Prasideda paskutinis lengvatinių paskolų nukentėjusiems nuo COVID-19 teikimo mėnuo, tačiau lėšų dar yra

Likus mėnesiui iki priemonės, pagal kurią koronaviruso (COVID-19) pandemijos laikotarpiu teikiamos lengvatinės paskolos žemės ūkio ir žuvininkystės subjektams, teikimo pabaigos – dar gali būti suteikta paskolų už 10 mln. eurų. Priemonę administruojanti Nacionalinė plėtros įstaiga UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) teikti paskolas ūkio subjektams gali iki 2021 m. birželio 30 d.

Per 2020 m., rugpjūtį pradėjus įgyvendinti priemonę, buvo suteikta lengvatinių paskolų už beveik 90 mln. eurų, o praeitų metų pabaigoje patvirtintos beveik 45 mln. eurų papildomos lėšos, kurios pradėtos skolinti šių metų vasarį. Pasibaigus gegužės mėnesiui, iš papildomai skirtų lėšų yra patvirtinta paskolų už 34,7 mln. eurų.

„Dar turime galimybę ūkio subjektams suteikti paskolų už 10 mln. eurų lėšų, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad priemonės teikimo pabaiga yra numatyta birželio 30 d., todėl norintys kreiptis ūkio subjektai – turėtų nedelsti“, – situaciją komentuoja ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romalda Globienė.

Lengvatinės paskolos pagal šią priemonę yra teikiamos ūkio subjektams, susidūrusiems su apyvartinio kapitalo trūkumu COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu. Ūkio subjektai, visų pirma, turi kreiptis į priemonės įgyvendinime dalyvaujančius finansų tarpininkus (jų sąrašas skelbiamas ŽŪPGF interneto svetainėje www.garfondas.lt) ir pateikti užpildytą paraišką bei kitus dokumentus vertinimui.

„Iš savo klientų sulaukiame atsiliepimų, kad paskolų suteikimo procesas yra sklandus ir greitas. Vidutiniškai paskolos sutartis dėl finansavimo yra pasirašoma per 5-6 dienas nuo paraiškos pateikimo, tačiau dažnu atveju paskolos dokumentai pasirašomi ir per 1-3 dienas“, – sako R. Globienė.

Šiemet paskolas jau gavo pusė tūkstančio subjektų

Gautos lėšos pagal šią priemonę padeda ūkio subjektams laiku sumokėti atlyginimus darbuotojams, atsiskaityti su tiekėjais, padengti kitas būtinas einamąsias išlaidas. Nuo vasario iki gegužės mėnesio pabaigos tokia galimybe pasinaudojo 513 ūkio subjektų, kurie vidutiniškai skolinosi po 68 tūkst. eurų.

Kaip ir 2020 m., šiemet didžiausia lengvatinių paskolų lėšų suma suteikta augalininkystės sektoriui (58 proc.). Taip pat nemažą dalį išskolintų lėšų gavo mišrūs ūkiai (22 proc.), pienininkystės (9 proc.) ir gyvulininkystės (5 proc.) ūkio subjektai.

Net 91 proc. paskolų gavėjų yra ūkininkai, po 4 proc. paskolų gavėjų sudaro bendrovės ir žemės ūkio bendrovės. Taip pat yra besiskolinančių žemės ūkio kooperatyvų, kooperatinių bendrovių, mažųjų bendrijų.

Daugiausiai paskolų lėšų suteiktą ūkininkaujantiems Panevėžio ir Radviliškio rajonuose (po 6 proc.), taip pat Ukmergės (5 proc.), Pakruojo (4 proc.), Akmenės (4 proc.), Biržų (4 proc.) rajonuose.

Kokiomis sąlygomis yra teikiamos paskolos?

Paskolos gavėjai gali kreiptis dėl lengvatinės paskolos iki 1 mln. eurų ir iki 36 mėn. laikotarpiui su galimu paskolos grąžinimo atidėjimu iki 12 mėn. Paskolai taikoma fiksuota metinė palūkanų norma nuo 0,1 iki 0,69 proc., o paskolos administravimo mokestis siekia 2 proc. paskolos sumos, tačiau ne mažiau kaip 150 eurų ir ne daugiau kaip 2 500 eurų.

Paskola suteikiama neįkeičiant turto. Paskolos pagal šią priemonę vienam ūkio subjektui gali būti suteikiamos tik vieną kartą, vertinant nuo priemonės įgyvendinimo pradžios 2020 m. rugpjūtį.

Daugiau apie šią priemonę skaitykite čia: Lengvatinės paskolos nukentėjusiems nuo COVID-19.

Finansinė priemonė įgyvendinama pagal schemą, patvirtintą 2020 m. liepos 16 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-539 „Dėl skatinamosios finansinės priemonės „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu“ schemos patvirtinimo“ su vėlesniais pakeitimais ir papildymais.