Rokiškio rajono žemdirbių savivaldos atstovai išsakė rūpimus klausimus

Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) spalio 20 d. lankėsi Rokiškio rajone. Užsuko į modernų Sauliaus Jasinevičiaus pienininkystės ūkį Misiūniškio kaime, o Rokiškio rajono savivaldybėje buvo surengtas Seimo komiteto posėdis, skirtas melioracijos probleminiams klausimams aptarti. Vėliau buvo tęsiamas neformalus pokalbis, žemdirbiai išsakė problemas, į kurias, jų manymu, Seimo nariai turėtų atkreipti dėmesį.

LR žemės ūkio rūmų Savivaldos organizatorė Rokiškio r., Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos (LJŪJS) vicepirmininkė, Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Lina Meilutė-Datkūnienė iš anksto pasiruošė susitikimui ir įvardijo keturis probleminius klausimus.

Pasak jos, vienas aštriausių klausimų šiuo metu yra Vyriausybės siūlomi Akcizų įstatymo pakeitimai dėl dyzelinio kuro, šildymui skirtų gazolių. Tai sprendimai, kurie ženkliai pablogintų mūsų ūkininkų konkurencinę aplinką.

Kitas nerimą keliantis dalykas – Žemės ūkio ministerijos įvedamas reikalavimas atkurti išartų pievų ir ganyklų plotą. Nors sąlyga išlaikyti daugiametes pievas yra žinoma jau nuo 2012 metų, kyla klausimas: kodėl pievas turės atkurti būtent tie pareiškėjai, kurie pievas išarė per pastaruosius dvejus metus?

Dar vienas naujas galvosūkis yra naujosios ekoschemos. „Turėdami ilgametę ūkininkavimo patirtį mes nesuprantam, kas tai yra. Kyla klausimų dėl sąvokų, dėl ekoschemų vertinimo taškų skaičiuoklės“, – teiravosi L.Meilutė –Datkūnienė.

L.Meilutė-Datkūnienė taip pat pasiūlė atkreipti dėmesį į mažiau palankių ūkininkauti vietovių problemą, nes dabar, regis, atsiranda pretekstas dėl tokių vietovių kriterijų atnaujinti diskusiją su Europos Komisija. „Rajone netenkame 5 seniūnijų, kurios anksčiau buvo tam žemėlapy. Siūlymas su EK kalbėti per tą prizmę, kad mažiausias vienetas būtų ne seniūnija, o kadastrinė vietovė. Kiek man žinoma, yra reglamentinės nuostatos pakeitimai, galimybė kreiptis dėl mažiausio vieneto kadastrinės vietovės“.

KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis pritarė, kad pastabos yra labai taiklios ir aktualios, jas pasiūlė pateikti ir raštu.