Sprendimai dėl žemės – teisėti, bet ar teisingi?

Prienų rajono ir Birštono savivaldybės ūkininkai bandė ieškoti naujų ir iš esmės kitokių bendradarbiavimo galimybių su Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT) valdininkais.  Susitikime dalyvavo NŽT direktorius, Prienų bei Birštono merai, administracijų vadovai ir LR ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis.

Reforma „kreiva“, bet ją reikia pabaigti

Susitikimas vyko įprasta tvarka – ūkininkai kritikavo, minėjo atvejus, kai santykius su NŽT tarnautojais teko spręsti net teismuose, kurie, beje, priėmė ūkininkams palankius sprendimus, o NŽT tarnautojai bandė gintis, teisintis ir netgi įrodinėti, kad, nepaisant teismų sprendimų, jie buvo teisūs. Gerokai daugiau buvo kalbama apie atvejus, kai NŽT tarnautojai elgėsi pagal įstatymus, tačiau ir šiais atvejais  buvo akivaizdu, kad jie galėjo pasielgti ne tik teisiškai, bet ir teisingai, žmogiškai. Būtent šį niuansą, išklausęs diskusijas, paminėjo LR ŽŪR direktorius S.Dimaitis: „Visi suprantame, kad Žemės reforma buvo vykdoma „kreivai“, tačiau tai – praeitis, kurios nepakeisi. Dabar reikia nors ją baigti kaip įmanoma teisingiau, nes žmonėms neteisingas žemės grąžinimas – viso gyvenimo drama. NŽT yra tarnautojai, tai tarnaukite, patys eikite pas žmones, juk ne tiek daug liko žmonių, kuriems žemės grąžinimas dar nesutvarkytas. Kreipiuosi į NŽT direktorių, Laimonai, reikia žmonėms padėti”.

L.Čiakas susimąstęs išklausė LR ŽŪR direktoriaus žodžius, tuo tarpu šalia jo sėdėjusi NŽT Prienų ir Birštono skyriaus vedėja Vilma Aleknavičienė šyptelėjo. O juk būtent jai ir buvo skirti Prienų rajono žemdirbių priekaištai, būtent dėl jos vadovavimo ir buvo surengtas šis susitikimas.

„Čia susirinkome ne žaisti žaidimo, kai vieni kaltina, o kiti atsimušinėja, bet spręsti klausimus, kurie svarbūs daugeliui žmonių. Tai spręskite, o ne teisinkitės“, – ragino S.Dimaitis.

Perduoti žemės reikalus savivaldybėms

Susitikime Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė pakartojo jau seniai girdėtą pasiūlymą – jeigu iš Vilniaus valdininkams sunku spręsti rajonuose kylančias problemas, tai gal vertėtų žemės nuosavybės reikalus palikti savivaldybių žinioje? Kolegei pritarė ir susitikime dalyvavęs Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas bei administracijos direktorė Jūratė Zailskienė.

„Manau, kad savivaldybės tikrai nepamestų valstybinės žemės ir ją skirtų tikrai tik ją dirbantiems, o ne įtartiniems asmenims. Savivaldybės – arčiau žemės“, – sakė S.Dimaitis.

L.Čiakas nepritarė šiems pasiūlymams, esą tokiu atveju kiltų pavojus, kad kiekviena savivaldybė bandytų savaip spręsti žemės nuosavybės reikalus.  Taigi valdininkas iš anksto apkaltino rajonų specialistus, esą jie skirtingai gali interpretuoti įstatymus.

Turėjo žemę… ir prarado

Absoliuti dauguma problemų bent Prienų ir Birštono savivaldybėse kyla dėl valstybinės žemės nuomos. Aplinkybės paprastos, problemų esmė visiems žinoma, tačiau kažkodėl niekas nesiima jų spręsti, t.y. nesiūlo taip pakeisti valstybinės žemės nuomos tvarką, kad žemės liktų ją dirbančio asmens rankose. O dabar – nuomos terminas baigiasi, kažkas, turintis daugiau informacijos ir laiko, pirmas pateikia prašymą išnuomoti žemę, o NŽT skyrių tarnautojai tik pakelia akis nuo dokumentų ir žiūri į prašymo pateikimo datą ir laiką. Laimi – pirmasis prašymą pateikęs.

„Štai ūkininkas X Veiveriuose dirbo žemės sklypą. Tačiau pavydo graužiamas kaimynas Y vienais metais pateikė prašymą pirmas ir aplenkė X. Pastarasis bandė ieškoti teisybės – kaip nutiko, kad daug metų dirbęs šį žemės sklypą žmogus prarado? Paaiškėjo, kad viskas atlikta teisiškai, neprisikabinsi. Bet ar teisingai? Ar čia viskas gerai?“, – klausė Prienų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius.

M.Butkevičius pateikė atvejų, kai vadinamieji sofos ūkininkai tarsi specialiai  su 15-20 arų ploteliu įsiterpia į ūkininko laukus, savo plotus tik nušienaudami, kai ateina nustatytas laikas. Ir taikosi progos nugvelbti daugiau valstybinės žemės.

„Pasidomėjau, pavyzdžiui, Vilkaviškio rajone tokių keistų nutikimų nebūna. O juk įstatymai tai vienodi visoje šalyje. Ten žemę turi tik ją dirbantys, o pas mus – kas pirmas sugeba prakišti prašymą. Prienų rajone yra 3-4 nelabai su žemės ūkio veikla susiję asmenys, kurie dominuoja tokiais atvejais“, – stebėjosi M.Butkevičius.

Patarė palaikyti ryšius su ūkininkais

Prienų rajono savivaldybės tarybos Bendruomenių ir kaimo reikalų komiteto pirmininko Vaido Kupsto nuomone, jeigu žmogus daug metų dirba valstybinės žemės plotą, tai baigiantis sutarčiai NŽT galėtų šį plotą išnuomoti kitam asmeniui tik tokiu atveju, jeigu žemę dirbęs žmogus praneštų, kad nuomos sutarties neketina tęsti.

„Mes pranešame tam žmogui laišku“, – bandė teisintis  V.Aleknavičienė.

„To maža, juk žinome atvejų, kai laiškai jų nepasiekia dėl įvairių priežasčių. NŽT skyriui reikėtų su tokiais žmonėmis palaikyti ryšius, pavyzdžiui, gal jiems paskambinti telefonu“, – patarė Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Zailskienė.

Iš esmės L.Čiakas pritarė tokiai idėjai. Tačiau tai – tik žodinis prašymas. Ar NŽT Prienų ir Birštono skyriaus vedėja Vilma Aleknavičienė jį išgirdo, ar vykdys?

Šis susitikimas – tik bendravimo ir bendradarbiavimo, tarp žemdirbių ir žemėtvarkininkų pradžia. Žemėtvarkininkai žemdirbius išklausė, bet iš esmės nieko konkretaus nepažadėjo. O juk paminėtais atvejais daugelį problemų buvo galima išspręsti tiesiog pabandžius išgirsti žemdirbius, pakelti akis nuo dokumentų ir išklausyti žmones. Tai ir nedaug, ir labai daug.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.