Pagalbos žemės ūkiui klausimo KRK žada nepaleisti iš akiračio

Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) tęsia parlamentinę kontrolę dėl padėties paukštininkystės, kiaulininkystės, daržininkystės, sodininkystės ir uogininkystės sektoriuose.

ŽŪR atkreipė dėmesį į sudėtingą padėtį

KRK, Vyriausybės ir Žemės ūkio ministerijos dėmesį į sunkumus, kuriuos dėl COVID-19 įtakos patiria kai kurie žemės ūkio sektoriai, kaimo verslai ir amatai, paskatino atkreipti dėmesį Žemės ūkio rūmai.

ŽŪR Taryba, vasario 2 d. posėdyje išnagrinėjusi klausimą, konstatavo, kad dėl užsitęsusio karantino režimo ūkio subjektai susiduria su finansiniais sunkumais. Laiku suteikta pagalba šiuo neapibrėžtu laikotarpiu padėtų jiems išlikti bei išlaikyti darbo vietas.

Užsidarius viešojo maitinimo įstaigoms ES sumažėjo produktų vartojimas, sutriko eksportas. Perteklinė produkcija pasiekia Lietuvą, dėl to drastiškai sumažėjo produkcijos kainos: daržovių, bulvių, obuolių – apie 35 proc., o kiaulių supirkimo – net 43 proc.

Kiaulininkystės sektoriaus padėtį komplikuoja dar ir afrikinis kiaulių maras, rugsėjo mėnesį smogęs Vokietijai. O versliniai sodai nespėjo atsigauti po 2019 m. netektų pajamų, kai dėl pavasarinių šalnų buvo prarasta iki 90 proc. planuoto derliaus.

Kebli ir kaimo turizmo sodybų padėtis – šiame sektoriuje pajamos pernai sumažėjo perpus, o įsigaliojus judėjimo ribojimams gruodžio-sausio mėn. – 100 proc. Kaimo turizmo sodybų verslininkai apgailestauja, kad jiems neleidžiama vykdyti jokios veiklos, nors pirmojo karantino metu kaimo turizmo sodybos turėjo galimybę, paisant visų Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimų, vieną šeimą priimti atskirame namelyje ar apartamentuose, iškūrenti pirtį.

„Atsižvelgiant į sudėtingą situaciją Lietuvos Respublikoje dėl COVID-19 plitimo bei galiojančio karantino sąlygų, taip pat siekiant sumažinti žemės ūkio ir kaimo verslo patiriamus nuostolius, prašome skirti palaikomąją paramą šių sektorių išlikimui“, – į KRK, ŽŪM bei Vyriausybę dar vasario 5 d. kreipėsi ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus.

Ką atsakė ŽŪM

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko pasirašytame ŽŪM atsakyme į ŽŪR raštą paaiškinta, kad ŽŪM planuoja koreguoti dvi Kaimo plėtros programos priemones, jas derinti su Europos Komisija. Pagal vieną priemonę laikinąją paramą ūkininkams bei mažoms ir vidutinėms įmonėms, ypač paveiktoms COVID-19 krizės, galima būtų skirti daržininkystės, uogininkystės, sodininkystės sektoriams. O pagal kitą priemonę, investicijoms pavojingų ligų prevencijai, būtų didinama paramos apimtis investicijoms į kiaulininkystės sektoriaus biosaugą.

Į KPP paramą galėtų pretenduoti kaimo turizmo sodybų verslininkai, kurie kartu vykdo žemės ūkio ir/ar maisto gamybos veiklą. Tačiau apskritai, kaip nurodė ŽŪM, turizmo srities politiką Lietuvoje formuoja, taigi pagal kompetenciją ir kaimo turizmo sodybas kuruoja Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Detalių neatskleidė

KRK ėmėsi parlamentinės kontrolės, kreipėsi ir į Vyriausybę. Prie klausimo sugrįžta po savaitės. Kovo 3 d. Seimo komiteto posėdyje žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas bei viceministras Paulius Lukševičius tvirtino, kad procesas vyksta, galimai jau šios savaitės pabaigoje paketas bus pateiktas socialiniams partneriams. Teigė, jog paramos paketas turėtų būti tvirtinamas Vyriausybės posėdyje po savaitės, kovo 10 d.

Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas replikavo: „Problemą esame suformulavę. Tikimės, ministerija dirba. Detalių nežinom…“

KRK posėdyje daugiausia dėmesio buvo skirta paukštininkystės sektoriui, imta gilintis į vieną konkrečią įmonių grupę. ŽŪR vicepirmininkas A. Baravykas stebėjosi, kad krypstama į kiekvieno individualaus ūkio situaciją, pasigedo susitelkimo į problemos esmę, noro padėti visam sektoriui: „Latvija jau skyrė paramą – suderino su EK, numatė lėšas. Toje pačioje ES – skirtingos sąlygos. Kodėl atsiliekame kitas klausimas. Kalbėkime apie sektorių. Keista, kad ŽŪM reikia įtikinėti tokius dalykus“.

Nė pusės žodžio apie galimą pagalbą daržininkams neišgirdusi Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė atkreipė dėmesį, kad jos atstovaujamos augintojų grupės padėtis nepavydėtina. Mažesnių ūkių pusė pernykščio derliaus liko saugyklose, jų neturintieji daržoves jau veža į biofabrikus. Šiek tiek didesni ūkiai dalį produkcijos eksportavo, tačiau už minimalią kainą. Z. Cironkienė išreiškė viltį, kad bus sudaryta galimybė pasinaudoti kuria nors paramos forma: už neparduotą produkciją ar netekus daugiau kaip 30 proc. pajamų, praradimus skaičiuojant nuo Naujųjų metų.

2021 m. kovo 3 d. vykusiame Seimo KRK posėdyje pirmininkas Viktoras Pranckietis patikino, kad parlamentinė kontrolė bus tęsiama.