Plungėje – jaunieji artojai iš Lietuvos ir Latvijos

Spalio 4 d. Plungės technologijų ir verslo mokykloje (TVM) startavo jaunuolių iš visos Lietuvos ir Latvijos konkursas ,,Jaunasis artojas 2023″. Prie konkurso, kuriame dalyvavo profesinio mokymo institucijų mokiniai, prisijungė ir savo gebėjimus pademonstravo Plungės rajono ūkininkų vaikai.

    Nuotraukoje: vidury arimo konkurso laureatas Deivydas Valančius

„Smagu organizuoti konkursą, kai matai, kad jis tikrai reikalingas jaunimui – tiek mokiniams, tiek mūsų rajono ūkininkų vaikams, kurie didelio smalsumo vedami vis tikrinasi savo gebėjimus, mat talkina tėvams ūkyje ir vis nori pasitikrinti. Džiugina ir tai, kad sulaukėme Latvijos atstovo dalyvavimo. Žinoma, koks gi būtų konkursas be apdovanojimų ir prizų. Todėl šiais metais dėkojame konkurso rėmėjams AB „Lytagra”, UAB „Baltic agro machinery”, AB “Linas Agro”, ūkininkui Gediminui Bartkevičiui, Valstiečių laikraščiui, Lietuvos žemės ūkio rūmams. Kai turi gerų bičiulių ir kolegų, tai ir visi darbai nebaisūs, – kalba Plungės TVM Sektorinio praktinio mokymo centro vadovas Arūnas Bitaris.

Į jaunojo artojo konkursą dalyvius išlydėjo ir organizatorius bei dalyvius sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, palinkėjęs visiems deramai parodyti savo praktinio mokymosi pasiekimus.

Konkurso dalyviai

Konkurse dalyvavo 16 dalyvių: Aukštaitijos PRC Alantos filialui konkurse atstovavo Vainius Uščiauskas, kurį lydėjo vyr. profesijos mokytojas Vytautas Limba; Aukštaitijos PRC Anykščių filialui – Povilas Kalasauskas, lydintis mokytojas – Profesijos mokytojas Mantas Snukiškis; Plungės TVM – Martynas Mačiulskis, lydintis mokytojas – vyr. profesijos mokytojas Antanas Gedgaudas, Biržų technologijų ir verslo mokymo centrui – Mantvydas Niaura, lydintis mokytojas – vyr. profesijos mokytojas Povilas Byla; Kupiškio technologijų ir verslo mokyklai – Modestas Grižas, lydintis mokytojas – vyr. profesijos mokytojas Vygantas Užkuras; Marijampolės PRC Kudirkos Naumiesčio skyriui –  Kajus Ovsianikovas, lydintis mokytojas – vyr. profesijos mokytojas Vytautas Venys; E. Galvanausko PMC, Kretingos filialui atstovavo ūkininko vaikas – Orestas Adomavičius ir Titas Zabitis, kurį lydėjo Romas Laurinaitis; Marijampolės PRC Vilkaviškio  skyriui atstovavo Edvinas Durneika, kurį atlydėjo profesijos mokytojas-metodininkas Alvydas Šimanskas, Kelmės PRC Tytuvėnų skyriui atstovavo Rokas Kapačinskas, kurio lydintis mokytojas – profesijos mokytojas Sigitas Deikus; Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriui atstovavo Vilius Veselis, kurio lydintis mokytojas – vyr. profesijos mokytojas Algimantas Beniušis. Latvijai artojo varžybose atstovavo Kandava žemės ūkio technikos mokyklos mokinys Mairis Mihailovs, o jį atlydėjo profesijos mokytojas Janis Jansons.

Prie artojų varžybų prisijungė ir dalyvavo 4 Plungės rajono  ūkininkų vaikai: Paulius Sirius iš Alsėdžių k., Paulius Grikštas iš Nausodžio k., Deivydas Valančius iš Marcių k., Ramūnas Šaulys iš Labardžių k.

Plungės technologijų ir verslo mokykloje įgijęs Technikos priežiūros verslo darbuotojo specialybę ir pasirinkęs būtent šioje mokykloje mokytis suvirintojo specialybę Martynas Mačiulskis nusiteikęs itin optimistiškai. „Plungės TVM mokytis įdomu, tikrai nemažai laiko praleidžiame mokydamiesi praktikos, kuri, manau, yra labai svarbi būsimam specialistui. Padedu tėvams ūkininkauti, todėl mokykloje įgytos žinios ir praktika, praverčia ir ūkyje. Aš ir pats ateityje planuoju ūkininkauti, o pavyzdys man yra mano dėdė Antanas Mačiulskis, kurio patarimai man yra ypač naudingi. Dalyvavimas arimo varžybose man labai patinka, nes čia daug traktorių, labai įdomu, ir tokia jaučiama gera įtampa, kai stengiesi kuo geresnių arimo rezultatų, labai smagu“, – puikiai nusiteikęs kalba Martynas Mačiulskis.

