PASITARIMAS VYRIAUSYBĖJE DĖL AKM 

Lietuvoje afrikinio kiaulių maro (toliau – AKM) situacija ir toliau išlieka itin sudėtinga: AKM sparčiai plinta ir šernų ir naminių kiaulių populiacijoje. Plečiasi maru infekuota teritorija, didėja ir protrūkių vietų skaičius ir rastų negyvų šernų skaičius.

2018 metais rasta virš 2500 nuo AKM kritusių šernų daugiau nei 1000 vietų. Akivaizdu, kad tose teritorijose, kur atsiranda AKM infekuotų šernų, šiltuoju metų laiku prasideda AKM protrūkiai kiaulių laikymo vietose. Šiais metais per 2 vasaros mėnesius buvo aptiktos 39 AKM infekuotų kiaulių laikymo vietos, kuriose buvo sunaikinta virš 2300 kiaulių. Taip pat buvo išplėstos kiaulių ir kiaulienos prekybą ir eksportą ribojančios AKM zonos, kurių pati nepalankiausia – III AKM zona apima 16 Lietuvos savivaldybių arba jų dalių. Į tokias apribojimų zonas patenka komerciniai kiaulininkystės ūkiai ir stambios skerdyklos, trikdomas įprastas jų darbas, prekyba ir eksportas. Kadangi III AKM zonoje užaugintų sveikų kiaulių neįmanoma realizuoti įprastomis sąlygomis, komerciniuose ūkiuose susidaro itin sudėtingos, netgi kritinės situacijos gyvūnams dėl vietos stygiaus, bei kyla grėsmė šių ūkių egzistencijai.

Nuo 2015 m. AKM protrūkių naminių kiaulių ūkiuose skaičius Latvijoje ir Estijoje yra mažėjantis, o Lietuvoje – didėjantis. Pagrindinė priežastis – Estijoje ir Latvijoje ženkliai sumažintas biologiškai nesaugių kiaulių laikymo vietų skaičius, o Lietuvoje AKM apima naujas teritorijas, bei leidžiama savo reikmėms auginti kiaules tose savivaldybėse, kuriose gausiai randama AKM infekuotų šernų.

Matydami besikartojančią 2015-2017 metų situaciją dėl AKM plitimo ir ūkių patekimo į AKM zonas, kreipiamės į Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir Žemės ūkio ministrą rasti lėšų kompensuoti nuostolius, kuriuos dėl ne savo kaltės patiria į III AKM zoną patekę sveiki ir biologinę saugą užtikrinantys kiaulininkystės ūkiai. Taip pat prašome ieškoti ryžtingesnių ir ilgalaikių problemos sprendimo būdų užkirsti kelią AKM plisti naminių kiaulių tarpe taip sparčiai, kaip tai vyksta šių metų vasarą.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanclerio suformuotos tarpinstitucinės darbo grupės pasitarimas dalyvaujant Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos atstovams ir žemės ūkio ministrui įvyk šiandieną (š. m. rugpjūčio 1 d.) nuo 15 val. LRV patalpose.

Š. m. rugpjūčio 3 d. Žemės ūkio ministro laukiame atvykstant į kiaulininkystės ūkį Kaišiadorių r., kur ketinama praktiškai parodyti kiaulių veislininkystės ūkį bei aptarti kiaulininkystės situaciją bei perspektyvas.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos informacija