Paukščių gripas plinta: nauji židiniai Vengrijoje, JAV

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Vengrijoje ir toliau nustatomi didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejai. Šios šalies veterinarijos specialistai per pastarąją savaitę patvirtino dar 53 naujus ligos protrūkius, kurių iš viso per šiuos metus priskaičiuojama jau 125.

Nauji protrūkiai užregistruoti tuose pačiuose Bač Kiškūno ir Čongrado regionuose, kur buvo patvirtinti ir pirmieji ligos atvejai, visi – naminių paukščių ūkiuose. Ligos paveiktuose ūkiuose jau sunaikinta daugiau kaip

434 tūkst. paukščių, iš viso per šiuos metus Vengrijoje didelio patogeniškumo paukščių gripas pražudė beveik 1,3 mln. naminių paukščių. Naujai šio pavojingo viruso paveiktose 30 fermų dirbantys ekspertai atlieka epizootinį tyrimą, aplinkui nustatytos būtinosios apsaugos ir priežiūros zonos, vykdomos kontrolės priemonės.

Vis nauji paukščių gripo protrūkiai naminių paukščių ūkiuose Europos Sąjungos (ES) veterinarijos specialistams kelia didelį nerimą. Europos Komisija pranešė, kad pirmasis didelio patogeniškumo (H7N3 potipio) paukščių gripo protrūkis nustatytas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Pietų Karolinoje. Todėl prekyba paukštienos produkcija iš šio regiono yra uždrausta, o Jungtinių Amerikos Valstijų kompetentingos institucijos pradėjo derybas su Europos Komisija dėl regionalizacijos principų pritaikymo Pietų Karolinos Valstijoje, taip siekiant sumažinti prekybos paukštiena nuostolius. Apie pasiektus susitarimus Europos Komisija įsipareigojo nedelsiant informuoti visas ES valstybes nares.

Šiais metais Šiaurės Karolinoje žemo patogeniškumo paukščių gripas pirmą kartą nustatytas kovo 10 d. kalakutų ūkyje. Iš viso šiame JAV regione patvirtinti 4 žemo patogeniškumo paukščių gripo židiniai. JAV specialistai šiuos protrūkius sieja su Pietų Karolinos didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkiu mėsinių kalakutų ūkyje, jame sunaikinta daugiau kaip 34 tūkst. paukščių.

VMVT primena, kad šiais metais Lenkijoje iš viso užfiksuoti 32 didelio patogeniškumo paukščių gripo židiniai (sunaikinta per 572 tūkst.

paukščių), Bulgarijoje – 8, Čekijoje ir Rumunijoje – po 2 , Ukrainoje – 1, Vokietijoje – 3 paukščių gripo židiniai naminių paukščių laikymo vietoje, 1 nelaisvėje laikomų paukščių ūkyje ir 2 laukiniams paukščiams. Slovakijoje 3 protrūkiai patvirtinti naminių paukščių ūkiuose ir 1 – nelaisvėje laikomų paukščių ūkyje. Vienas mažo patogeniškumo paukščių gripo protrūkis nustatytas Danijoje.

VMVT vykdo itin sustiprintą kontrolę, siekiant apsaugoti šalies paukščių ūkius nuo šio viruso patekimo: patikrinti komerciniai paukščių ūkiai, visiems paukščių laikytojams nuolat teikiamos rekomendacijos ir nurodymai stiprinti biosaugą, užtikrinti, kad jų ūkiuose laikomi paukščiai neturėtų kontakto su laukiniais vandens paukščiais. Taip pat vykdoma sustiprinta įvežamų vienadienių viščiukų, paukštienos, paukščių mėšlo ir kitų paukštininkystės produktų kontrolė.

Specialistai pastebi, kad pavojingo paukščių gripo protrūkiai verčia būti itin budrius ir mūsų šalies paukščių laikytojus, kurie deda visas pastangas siekdami apsaugoti ūkius nuo viruso, griežtai laikosi biosaugos reikalavimų. Paukščių gripo atvejų mūsų šalyje iki šiol nėra užfiksuota. Be to, VMVT vykdomos rinkoje parduodamos paukštienos ir kitų gyvūninių produktų kontrolės duomenys rodo, jog būtent lietuviška paukštiena išsiskiria savo sauga bei kokybe. Joje per šiuos metus patogeninių mikroorganizmų neaptikta, tuo tarpu daugiausiai nesaugios paukštienos partijų, kurias šiemet VMVT uždraudė tiekti į Lietuvos rinką, buvo vežta iš Lenkijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.