Plačiajai visuomenei apie karantino poveikį žemės ūkyje

Žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus ir vicepirmininkas Vytautas Buivydas įžvalgomis apie iššūkius, kurie šiuo metu kyla šalies žemės ūkyje, dalijosi LNK grupės kanale INFO TV „Info komentarai“.

„Info komentarų“ vedėjas Arnas Mazėtis teiravosi, ar Lietuvos ūkiams netrūksta samdomų darbuotojų, ar žemės ūkyje jaučiama sausra, ar gali pabrangti produktai galutiniams vartotojams, ar karantinas veikia žemės ūkį.

ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus pastebėjo, kad maisto produktų augintojo darbo specifika – veikla gryname ore, mažai kontaktų – lemia, kad darbas palyginti yra mažiausiai suvaržytas. Tačiau su karantino nulemta krize susiduria ir žemdirbiai. O karantinas, kaip girdėti iš Briuselio, gali užtrukti iki rugsėjo, tęstis gal net metus.

„Žemės ūkiui blogai, kad nėra pasiruošusios institucijos valdyti situaciją“, – akcentavo ŽŪR pirmininkas apgailestaudamas, kad valdžios institucijoms trūksta bendradarbiavimo, taip pat ir su žemdirbių savivalda.

Problemos iškilo dėl to, kad, sutrikus eksportui, kai kurių rūšių produktų Lietuvoje susikaupė per daug. Supirkimo kainos krito. Auga kainos produktų, kurių užsiauginame per mažai. A.Svitojus dalijosi įžvalga, kad Lietuva turėtų remiantis rimtais ekonominiais skaičiavimais peržiūrėti žemės ūkio strategiją, kad rinka būtų aprūpinta kokybiškais vietiniais produktais. Dera atlikti ekonominius skaičiavimus ir parengti savo augintojų paramos sistemas.

Daugelį metų beatodairiškai remiant augalininkystę, pernelyg buvo išplėsti javų auginimo plotai, Lietuva tapo grūdus eksportuojančia valstybe. „Turime išvežti ne žaliavą, o gaminius – o duoną, pyragą. Į tai turėtų būti orientuojama Valstybės parama“, – sakė A.Svitojus, atkreipdamas dėmesį, jog iššūkiai yra ne tik problemos, bet ir galimybės. O lietuviai yra darbštūs, moka prisitaikyti. Pvz., kaime siuvamos apsauginės veido kaukės, siunčiamos į Ameriką. Galimybių Lietuvos kaime daugėja, naujų idėjų stengiasi pasiūlyti ir ŽŪR.

Kad nauji iššūkiai turi gerąją pusę, pritaria ir ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas, kuris taip pat plėtoja šeimos ūkį. Tai jis patyręs ir asmeniškai: galėjo neišvykdamas iš ūkio dalyvauti įvairiuose pasitarimuose, posėdžiuose, galimybė virtualiai bendrauti taupo laiką, be to, ir skatina geriau planuoti – tenka internetu pirkti detales, trąšas, sėklas.

V.Buivydo pastebėjimu, papildomus darbuotojus įdarbina nedidelė žemės ūkio sektorių dalis. Daugiau jų reikia uogininkystės, sodininkystės, daržininkystės ūkiuose – tuose sektoriuose, kuriuose sukuriama daug didesnė pridėtinė vertė iš hektaro palyginti su javų ūkiais. Tokie ūkiai, jo vertinimu, valdžios turėtų būti labiau remiami. Vasarą šie ūkiai mielai priimtų ir talkininkus, čia studentai ar kiti norintieji papildomai užsidirbti tai galėtų padaryti dirbdami gryname ore.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.