo įrašiusi ketinimus viešojo administravimo funkcijas atiduoti visuomeninėms žemdirbių organizacijoms“, – stebėjosi A.Žliobaitė.

„Taigi programoje parašyta vienaip, o  dokumentuose – priešingai“, – pripažino R.Krasuckis.

Kitas niuansas – minėtam pakeitimui nepritaria stambiųjų ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių organizacijos. Paradoksalu, bet šių organizacijų vadovai tikriausiai baiminasi kooperatyvų sustiprėjimo. 

Ūkininkų kontrolės nauda

Kodėl LR ŽŪR kilo idėja, kad prie kooperatyvų pripažinimo  kontrolės daugiau turėtų prisidėti ūkininkai?

„Todėl, kad būta atvejų, kai kooperatyvams skirta parama pasinaudojo fiktyvūs kooperatyvai. Tai ir yra pagrindinis tikslas. Kita priežastis – pripažinimo tvarka turi būti griežta, tačiau aiški ir skaidri, kad neliktų vietos piktnaudžiavimui. Pavyzdžiui, mes siūlytume tikrinti ne tik kooperatyvų pateiktus dokumentus, bet ir nuvykti į kooperatyvo susirinkimus, įsitikinti, ar tai tikras, ar dirbtinai sukurtas kooperatyvas tik paramai bei papildomiems balams gauti“, – sakė J.Kuzminskas.

A.Žliobaitė papildė: „Suteikę daugiau teisių žemdirbiams, pripažinimo tvarka ne susilpnėtų, kaip galvoja ŽŪM valdininkai, bet atvirkščiai – mes galėtume greičiau sureaguoti užtikę spragą kooperatyvų pripažinimo taisyklėse. Štai Latvijoje kooperatyvus tikrina ne tik asociacija, bet ir ministerijos bei mokesčių inspekcijos atstovai. LR ŽŪR ir nesigviešia tik savo jėgomis ir tik savo sprendimu tai atlikti – sprendimą priimtų komisija“. V.Jundulas ir J.Žukovskis iškėlė kitą pripažinimo tvarkos taisytiną niuansą.

„Dabar pripažinimas teikiamas atgaline data dviem metams, tačiau iš tikrųjų, jeigu kooperatyvas nori padėti savo nariams, pripažinimo tenka siekti kasmet. Reikėtų kontroliuoti, tačiau terminą pailginti iki trijų metų“, – svarstė V.Jundulas.

Po ilgų diskusijų darbo grupė nusprendė nelaukti ar kooperatyvų pripažinimo tvarkos perdavimo žemdirbių savivaldai, bet nedelsiant rinkti pasiūlymus, kaip patobulinti dabar galiojančią tvarką.

Kitas darbo grupės posėdis numatytas  birželio 20d., tikėtina, Žemaitijoje, kito kooperatyvo valdose.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.