Pagerbtas ūkininkų savivaldos pradininkas Jonas Pranas Aleksa

Kalvarijos krašto muziejuje rugsėjo 6 d. surengtas išsamus pašnekesys apie prieškarinės Lietuvos ilgametį žemės ūkio ministrą, Žemės ūkio rūmų steigimo iniciatorių bei 19261927 m. pirmininką, profesorių Joną Praną Aleksą. Kalvarijos Karališkajame parke J.P.Aleksai atminti buvo atidengtas stogastulpis.

Pokalbyje apie K.P.Aleksą Kalvarijos krašto muziejuje dalyvavęs LR ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus sakė jaučiantis didelę atsakomybę tęsti Žemės ūkio rūmų steigimo iniciatoriaus bei 1926-1927 m. pirmininko misiją.

„Skaitai ką J.P.Aleksa rašė beveik prieš šimtmetį, kokiais keliais siūlė vesti jaunos valstybės žemės ūkį ir stebiesi, kad jo idėjos nepaseno. Gal ir neverta stebėtis, nes jis buvo ne tik politikas, bet ir agronomas, žemės ūkio specialistas. Štai jis labai aktyviai rėmė kooperaciją, o juk ji svarbi ir šiais laikais. Dabar jo pasiūlymai labai praverstų, kai žemės ūkyje pradeda vyrauti augalininkystė ir mes tampame žaliavos tiekėjais. Būtent pasaulinės krizės metais dėl J.P.Aleksos poveikio imtis gyvulininkystės, Lietuvos žemės ūkis išvengė didelių nuostolių“, – kalbėjo A.Svitojus.  

Pasak A.Svitojaus, J.P.Aleksa buvo ir yra geriausias pavyzdys likti su savo tėvyne net sunkiausiais jos gyvavimo metais.

Renginyje dalyvavęs buvęs LR ŽŪR pirmininkas, o dabar LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas pasidžiaugė, kad Kalvarija neužmiršta iš šio krašto kilusių arba čia gyvenusių garsių valstybės žmonių: „Teisingai sakoma, kad savo istoriją pamiršusi tauta neturi ir ateities. Mes prisimename.  Iš J.P.Aleksos daug ko galėtume pasimokyti – ir kaip iš žemės ūkio kūrėjo, agronomo ir kaip iš politiko“.

Kalvarijos meras Vincas Plikaitis neatmetė tikimybės, kad jo tėvai bendravo su J.P.Aleksa, gyvenusiu netoli dabartinio mero tėviškės: „Iš J.P.Aleksos daug ko galėtų pasimokyti dabartiniai ministrai. Štai jis kurį laiką net atsisakydavo ministro atlyginimo, nes pirmuosius žingsnius žengiančiai valstybei buvo sunku“.

Simboliška, kad tarp dabartinių LR ŽŪR atkūrėjų buvo ir J.P.Aleksos giminaitis Valentinas Aleksa, beje, nuo 2009 – ųjų –  Pasaulio Aleksų giminių istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas.

V.Aleksa susirinkusiems kalvarijiečiams ir svečiams papasakojo apie Aleksų giminę, apie jos pėdsakus Suvalkijoje ir apie J.P.Aleksos gyvenimo kelią.

Prisiminkime.  18911900 J.P.Aleksa mokėsi Marijampolės gimnazijoje19001907 m. Maskvos universitete studijavo gamtos mokslus, agronomiją, sociologiją, 19141915 m. Varšuvos aukštojoje Žemės ūkio mokykloje – agronomiją ir zootechniką. 1929 m. Žemės ūkio akademijos garbės daktaras.

Studijų metais buvo nelegalios Maskvos lietuvių studentų draugijos narys. Už anticarinę veiklą 1902 m. kalėjo Maskvoje, Varšuvoje, Kališe1918 m. birželio mėn. grįžo į Lietuvą. Nuo 1918 m. lapkričio mėn. Žemės ūkio ir valstybės turtų ministerijos skyriaus vedėjas, vėliau Žemės ūkio departamento direktorius. 1920 m. birželio mėn. – 1923 m. birželio mėn. Žemės ūkio ir valstybės turtų ministras. 19241927 m. bendrovės „Lietūkis“ tarybos pirmininkas. 19251927 m. redagavo žurnalą „Žemės ūkis“1936 m. – savaitraštį „Ūkininkų žodis“. Žemės ūkio rūmų steigimo iniciatorius, 19261927 m. pirmininkas. 19261927 m. Trečiojo Seimo atstovas. 1926 m. gruodžio mėn. – 1935 m. rugsėjo mėn. žemės ūkio ministras. Ūkininkų partijos veikėjas, 19251927 m. 19281936 m. organizacijos „Ūkininkų vienybė“ pirmininkas. 19251940 m. Vytauto Didžiojo universitete1940 m. Vilniaus universitete dėstė žemės ūkio ekonomiką.

TSRS okupavus Lietuvą NKVD suimtas, 19401941 m. kalintas Marijampolėje, Kaune. Birželio sukilimo išlaisvintas nuo 1941 m. rugpjūčio mėn. dėstė Vilniaus universitete, 1942 m. profesorius. 1942 m. su K. Griniumi ir M. Krupavičiumi vokiečių generaliniam komisarui Kaune įteikė memorandumą, kuriame protestavo prieš Lietuvos kolonizavimą, Lietuvos piliečių (t. p. ir žydų, rusų, lenkų) žudymą. 1942 m. gestapo suimtas ir ištremtas į Vokietiją, gyveno gestapo prižiūrimas. 1945 m. kaip repatriantas, KGB buvo sugrąžintas į okupuotą Lietuvą ir įkalintas.  Vėliau dirbo Žemės ūkio institute, nuo 1945 m. profesorius. Tačiau 1946 m. iš darbo pasitraukė, palaikė ryšius su pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui organizacija – Lietuvių tautine taryba1948 m. ištremtas į Sibirą, kur ir mirė. Palaikai 1990 m. pargabenti į Lietuvą, palaidoti Palangoje.

Renginio kulminacija – Kalvarijos Karališkajame parke atidengtas pašventintas  J.P.Aleksos atminimui skirtas ąžuolinis 3 m. aukščio stogastulpis.  Autorius – tautodailininkas Antanas Lastauskas.

Stogastulpis pastatytas už Kalvarijos savivaldybės 2017-2020 m. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui programos ir rėmėjų lėšų.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.