Nuotraukoje: Martynas Mačiulskis

Nors Latvijos atstovui Mairiui Mihailovs ir nepavyko iškovoti prizinės vietos, tačiau jis per daug nenusiminė, nes gavo Plungės TVM ir rėmėjų paguodos prizą ir prižadėjo pasimokyti, o kitais metais, jei sulauks kvietimo, sudalyvauti arimo varžybose.

Nuotraukoje: latvis Mairis Mihailovs

Ūkininkų, auginančių net 4 sūnus Laimos ir Mindaugo Grikštų sūnus Paulius Grikštas – jauniausias konkurso dalyvis, jam tik 15, todėl jis konkurse dalyvavo tėvelių lydimas. Jaunuolis puikus pagalbininkas ūkyje, todėl jo pasiekimas – garbinga antroji vieta – puikus rezultatas. Ūkininkai vysto mišrų ūkį su 110 melžiamų karvyčių, yra Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos (LGVA) nariai, daug dėmesio skiria švietimui.

Nuotraukoje: jauniausias konkurso dalyvis Paulius su tėveliais ūkininkais Laima ir Mindaugu Grikštais.

„Arimo varžybos jaunimui – puiki galimybė pasitikrinti praktinius gebėjimus, pastebėti savo, ar kito padarytas klaidas, o kartu ir pasidžiaugti pasiektais rezultatais. Šiandien daug girdime apie neariminių technologijų, kurios dabar „ant bangos“, naudą, nors dar prieš keletą metų buvo kalbama, kad taikant šias technologijas prireikia naudoti daugiau pesticidų. Neariminės technologijos plačiau taikomos JAV, kur plyti didžiuliai ūkiai, o dabar dėl šių technologijų diegimo – kardinalus pokytis ir ES. Dabar tikinama, kad neariminė žemdirbystė atliepia Žaliajam susitarimui, kuris yra BŽŪP dalis. Iš savo ilgametės praktinio darbo patirties galiu pasakyti, kad žemės arimas taip pat turi daug privalumų, todėl pasirenkant vieną ar kitą žemės dirbimo būdą, visų pirma reikėtų pasigilinti į dirvožemio būklę, pasidomėti technologijomis. O žemę arti mokėti privalo kiekvienas ją dirbantis, todėl arimo varžybos – puiki priemonė, kuri motyvuoja mokinius ir ūkininkų vaikus. Smagu, kad varžybų dalyviai aktyviai ir su azartu įsijungė į konkursą“, – sako Plungės TVM jau 36 metus dirbantis vyr. profesijos mokytojas Antanas Gedgaudas.

Nuotraukoje antras iš kairės: Plungės TVM vyr. profesijos mokytojas Antanas Gedgaudas

Nugalėtojai

Konkurso komisijos pirmininkas Gintautas Narmontas ir nariai: Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistas Vytautas Januška ir ūkininkas Gediminas Bartkevičius, susumavę rezultatus perdavė žodį Plungės TVM direktoriui Audriui Misiūnui, kuris pasveikinęs visus dalyvius asmeniškai kiekvienam įteikė padėkos raštus už dalyvavimą.

 

Ūkininkas Gediminas Bartkevičius specialiaisiais prizais apdovanojo savarankiškai pasiruošusius artojus: Orestą Adomavičių, Paulių Sirių, Paulių Grikštą, Ramūną Šaulį.

Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininko dr. Arūnos Svitojaus padėkos raštais ir prizais apdovanoti:  Deivydas Valančius, Paulius Grikštas, Edvinas Durneika ir Latvijos atstovas Mairis Mihailovs.

AB „Lytagra”, UAB „Baltic agro machinery”, AB „Linas Agro” ir Valstiečių laikraščio specialiaisiais prizais apdovanoti:  Povilas Kalasauskas, Rokas Kapačinskas, Mantvydas Niaura, Ramūnas Šaulys.

Nuotraukoje: laureatas Deivydas Valančius ir Plungės TVM Sektorinio praktinio mokymo centro vadovas Arūnas Bitaris.

Laureatu paskelbtas Deivydas Valančius iš Plungės TVM, daugiausiai vertinimo komisijos balų surinkęs artojas.

Artojų varžybų apverčiamo tipo plūgu nugalėtojais tapo:

I vieta – Povilas Kalasauskas, Aukštaitijos PRC Anykščių filialas, II vieta – Paulius Grikštas, III vieta – Mantvydas Niaura, Biržų technologijų ir verslo mokymo centras.

Artojų varžybų tradicinio tipo plūgu nugalėtojais tapo:

I vieta – Edvinas Durneika, Marijampolės PRC Vilkaviškio  skyrius, II vieta – Ramūnas Šaulys, Rietavo sav. Labardžių k., III vieta – Rokas Kapačinskas, Kelmės PRC Tytuvėnų skyrius.